Tip 2 Diyabet Nedir? Hakkında Herşey

0
317
tip 2 diyabet

Tip 2 diyabet, en çok görülen diyabet tipidir. Bütün diyabetlerin % 90’ı Tip 2 diyabettir.

Tip 2 diyabetin gelişmesinde iki önemli faktör etkili olur.

 1. İnsülin salgısının bozulması
 2. İnsülin etkisine vücutta direnç.

Tip 2 Diyabet Nedir?

Diyabet, kanda bulunan şeker seviyesini dengede tutan insülin hormonunun eksikliği ya da yeterince salgılanmasına rağmen, vücutta kullanılamaması sonucunda oluşan kronik metabolizma bozukluğudur.

Şeker, vücudumuzun temel enerji kaynağıdır. İki şekilde elde edilir. Birincisi, dış kaynaklı ( karbonhidrat içeren besinler ile ) alınır. İkinci olarak ise, İç kaynaklı(Karaciğerde depolanmış şekilde bulunur, gerektiğinde kana verilir)

Besinler ile şeker mideye, mideden de bağırsaklara geçer ve emilerek kana karışır. Pankreasta üretilen insülin hormonu ise, dolaşımda olan şeker seviyesini düzenler ve kanda şeker yükselince pankreastan salınarak kan şekerini normal seviyeye getirir.

Tip 2 Diyabet Belirtileri

Diyabetin en çok görülen belirtileri, aşırı su içme, çok idrara çıkma, geceleri idrara çıkma, fazla yemek yeme, kilo artışı ya da zayıflama, bulanık görme, halsizlik ve yorgunluktur.

Diyabeti belirlemek için üç farklı test yapılır. Birincisi, diyabet belirtileri olan bir hasta için, herhangi bir zamanda ölçülen kan glikozu. İkincisi açlık kan şekeri ve üçüncü olarak ise, HbA1C (glikozillenmiş hemoglobin A1c) ölçümüdür.

Başvuru yapan kişinin belirtileri ve test sonuçlarına göre diyabet tanısı konulur.

Tip 2 Diyabet Tedavisi 

Tip 2 diyabet hastalığının en önemli tedavi yöntemi, sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturulmasıdır. Sağlıklı bir yaşam tarzı oluşursa, sağlıklı davranışlar elde edilir.

Tip 2 diyabet tedavisinde sağlıklı bir yaşam tarzının oluşması için; sağlıklı beslenmek, fiziksel aktivitelerin artması, normal vücut ağırlığının korunması, sigara ve alkol’den uzak durulması gerekir.

Tip 2 diyabet tedavisinde önemli bir etken de ilaç tedavisidir. Bu ilaçlar, ağızdan alınan şeker düşürücü ilaçlar, insülin ve insülin dışındaki diğer ilaçlardır. Diyabet hastası olan kişiye özel tedavi planlaması yapılmalıdır. Bu tedavi planlamasının başarılı olması için, hastanın diyabet eğitimi alması çok büyük önem taşır.

Eğitim, diyabetli olan hastanın bilinçli olarak hareket etmesini sağlar ve diyabet kontrollerini başarılı olarak yerine getirir. Bundan dolayı bütün diyabetli olan kişilerin diyabet eğitimi almaları hastalık ile mücadele de çok önemlidir.

Canan Karatay Tip 2 Diyabet Diyeti 

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, insanların ölene kadar ilaç içmek zorunda olmadığını, bu hastalıkların kalıcı olarak tedavi edilebileceğini belirtti. Başta diyabet olmak üzere tüm kronik hastalıkların iyileşebileceğini açıklamıştır.

Karatay, iyileşmenin yolu kan şekerini düşürüp, insülin’in direncini kırmaktan geçmektedir. Bunun için de düşük glisemik indeksli protein, yağ ve karbonhidratlı besinler ile beslenilmesi gerektiğini ifade etmiştir.

Prof. Dr. Canan Karatay, organizmanın temel ihtiyacı olan B ve C vitaminleri ile çinko ve iyot gibi çok büyük önem taşıdığını, kristal kaya tuzunun tercih edilmesi ve magnezyumun önemli olduğunu belirmiştir.

Tip 2 Diyabet Diyeti 

Doktor Ümit Akdağ, yayınlamış olduğu makalesinde, yaygın kanaatin aksine, Tip 2 diyabet, tam şifa ile tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur, açıklamasında bulunmuştur.

