Tip 1 Diyabet Kök Hücre Tedavisi

0
652
tip 1 diyabet kök hücre tedavisi

Mezankimal kök hücreler, farklı hücre tiplerine dönüşebilen kendini yenileyen hücrelerdir. Kemik, yağ, kas, kıkırdak, kalp kası, karaciğer hücresi beta hücreleri ve sinir hücreleri olmak üzere, birçok hücreye dönüşebilir. Bu hücreler vücuda uygulandığında, sağlam olmayan dokulara göç ederler ve hasarlı dokularda tamir ile restore görevi yaparlar. Örneğin; kalp krizi geçiren ya da kalp yetmezliği olan kişilere, kök hücreler verilince hasar alanını küçültür ve kalbin sol karıncık fonksiyonlarını düzeltir.

2014 yılından itibaren, dünya da birçok ülkede mezankimal kök hücre tedavileri, seri bir şekilde uygulanmaktadır. Birçok hastalıkta, yurt dışında kök hücre uygulamaları yapılmaktadır.

Tip 1 Diyabette Kök Hücre Tedavisi

Tip 1 diyabetin de içerisinde olduğu, vücudun kendi savunma sisteminin kendi doğal hücrelerini yıkması ile sonlanan birçok hastalık, bağışıklık sistemini baskılayan bir takım ilaçlar ile kontrol etmeye çalışılıyordu. Bu kullanılan ilaçların, yan etkileri bir hayli fazla oluyordu.

1960 yılından itibaren başlayan ciddi çalışmalar, bugün meyve vermeye başlamıştır. Yıllarca insülin ve birçok ilaç kullanmak zorunda olan hastalar, artık ilaç kullanmadan hayatlarını sürdürecekler ya da çok düşük doz ilaç ile hayatlarına devam edecekler. Yurt dışında mezankimal kök hücre tedavisi gören kişiler, hiçbir ilaç kullanmamaktadır. 30-40 yıldır insülin kullanan hastalar, kök hücre tedavisi ile artık insüline ihtiyaç hissetmemektedir. Tabi ki bu türlü haberler, hastaları mutlu etmektedir.

Tip 1 ve Tip 2 diyabette, mezankimal kök hücrelerin endişe verecek, herhangi bir durumu söz konusu olmaz. Hastanın kendi kök hücreleri, karındaki yağ dokusundan ya da kemik iliğinden alınır, çoğaltılarak kendisine geri verilir. otolog uygulama yapılır. İnsanın kendi hücrelerinin kendisine alerjik ve immonolojik reaksiyon oluşturma durumu söz konusu değildir. Dünyada bugüne kadar yapılan uygulamalarda hiçbir yan etki oluşmamıştır.

Hasta olan kişinin değerlendirmesi yapılır ve hastaya gerekli bilgi verilir. Hastanın genel olarak karındaki yağ dokusundan çok az bir miktar yağ lokal anestezi ile alınır ve GMP sertifikalı laboratuvarda kök hücreleri ayrılarak çoğaltılır. Bu işlem için hasta bir ay dolayında bekler. Bir ay sonra soğuk zincirle kök hücreler serum ile damardan verilir. Bu tedavi en az 3 kere bir ay aralıklarla tekrarlanır. Hastanın durumuna göre bazı durumlarda 4,5 veya 6 kez de yapılabilir. Bu tedavi için her hangi bir genel anestezi ya da operasyon gerekli değildir. Ağrısız bir şekilde tedavi tamamlanır.

Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastalarının, kök hücre tedavisi olanlarda farklılıklar olmakla birlikte her hasta, az veya çok bu tedaviden fayda görmektedir. Hastaların yaklaşık olarak yarıya yakını, 1 yıl sonra ilaçları bırakıyor. Geriye kalanları da, az bir ilaç ile hayat kalitesi artmış olarak, kontrole giderler.

Kök hücre, diyabeti kontrol ederken aynı zamanda, komplikasyonları da tedavi eder. Ayaklarında yanması olan, görme bozukluğu olan hasta, bu tedavi sonunda şikayetlerinden de kurtulur. Bozuk dokular tamir edildiği için, eklem ağrıları olan hastanın, bu şikayetleri de azalacaktır. Çünkü kök hücre tedavisini diyabet için yaptıran kişi, aynı zamanda birçok şikayetinden de kurtulur. Metabolizması gençleşir.

Kordon Kanı İle Diyabet Tedavisi

Tip 1 Diabet’in kesin tedavisi için en önemli sorun, bağışıklık sisteminin pankreas hücrelerine karşı sürdürdüğü saldırıya engel olamamaktır. Bundan dolayı, kan şekerinin düzenlenmesinden sorumlu Beta hücreleri kaybolmakta ve Tip 1 Diabet tablosu ortaya çıkmaktadır. Kordon kanı kaynaklı kök hücrelerinin, bağışıklık sistemince sürdürülen saldırıyı önleyebildiği veya saldırının şiddetini azaltabildikleri tespit edilmiştir. Kordon kanı kaynaklı kök hücreler, bağışıklık sistemi hücrelerinin görevini yeniden düzenleyerek hastalığa neden olan durumun ortadan kaldırılmasını veya hafifletilmesini sağlamaktadırlar. Kordon kanı kök hücreleri vasıtası ile yeniden düzenlenebileceğine dair kanıtlar, Tip 1 Diabet’in geriletilmesi ve hatta kesin tedavisi için umut olmaktadır.

Son zamanlarda tartışılan, kordon kanından elde edilen kök hücreler ile diyabetin özellikle otoimmün boyutunu, kontrol etme yaklaşımı önem kazanmıştır. Ayrıca kök hücrelerin, vücudu oluşturan birçok hücreye dönüşme ve farklılaşma özelliğinden dolayı, beta hücre yeniden yapılanmasını sağlayabilmektedir.

Tip 1 Diyabet Atlatılır Mı?

Tip 1 diyabet hastalığı iyileştirilemeyen, ancak tedavi edilebilen bir sorundur. Otoimmün iltihapla zedelenen pankreas beta hücrelerinin, yeniden insülin yapar hale getirmek mümkün olmamıştır ve denenen çeşitli ilaçlardan da olumlu sonuç alınamamıştır.

Tip 1 Genetik Mi?

Tip 1 diyabet hastalığının gerçek sebebi bilinmemektedir. Tip 1 diyabetin, bu hastalığa genetik yatkınlığı olan kişilerde viral enfeksiyonlar, stres veya travma gibi bir olaylardan sonra tetiklendiği görülmektedir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here