Tip 2 Diyabet Nedir? Hakkında Herşey

0
540
tip 2 diyabet

Tip 2 diyabet, en çok görülen diyabet tipidir. Bütün diyabetlerin, % 90’ı Tip 2 diyabettir.

Tip 2 diyabetin gelişmesinde, iki önemli faktör etkili olur.

 1. İnsülin salgısının bozulması
 2. İnsülin etkisine vücutta direnç.

Tip 2 Diyabet Nedir?

Diyabet, kanda bulunan şeker seviyesini dengede tutan insülin hormonunun eksikliği ya da yeterince salgılanmasına rağmen, vücutta kullanılamaması sonucunda oluşan kronik metabolizma bozukluğudur.

Şeker, vücudumuzun temel enerji kaynağıdır. İki şekilde elde edilir. Birincisi, dış kaynaklı ( karbonhidrat içeren besinler ile ) alınır. İkinci olarak ise, iç kaynaklı(Karaciğerde depolanmış şekilde bulunur, gerektiğinde kana verilir).

Besinler ile şeker mideye, mideden de bağırsaklara geçer ve emilerek kana karışır. Pankreasta üretilen insülin hormonu ise, dolaşımda olan şeker seviyesini düzenler ve kanda şeker yükselince pankreastan salınarak kan şekerini normal seviyeye getirir.

Tip 2 Diyabet Belirtileri

Diyabetin en çok görülen belirtileri, aşırı su içme, çok idrara çıkma, geceleri idrara çıkma, fazla yemek yeme, kilo artışı ya da zayıflama, bulanık görme, halsizlik ve yorgunluktur.

Diyabeti belirlemek için üç farklı test yapılır. Birincisi, diyabet belirtileri olan bir hasta için, herhangi bir zamanda ölçülen kan glikozu. İkincisi açlık kan şekeri ve üçüncü olarak ise, HbA1C (glikozillenmiş hemoglobin A1c) ölçümüdür.

Başvuru yapan kişinin belirtileri ve test sonuçlarına göre diyabet tanısı konulur.

Tip 2 Diyabet Tedavisi 

Tip 2 diyabet hastalığının en önemli tedavi yöntemi, sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturulmasıdır. Sağlıklı bir yaşam tarzı oluşursa, sağlıklı davranışlar elde edilir.

Tip 2 diyabet tedavisinde sağlıklı bir yaşam tarzının oluşması için; sağlıklı beslenmek, fiziksel aktivitelerin artması, normal vücut ağırlığının korunması, sigara ve alkol’den uzak durulması gerekir.

Tip 2 diyabet tedavisinde önemli bir etken de ilaç tedavisidir. Bu ilaçlar, ağızdan alınan şeker düşürücü ilaçlar, insülin ve insülin dışındaki diğer ilaçlardır. Diyabet hastası olan kişiye özel tedavi planlaması yapılmalıdır. Bu tedavi planlamasının başarılı olması için, hastanın diyabet eğitimi alması çok büyük önem taşır.

Eğitim, diyabetli olan hastanın bilinçli olarak hareket etmesini sağlar ve diyabet kontrollerini başarılı olarak yerine getirir. Bundan dolayı bütün diyabetli olan kişilerin diyabet eğitimi almaları hastalık ile mücadele de çok önemlidir.

Tip 2 Diyabet Testi

Diyabet hastalığının tanısı, hastalık belirtileri ortaya çıkması ve kan şekeri değerlerinin ölçülmesi sonunda konulur. En az 8 saat aç kalındıktan sonra ölçülen “açlık kan şekeri” 100 mg/dl altında olması gerekir.

Tip 2 Diyabet Beslenme

Tip 2 diyabet hastalarının beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi için hayatı boyunca uygulayacağı, bir beslenme programı oluşturulur. Bu programa göre;

 • Kan şekeri normal seviyede tutulur.
 • Kan şekeri yüksekliği(Hiperglisemi) ve Kan şekeri düşüklüğü(Hipoglisemi) gibi akut komplikasyonlar önlenir.
 • İdeal olan vücut ağırlığı muhafaza edilir ya da sağlanır.

Tip 2 diyabetli kişiye şu tavsiyelerde bulunulur;

 • Kendi vücut yapılarına uygun olacak, yeterli miktarda ve uygun zamanda yemek yenilmesi.
 • Kan şekeri kontrolü için, uygun miktarda karbonhidrat içeren besin almaları.
 • Çeşitli ve bol besin tüketmeleri.
 • Besinler ile aldıkları posa miktarının artırılması.
 • Basit şekerler olan toz ve kesme şeker, bal, tatlı, meyve suyu gibi ürünleri diyetisyen kontrolünde tüketmeleri önerilir.

Tip 2 Şeker Hastalığı Belirtileri

Tip 2 şeker hastalığı olan kişilerde ortaya çıkan belirtiler;

 • Çok sık olarak idrara çıkma.
 • Aşırı su içme.
 • Açlık hissi.
 • Ağız kuruması.
 • Vücutta çıkan cilt yaralarının geç iyileşmesi.
 • Sık olarak enfeksiyon geçirmek.
 • Kuru ve kaşınan bir cilt olması.
 • El ve ayaklarda uyuşukluk, hissizlik ve karıncalanma görülmesi.

Tip 2 Diyabet Genetik Mi?

Genel olarak yetişkinlerde görülen tip 2 diyabet,İnsülin direnci ve kilo sorunu ile yakın bağlantılıdır. Burada insülin yokluğu değil, insülin çokluğu devreye girmektedir. Hastalığın ortaya çıkma zamanı 40’lı yaşlardan sonra başlıyor. Yaş ilerleyince görülme ihtimali daha da artıyor.

Tip 2 diyabetin yaşla bağlantısında beslenme hataları, kilo fazlalığı ve hareketsiz bir yaşamında büyük bir payı vardır. Büyük bir kısmında da genetik eğilim söz konusu olur. Ancak bu genetik eğilimin çok insan farkında olmaz.

Tip 2 Diyabet Tedavisi Yöntemleri Çeşitleri 

Tip 2 diyabet tedavisinde birinci basamak medikal beslenme tedavisidir. Beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, yaşam tarzı değişikliği ve egzersiz programı uygulanır. Bu uygulanan tedavi programına rağmen, kan şekeri normal seviyelerde olmaz ise, ağızdan alınan şeker düşürücü ilaçlar kullanılır. Yine de bunlara rağmen, bazı tip 2 diyabet hastaları kan şekeri seviyesini normal sınırlar içinde tutmak için, insüline ihtiyaç duyabilir. Böyle durumlarda da, uygun dozda insülin enjekte edilir.

Şeker düşürücü ilaç ya da insülin alan tip 2 diyabet hastalarının, belli zamanlarda kan şekerini ölçmeleri, son derece önem taşır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here