Tip 2 diyabetin erişkin çağda ortaya çıktığını, en önemli nedenin beslenme ve obezite olduğunu açıklayan Dr. Akdağ, tip 2 diyabet tam şifa ile tedavi edilebilir, hastalar ömürleri boyunca ilaç kullanmak zorunda değildir, hatta bu hastaların insülinden kurtulmalarının mümkün olabileceğini belirtmiştir.

Tip 2 Diyabet Testi

Diyabet hastalığının tanısı, hastalık belirtileri ortaya çıkması ve kan şekeri değerlerinin ölçülmesi sonunda konulur. En az 8 saat aç kalındıktan sonra ölçülen “açlık kan şekeri” 100 mg/dl altında olması gerekir.

Diyabet tanısı konması için değerlendirme;

 1. Her hangi bir vakitte ölçülen kan şekerinin 200 mg/dl üzerinde olması ve diyabet belirtilerinin bulunması.
 2. Açlık kan şekeri değerinin 126 mg/dl üzerinde olması.
 3. 75 g. glikoz çözeltisi kullanarak yapılan şeker yüklemesi testinden 2. saatte, şeker seviyesinin 200 mg/dl ya da üzerinde olması.
 4. A1c değerinin, 6,5 mg/dl üzerinde bulunması diyabet tanısı için yeterlidir.

Tip 2 Diyabet Beslenme

Tip 2 diyabet hastalarının beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi için hayatı boyunca uygulayacağı, bir beslenme programı oluşturulur. Bu programa göre;

 • Kan şekeri normal seviyede tutulur.
 • Kan şekeri yüksekliği(Hiperglisemi) ve Kan şekeri düşüklüğü(Hipoglisemi) gibi akut komplikasyonlar önlenir.
 • İdeal olan vücut ağırlığı muhafaza edilir ya da sağlanır.

Tip 2 diyabetli kişiye şu tavsiyelerde bulunulur;

 • Kendi vücut yapılarına uygun olacak, yeterli miktarda ve uygun zamanda yemek yenilmesi.
 • Kan şekeri kontrolü için, uygun miktarda karbonhidrat içeren besin almaları.
 • Çeşitli ve bol besin tüketmeleri.
 • Besinler ile aldıkları posa miktarının artırılması.
 • Basit şekerler olan toz ve kesme şeker, bal, tatlı, meyve suyu gibi ürünleri diyetisyen kontrolünde tüketmeleri önerilir.

Tip 2 Şeker Hastalığı Belirtileri

Tip 2 şeker hastalığı olan kişilerde ortaya çıkan belirtiler;

 • Çok sık olarak idrara çıkma.
 • Aşırı su içme.
 • Açlık hissi.
 • Ağız kuruması.
 • Vücutta çıkan cilt yaralarının geç iyileşmesi.
 • Sık olarak enfeksiyon geçirmek.
 • Kuru ve kaşınan bir cilt olması.
 • El ve ayaklarda uyuşukluk, hissizlik ve karıncalanma görülmesi.

Tip 2 Diyabet Tedavisinde Son Gelişmeler

Hollandalı bilim insanlarının denemekte oldukları yeni bir tıbbi yöntemin, Tip 2 diyabet hastalarının insülin iğnesi kullanımına son verebileceği açıklandı.

Guardian gazetesi haberine göre, ameliyat bir saat sürmekte ve hastalar bir yıl insülin ihtiyacı hissetmiyorlar. Amsterdam Üniversitesi Hastanesi Profesörü Jacgues Bergman, “ Bu tedavi sayesinde insülin kullanımı ertelenebilir hatta son bulabilir. Bu çok ümit verici” dedi.

Bilim insanları ince bağırsakta mukoza zarını yok ederek, yeni bir zarın gelişmesini sağlıyor ve Tip 2 diyabet hastası olan kişilerin kan şekeri seviyesi normale dönüyor.

