Tip 1 Diyabet Nedir? Hakkında Herşey

0
668
tip1-diyabet

Diyabet, kanda bulunan şeker seviyesini dengeleyen insülin hormonunun, eksik olması ya da yeterince salgılanmasına rağmen, vücutta kullanılamaması nedeni ile oluşan kronik metabolizma bozulmasıdır.

Şeker, vücut için enerji kaynağıdır. İki şekilde elde edilir;

  1. Dış kaynaklı (karbonhidrat içeren besinler ile alınabilir)
  2. İç kaynaklı(karaciğerde depolanmış durumda bulunur, gerekli olduğunda kana verilir)

Besinler ile alınan şeker, önce mideye, daha sonra bağırsaklara geçer ve emilerek kana karışır. Pankreasta meydana gelen, insülin hormonu ise dolaşımda olan şeker düzeyini ayarlar ve kanda şeker yükselince pankreastan salınarak, kan şekerini normal seviyeye getirir.

Tip 1 Diyabet Nedir?

Vücudumuz için gerekli olan enerji ihtiyacı, yiyeceklerdeki temel besin öğeleri olan karbonhidrat, protein ve yağlardan elde edilir. En küçük parçacıklara ayrılarak emilebilen, en önemli besin öğesi “glukoz” ismi verilen basit şekerlerdir.

Glukoz, bütün vücudumuzun en önemli beslenme kaynağıdır. Hücreler ihtiyaç duyduğu glikozu, pankreas bezinin salgıladığı bir hormon yardımı ile kullanır. İnsülin olarak tanımlanan bu hormon, vücutta üretilemez ise alınan gıdalar enerji olarak kullanılamaz.

İnsülin hormonlarının, eksik olması sonucunda ortaya çıkan Tip 1 diyabet, genellikle çocukluk ve gençlik çağlarında ortaya çıkar. Tip 1 diyabet, pankreasta bulunan ve insülin üreten beta hücrelerinin zedelenmesi ile meydana gelir. Tip 1 hastaları insülin yetersizliği sebebi ile, yaşamları boyunca insülin hormonunu dışarıdan (enjeksiyon yolu ile) almak zorunda kalırlar.

Tip 1 Diyabet Belirtileri

Tip 1 diyabet hastalarında, pankreas yeterli oranda insülini üretemez. İnsülin eksikliği sebebi ile dolaşımdaki şeker, hücre içine giremez ve enerjiye dönüşemez. Dolaşımdaki şeker, hücre içerisine giremediğinden dolayı kan şekeri yükselir ve böbreklerden süzülerek, idrar ile dışarı atılmasına sebep olur. Şekerin idrara geçmesi sonucu, idrar ile sıvı kaybına da sebep olur ve bu kayıp karşılanmaz ise vücutta, susuzluğa yol açar.

Tip 1 diyabetin belirtileri;

  • Devamlı olarak susama hissi. Ağız kuruması.
  • İdrar ile kaybedilen vücut suyunun eksikliğinden dolayı aşırı su içilmesi.
  • Dolaşımdaki fazla olan şekeri vücuttan atmak için, sık olarak bol miktarda idrara çıkılması.
  • Sık olarak yemek yeme ihtiyacı oluşur. Besin ile alınan şeker hücre içine giremediğinden dolayı açlık hissi olur.
  • Gece idrara çıkma ihtiyacı hissedilmesi.
  • Hücrelerin içerisine şeker giremediği için vücut, enerji üretmeye yağ ve proteinini yakmaya başlar. Yağ dokusu ve kas yıkımı sebebi ile kilo kaybı yaşanması olur.
  • Geceleri idrar yapmak zorunda kalan hasta kaliteli bir uyku uyuyamaz ve bundan dolayı da davranış değişiklikleri olur.
  • Diyabet belirtileri bir ay gibi bir sürede belirlenebilir. Bu belirtiler fark edilemez ise, özellikle çocuklar koma halinde hastaneye giderler. Çok dikkat etmek gerekir.

Tip 1 Diyabet Tedavisi

Tip 1 diyabet tedavisi değişmeyen kuralı insülin enjeksiyonu yapmaktır. Tip 1 şeker hastalığında insülin kullanılması bir zorunluluktur ve hayat kurtarmaktadır. Tip 1 şeker hastalığında diğer önemli faktörler sağlıklı beslenme, düzenli eksersiz ve bilgi sahibi olmaktır. Normal kan şekerinin sağlanması için gün boyu gerekli özen ve itinanın gösterilmesi gerekir. Şeker hastasının kendini iyi hissetmesi ve sağlıklı yaşam sürdürmesi için gerekli olan bakımı, hayat biçimi haline getirmelidir.

Tip 1 Şeker Hastalığı

Tip 1 şeker hastalığı, insülin’in tamamen yokluğu ile devam eden diyabettir. Çok erken yaşlarda dahi olabilmesine rağmen, ileri yaşlarda da ortaya çıkma ihtimali bulunur.

