Tip 2 Diyabet Nedir? Hakkında Herşey

0
773
tip 2 diyabet

Tip 2 diyabet, en çok görülen diyabet tipidir. Bütün diyabetlerin, % 90’ı Tip 2 diyabettir.

Tip 2 diyabetin gelişmesinde, iki faktör etkili olmaktadır. 

 1. İnsülin salgısının bozulması
 2. İnsülin etkisine vücutta direnç.

Tip 2 Diyabet Nedir?

Diyabet, kanda bulunan şeker seviyesini dengede tutan insülin hormonunun eksikliği ya da yeterince salgılanmasına rağmen, vücutta kullanılamaması sonucunda oluşan kronik metabolizma bozukluğudur.

Şeker, vücudumuzun temel enerji kaynağıdır. İki şekilde elde edilir. Birincisi, dış kaynaklı ( karbonhidrat içeren besinler ile ) alınır. İkinci olarak ise, iç kaynaklı(Karaciğerde depolanmış şekilde bulunur, gerektiğinde kana verilir).

Tip 2 Diyabet Belirtileri

Diyabetin en çok görülen belirtileri; çok su içme, çok idrara çıkma, geceleri idrara çıkma, kilo artışı ya da zayıflama, çok yemek yeme, bulanık görme, halsizlik ve yorgunluktur.

Tip 2 Diyabet Tedavisi 

Tip 2 diyabet hastalığının en önemli tedavisi, sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmaktır. Sağlıklı bir yaşam tarzı oluşursa, sağlıklı davranışlar elde edilir.

Tip 2 diyabet tedavisinde sağlıklı bir yaşam tarzının oluşması için; sağlıklı beslenmek, fiziksel aktivitelerin artması, normal vücut ağırlığının korunması, sigara ve alkol’den uzak durulması gerekir.

Tip 2 diyabet tedavisinde diğer önemli etken de ilaç tedavisidir. Diyabet hastasına, özel tedavi planlaması yapılması gerekir. Tedavi planlamasının başarılı olması için, hasta diyabet eğitimi almalıdır. Eğitim, diyabetli olan hastanın bilinçli olarak hareket etmesini sağlar ve diyabet kontrollerini başarılı olarak yerine getirir.

Tip 2 Diyabet Testi

Diyabet hastalığının tanısı, hastalık belirtilerinin görülmesi ve kan şekeri değerlerinin ölçülmesi ile konulur. 8 saat aç kalındıktan sonra, ölçülen açlık kan şekerinin 100 mg/dl altında olması gerekir.

Tip 2 Diyabet Beslenme

Tip 2 diyabet hastalarının beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi için hayatı boyunca uygulayacağı, bir beslenme programı oluşturulur. Bu programa göre;

 • Kan şekeri normal seviyede tutulur.
 • Kan şekeri yüksekliği ve Kan şekeri düşüklüğü önlenir.
 • İdeal olan vücut ağırlığı muhafaza edilir ya da sağlanır.

Tip 2 Şeker Hastalığı Belirtileri

 • Çok sık olarak idrara çıkma.
 • Aşırı su içme.
 • Açlık hissi.
 • Ağız kuruması.
 • Vücutta çıkan cilt yaralarının geç iyileşmesi.
 • Sık olarak enfeksiyon geçirmek.
 • Kuru ve kaşınan bir cilt olması.
 • El ve ayaklarda uyuşukluk, karıncalanma ve hissizlik görülmesi.

Tip 2 Diyabet Genetik Mi?

Tip 2 diyabet hastalığının ortaya çıkması, 40 yaşından sonra başlar ve yaş ilerledikçe görülme ihtimali daha da artar.

Tip 2 diyabetin ortaya çıkmasında beslenme hataları, kilo fazlalığı ve hareketsiz bir yaşamın etkisi olur. Çoğunlukla, genetik eğilim söz konusu olmaktadır. Ancak, çok insan genetik eğilimin farkında olmaz.

Tip 2 Diyabet Tedavisi Yöntemleri Çeşitleri 

Tip 2 diyabet tedavisinin, birinci basamağı medikal beslenmedir. Beslenme alışkanlıkları düzenlenir, yaşam tarzı değiştirilir ve egzersiz programı uygulanır. Uygulanan tedavi programına göre, kan şekeri normal seviyeye gelmediğinde, şeker düşürücü ilaçlar kullanılır. Bunlara rağmen, bazı tip 2 diyabet hastalarında kan şekeri seviyesinin normal olması için, insüline ihtiyaç olabilir.

Tip 2 Diyabet Hastalarının Çocuğu Diyabet Olur Mu?

Tip 2 hastalığının, çocuğa geçmesi söz konusu olmaz. Tip 2 diyabet hastasının, bebeklerinde diyabet görülmese de ilerleyen dönemlerde bir risk vardır.

Tip 2 Şeker Hastalığı Nasıl Geçer?

Tip 2 şeker hastalığı uygun bir diyet programı, hastanın boy, kilo ve yaşam tarzına özel egzersiz programı ve insülin-ilaç tedavisi olarak gerçekleşir. Medikal tedavilerin hasta için yeterli olmadığı durumlarda, cerrahi tedavi uygulanır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here