İbrahim Saraçoğlu Tip 2 Diyabet 

Diyabet, sık olarak görülmektedir ve ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Pankreas’ın ürettiği insülin’in yetersiz olması ya da etkisiz olmasından kaynaklanır. İnsülin olmayınca, besinler ile aldığımız şeker ve diğer besinler, ihtiyaç hisseden hücrelere giremez. Bu şekilde hücreler şekersizlik çekerken, kandaki şeker normal değerlerin üzerine çıkar. Kanda şekerin çok artış yapması zehir etkisi yapar ve vücudun bütün hücrelerini tahrip eder. Vücut devamlı olarak kanda bir miktar şekere ihtiyaç hisseder. İnsülin kanda bulunan glukozu hücrelere taşımak ile görevlidir. İnsülin pankreas tarafından üretilir. Hücrelerde bulunan glukoz, yaşam için vazgeçilmez enerji kaynağıdır.

Dr. İbrahim Saraçoğlu Tip 2 diyabet hastaları için lahana kürünü tavsiye etmektedir.

Tip 2 Diyabet Geçer Mi? 

Tip 2 diyabet geçer mi sorusuna, Dr. Ümit Aktaş şöyle yanıt veriyor.” yaygın kanaatin aksine Tip 2 diyabet tam şifa ile tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur”. İnsanlar ömür boyu diyabet ilacı kullanmak zorunda değildir.

Dr. Ümit Aktaş, Uzmanların hastalara önce ilaç, sonra da insülin iğnelerine mecbur bıraktığını, halbuki beslenme düzenlemesi ve egzersiz ile iyileşebilecek bir hastalık olduğunu savunmaktadır.

Tip 2 Diyabet Genetik Mi?

Genel olarak yetişkinlerde görülen Tip 2 diyabet,İnsülin direnci ve kilo sorunu ile yakın bağlantılıdır. Burada insülin yokluğu değil, insülin çokluğu devreye girmektedir. Hastalığın ortaya çıkma zamanı 40’lı yaşlardan sonra başlıyor. Yaş ilerleyince görülme ihtimali daha da artıyor.

Tip 2 diyabetin yaşla bağlantısında beslenme hataları, kilo fazlalığı ve hareketsiz bir yaşamında büyük bir payı vardır. Büyük bir kısmında da genetik eğilim söz konusu olur. Ancak bu genetik eğilimin çok insan farkında olmaz.

Tip 2 Diyabet Tedavisi Yöntemleri Çeşitleri 

Tip 2 diyabet tedavisinde birinci basamak medikal beslenme tedavisidir. Beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, yaşam tarzı değişikliği ve egzersiz programı uygulanır. Bu uygulanan tedavi programına rağmen kan şekeri normal seviyelerde olmaz ise, ağızdan alınan şeker düşürücü ilaçlar kullanılır. Yine de bunlara rağmen bazı Tip 2 diyabet hastaları kan şekeri seviyesini normal sınırlar içinde tutmak için insüline ihtiyaç duyabilir. Böyle durumlarda da uygun dozda insülin enjekte edilir.

Şeker düşürücü ilaç ya da insülin alan Tip 2 diyabet hastalarının, belli zamanlarda kan şekerini ölçmeleri son derece önem taşır.

Tip 2 Diyabet Kesin Çözüm 

2010 verilerine göre 20 milyon dolayında Türk vatandaşında, diyabet hastalığı vardı. Bugün bu rakamların daha da fazla olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil. Modern tıp bu sorunu ilaç dozunu artırarak aşmaya çalışırken, Fitoterapi Uzmanı Ümit Aktaş yazdığı kitap ile çok net açıklıyor; “Tip 2 diyabeti için 3aylık bir sürede 10 basit adımı takip ederek tam şifa ile tedavi etmek mümkündür. Hem de hiç ilaç kullanmadan.”

Tip 2 Diyabette Kök Hücre Tedavisi 

Diyabette kök hücre tedavisi için açıklamalar yapan İç hastalıkları Uzmanı Dr. Ayhan Bekmez, diyabette kök hücre tedavisinin nasıl yapıldığını anlattı.

Mezenkimal kök hücreler, farklı hücre tiplerine dönüşebilen ve kendini yenileyen hücrelerdir. Kemik, kas, kalp kası, karaciğer hücresi, yağ ve pankreasta insülin salgılayan beta hücreleri olmak üzere, birçok hücreye dönüşebilmektedir.

Bu kök hücreler vücuda uygulandığı zaman, sağlam olmayan dokulara hücum ederek hasarlı dokularda, tamir ve restorasyon yaparlar.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here