Yapılan araştırmalar hastalığın, yaşamın ilk yıllarında hiçbir belirti vermeden normal kan şekeri değerleri ile devam edebileceğini ortaya koymaktadır.

Günümüzde şeker hastalığının tedavisi için kullanılan yöntemler hastalığın tipine ve derecesine göre değişmektedir. Başlıca tedavi yöntemleri tıbbi beslenme, egzersiz, hap tedavisi ve insülin tedavisidir. Bu yöntemler ile kan şekeri normale dönmeyen hastalar için insülin pompa tedavisi de uygulanabilir.

Tip 1 Diyabet Tedavisinde Son Gelişmeler  

Tip 1 diyabet tedavisinde, insülin yerine adacık dokusu veya pankreas nakli gündemdedir. Ancak bu nakiller için doku reddi en büyük sorun olmaktadır. Doku reddini önlemek için immunsüpressif adı verilen önemli yan etkisi olan ilaçlar kullanılır. Bundan dolayı adacık nakli tedavisine daha uygun olarak bakan araştırmacılar, daha az zararlı ilaçlar bulmanın çabası içerisindedir.

Tip 1 Diyabet Genetik Mi?

Şeker hastalığının iki tipi vardır. Bunlardan birincisi Tip 1 diyabet çocuklarda görülür. Bu diyabette pankreas, bilinmeyen sebep ile insülin üretememektedir. Sonuç olarak insülin tedavisi zorunlu olarak devreye girmektedir. Tip 1 diyabette genetik eğilim, genel olarak söz konusu değildir. Viral enfeksiyonlardan ve bağışıklıkla ilgili olan sorunlardan kuşku duyulmaktadır.

Tip 1 Diyabet Beslenme 

Tip 1 diyabet, hastanın yaşamında başta beslenme alışkanlıkları olmak üzere, bazı değişiklikleri yapması gerekli olan bir durumdur. Sağlıklı beslenme, diyabet tedavisi için en öncelikli konulardan bir tanesidir. Kan şekeri karbonhidrat içeren besinlerden oluşur.

Çocuk ve ergenlerin yaş, cinsiyet ve aktivite gibi, bireysel özelliklerine göre değişebilen, çeşitli besinleri tüketerek karşılaması ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması çok önem taşır. Kazandıkları bu alışkanlıklar ile büyüme gelişmelerini sürdürerek gelecekteki sağlıklarını korurlar.

Tip 1 Diyabet Geçer Mi?

Tip 1 diyabet tedavisi için değişmeyen bir kural vardır. Bu kural insülin enjeksiyonudur. Tip 1 diyabette insülin kullanmak mecbur olunan bir durumdur ve hayat kurtarmaktadır. Tedavi için sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve eğitim çok önem taşır. Normal kan şekeri değerleri için günlük bakım gereklidir. Hasta kendini iyi hissetmeli ve sağlıklı yaşaması için gerekli olan bakımı, hayat tarzı haline getirmelidir.

Tip 1 Diyabet Kimlerde Görülür?

Tip 1 diyabet, genellikle çocuklar ve ergenlik çağında olanlarda gelişmektedir. Ancak yetişkinlerde de görülebilir. Çocukluk döneminde en çok görülen kronik bir hastalıktır.

Tip 1 Diyabet ve Hamilelik

Tip 1 diyabet hastaları hamilelik sürecinde, kandaki şeker seviyesini kontrol altında tutarlarsa hiçbir sorun oluşmaz. Bundan dolayı anne olmak isteyen şeker hastaları için bir yasak olmaz. Ancak diyabet hastası olan bir anne adayının gebeliği planlı olmalı ve öncesinde şeker seviyesi kontrol altında tutulmalıdır.

Çocuklarda Tip 1 Diyabet 

Tip 1 diyabet ani olarak başlayan bir sorun olduğu, genel olarak da şiddetli olarak ortaya çıktığı için, çocuklarda tanı hemen konulabilir. Çok su içme, çok idrara çıkma ve kilo kaybı gibi belirtiler önemli olan ipuçlarını gösterir. Ayrıca kan şeker değerinin 200 mg/dl üzerinde olması tanı için yeterli olur.

Ozon Tedavisi ve Tip 1 Diyabet 

Şeker hastalığı tedavisinde ozon tedavisi başarı ile kullanılmaktadır. Şeker hastalığında ozon tedavisinin, Tip 1 diyabette kan şekerini düşürmede etkili olmadığı, ancak hem Tip 1, hem de Tip 2 diyabetin, yan etkilerinin giderilmesinde çok etkili olduğunu açıklandı.

Bebeklerde Tip 1 Diyabet Belirtileri

Çok su içme, sık olarak tuvalete çıkma, kilo kaybı, çok yemesine rağmen kilo alamama ve geceleri altlarını ıslatmaları, çocukların Tip 1 diyabet olabileceklerinin en açık belirtisi olur.

Tip 1, daha ileri boyutlarda ağır sıvı kaybı, kusma, karın ağrısı ve nefeste aseton kokusu olarak, ortaya çıkabiliyor.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here