Tip 1.5 Diyabet Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

0
543
tip 1.5 diyabet

Tip 1,5 diyabet, yetişkinlerde gizli otoimmün olarak bilinmektedir. Bazı uzmanlar tarafından, yavaş ilerleyen bir Tip 1 diyabet kabul edilirken, diğer uzmanlar ise, diyabetin ayrı bir türü olarak kabul ederler.

Tip 1,5 Diyabet Nedir?

Tip 1,5 diyabet, Latent Autoimmune Diabetes of Adults, LADA olarak da bilinir. Tip 1,5 diyabet genellikle, Tip 2 diyabet ile birlikte görülmektedir. Bu diyabetlilerin, % 25’inde Tip 2 diyabet belirtileri olur. Buna çift diyabet de denilir.

Tip 1,5 diyabet hastaları, belirli bir süreden sonra, insüline ihtiyaç duyarlar. Tip 1 diyabet hastası olan kişilerin aksine, kısa süre içinde insüline ihtiyaç duyarlar. Tip 2 diyabetlilere ise, nadiren insülin tedavisi gerekli olmaktadır.

Tip 1,5 Diyabetin Nedenleri 

Şeker hastalığının diğer türleri gibi, Tip 1,5 diyabetin neden ya da nedenleri, tam olarak bilinmemektedir. Tip 1,5 ve Tip 2 diyabette, farklı otoimmun bileşenleri vardır, ancak, antikor tiplerinden bazıları örtüşmektedir. Bundan dolayı, Tip 1 diyabette olduğu gibi, Tip 1,5 diyabet hastalarında da, bağışıklık sistemi, pankreasın beta hücrelerine karşı harekete geçerler. Bu durumda, kan şekerini kontrol altına almak için, insüline ihtiyaç olduğunun hissedilmesine sebep olmaktadır.

Tip 1,5 Diyabetin Belirtileri

Tip 1,5 diyabetin belirtileri, diğer diyabet türlerinin belirtilerine benzer. Çok su içmek, sık idrara çıkmak, aşırı kilo kaybı gibi belirtilerdir. Ayrıca, görme bulanıklığı ve yorgunluk hissi gibi, semptomlarda ortaya çıkmaktadır. Genel olarak Tip 1,5 diyabet hastasına, Tip 2 tanısı konulur. Ancak, kan şekeri ilaçlarının faydası olmadığı anlaşılınca, Tip 1,5 diyabet tanısı konulur.

Tip 1,5 Diyabet Tedavisi 

Tip 1,5 diyabetin tedavisi, Tip 1 diyabet insülin tedavisine benzer ve en fazla tercih edilen tedavi yöntemidir. İlk altı aylık tedavide, insülin önerilmez. Ancak, en kısa sürede başlanılması önerilir. Fazla kilolu olan kişiler için, kalori kısıtlaması, egzersiz ve diyet faydalı olmaktadır.

Tip 1,5 diyabet tanısını elde etmek, çok önem taşır. Belirli kan şekeri düşüren ilaçların, kullanılması engellenmelidir. Çünkü glimepirid, gliburit ve glipisid gibi ilaçlardan, bazı endişeler sebebi ile kaçınmak gerekiyor. Bu ilaçlar, beta hücrelerinin antikorlar tarafından daha fazla tahribatına, sebep olabilmektedir.

Tip 1,5 Diyabet Komplikasyonları

Şeker hastalığının başka türlerinde olduğu gibi, Tip 1,5 diyabet hastası olanlar, kalp hastalığı, sinir, böbrek ve görme bozuklukları gibi, komplikasyonlar açısından risk taşımaktadır. Bu hastalıklara karşı risk durumu, insülin tedavisine başlandığında azalmaktadır.

MODY Diyabet

MODY diyabet, gençlerde görülen erişkin tipi diyabettir. Bebekler, çocuklar ve gençlerde ortaya çıkan MODY tip diyabet için, hangi gende bozukluk olduğu tespit edilerek, tanı konulur.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here