Tip 1 Diyabet Nedir? Hakkında Herşey

0
979
tip1-diyabet

Diyabet, kanda bulunan şeker seviyesini dengeleyen insülin hormonunun, yeterli olmaması ile ortaya çıkan kronik metabolizma bozulmasıdır.

Şeker, vücut için enerji kaynağıdır. İki şekilde elde edilir;

  1. Dış kaynaklı (karbonhidrat içeren besinler ile alınabilir)
  2. İç kaynaklı(karaciğerde depolanmış durumda bulunur, gerekli olduğunda kana verilir)

Tip 1 Diyabet Nedir?

Vücudumuz için gerekli olan enerji ihtiyacı, yiyeceklerdeki temel besin öğeleri olan karbonhidrat, protein ve yağlardan elde edilir.

Glukoz, bütün vücudumuzun en önemli beslenme kaynağıdır. Hücreler ihtiyacı olan glikozu, pankreas bezinin salgıladığı hormon ile kullanır. Bu hormon, insülin olarak tanımlanır. İnsülin vücutta üretilemediği takdirde, alınan gıdalar enerji olarak kullanılamaz.

İnsülin hormonlarının eksikliğinden ortaya çıkan Tip 1 diyabet, genellikle çocukluk ve gençlik çağlarında görülmektedir. Tip 1 diyabet hastaları, insülin yetersizliği sebebi ile yaşamları boyunca insülin hormonunu dışarıdan (enjeksiyon yolu ile) almak zorunda kalırlar.

Tip 1 Diyabet Belirtileri

Tip 1 diyabet hastalarında, pankreas yeterli olacak insülini üretememektedir. İnsülin eksikliğinden dolayı, dolaşımda olan şeker, hücre içine giremez ve enerjiye dönüşemez. Dolaşımdaki şeker, hücre içerisine giremediğinden dolayı kan şekeri yükselir ve böbreklerden süzülerek, idrar ile dışarı atılmasına sebep olur.

Tip 1 diyabetin belirtileri;

  • Devamlı olarak susama hissi. Ağız kuruması.
  • İdrar ile kaybedilen vücut suyundan dolayı, çok su içilmesi.
  • Sık olarak yemek yeme ihtiyacı oluşur.
  • Gece idrara çıkma ihtiyacı hissedilmesi.
  • Kilo kaybı yaşanması.
  • Davranış değişiklikleri olması.
  • Diyabet belirtileri bir ay gibi bir sürede belirlenebilir.

Tip 1 Şeker Hastalığı

Tip 1 şeker hastalığı, insülin yoksunluğu nedeniyle devam eden diyabettir. Çok erken yaşlarda dahi olabilmesine rağmen, ileri yaşlarda da ortaya çıkma ihtimali bulunur. Başlıca tedavi yöntemleri, sağlıklı beslenme, egzersiz, ilaç ve insülin tedavisidir.

Tip 1 Diyabet Tedavisinde Son Gelişmeler  

Tip 1 diyabet tedavisinde, insülin yerine adacık dokusu ya da pankreas nakli gündemde olan konudur. Ancak bu nakiller için, doku reddi olması ihtimali en büyük sorundur.

Tip 1 Diyabet Genetik Mi?

Şeker hastalığının iki tipi vardır. Bunlardan birincisi, Tip 1 diyabet çocuklarda görülür. Bu diyabette pankreas, insülin üretimi yapamamaktadır. Tip 1 diyabette, genetik eğilim düşünülmez. Viral enfeksiyonlar ve bağışıklık ile ilgili olan sorunlar düşünülmektedir.

Tip 1 Diyabet Beslenme 

Tip 1 diyabette, hasta yaşamında beslenme alışkanlıkları ve bazı değişiklikleri yapması gerekir. Sağlıklı beslenme, diyabetin en öncelikli konulardan biridir. Kan şekeri karbonhidrat içeren besinlerden oluşur.

Çocuk ve ergenlerin yaş, cinsiyet ve aktivite gibi, bireysel özelliklerine göre değişebilen, çeşitli besinleri tüketerek karşılaması ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması çok önem taşır.

Tip 1 Diyabet Geçer Mi?

Tip 1 diyabet tedavisi için, insülin enjeksiyonu çok önemlidir. İnsülin kullanmak hayat kurtarmaktadır.

Tip 1 Diyabet Kimlerde Görülür?

Tip 1 diyabet, genellikle çocuklar ve ergenlik çağında olan genç bireylerde görülmektedir. Ancak yetişkinlerde de görülebilir.

Tip 1 Diyabet ve Hamilelik

Tip 1 diyabet hastalarının hamilelik sürecinde, kandaki şeker seviyesini kontrol altında tutmaları gerekir. Anne olmak isteyen şeker hastaları için herhangi bir yasak olmaz. Diyabet hastası olan bir anne adayının hamileliğinin, planlı olması ve şeker seviyesinin kontrol altında olması gerekir.

Çocuklarda Tip 1 Diyabet 

Tip 1 diyabet, ani olarak başlayan bir sorun olması ve genellikle şiddetli ortaya çıkmasından dolayı, çocuklarda tanı hemen konulabilir. Çok idrara çıkma, çok su içme ve kilo kaybı gibi belirtiler ile kendini gösterir.

Tip 1 ve Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 1 diyabet, genellikle genç yaşta ve insülin eksikliği ile ortaya çıkar. Tip 2 diyabet ise daha çok görülmekte olup, 30 yaş sonrasında ve genetik temelli olarak ortaya çıkmaktadır.

Tip 1 Diyabet Olduğumu Nasıl Anlarım?

Tip 1 diyabet, normalden fazla yemek yeme, sık olarak idrara çıkma, aşırı su içme isteği, ağızda kuruluk, tatlılık hissi, halsizlik ve hızlı kilo kaybı olarak kendini göstermektedir.

Tip 1 Diyabet Hastaları Ne Kadar Yaşar?

Yapılan son araştırmalara göre, yaşam süresinin Tip 1 diyabette 20 yıl, Tip 2 diyabette ise 10 yıl kısaldığı görülmektedir.

Tip 1 mi Tip 2 mi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Tip 1 diyabet, Tip 2’ye göre daha az görülmektedir. Tip 1 diyabet, genel olarak 30 yaş altı ve insülin eksikliği ile görülür. Tip 2 diyabet ise toplumda daha çok görülmekte olup, genellikle 30 yaşından sonra ve genetik temelli olarak ortaya çıkmaktadır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here