Tepe Bölgesi Saç Ekimi Sonrası

0
27
to become bald

Saç ekiminde, FUT ve FUE tekniğinde meydana gelen olumlu gelişmelerle birlikte, başarı oranı ciddi oranda artmıştır. Saç ekimi konusunda gelişmeleri takip eden ve uygulamaya başlayan doktorlar, doğallık sorununun üstesinden gelmeyi başarmıştır.

Tıbbi açıdan bakıldığında, tepe bölgesi(vertex)saç ekimi sonrası istenilen doğal görünümü yakalamak için, saç restorasyon cerrahisinde en zor bölge olarak kabul edilmektedir.

Tepe Bölge(Vertex)Saç Ekimi

Tepe bölgesi saç ekimi sonrası, çok ayrı bir öneme sahiptir. Küçük bir alan içerisinde, saç kıllarının her birisi diğerleriyle uyumlu olarak, değişik açılar yaparlar. Tepe bölgesi, her insanda aynı olmaz. Ancak, benzer özellikler gösterir.

Tepe (Verteks) Bölgede Saç Dökülmesi

Çoğunlukla erkeklerde görüldüğü için, halk arasında erkek tipi dökülme olarak adlandırılan saç dökülmeleri, tepe bölgeden başlamaktadır.

Alın çizgisinin gerilemesinden sonra, verteks bölgesindeki açılmalar devam eder. Kan dolaşımının, daha az olduğu ve saç köklerinin daha az beslendiği verteks bölgesinde saç dökülmesi, ergenlik çağından itibaren başlamaktadır.

30 yaşlarla birlikte erkeklerin, %30’unda oluştuğu görülmüştür. 50’li yaşlarla birlikte, bu oranda yükselir ve %50 lere ulaşır. Saç dökülmesi erkekler ve bayanlarda da aynı şekilde, primer olarak saçlı derinin tepe bölgesinden öne doğru ilerlemektedir.

Tepe Bölgede Saç Dökülmesi Hızı

Yapılan araştırmalar erkek tipi dökülmelerde, tam kelleşme süresinin 5 yıl gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştiğini, bazı durumlarda ise bu sürenin 25 yıla kadar uzadığını göstermektedir.

Vertekste saç dökülme seyrinde, dalgalanmalar olabilmektedir. 3-6 ay süren hızlı dökülme sonrasında, bir yıl sonra yakın dökülmenin yavaşladığı gözlenmiştir.

Verteks bölge, göz hizasının dışında kaldığından dolayı hastalar tarafından, ön alın çizgisi kadar önemsenmez. Yalnızca verteks bölgesinden dökülme yaşayan kişiler, verteks bölge sorununu çok daha belirgin olarak hissederler.

Tepe Bölgesi Saç Ekimi Sonrası

Verteks bölgede açılmaları olan kişilerin, doktorun tavsiyesine uymaları ve saç ekim zamanlarına doğru karar vermelidir. Verteks bölge ekimleri öncesinde, dökülmenin tamamlanması gerekir.

Tepe bölgesi saç ekimi sonrasında, ekilen saçlar doğal formuna yaklaşık olarak, 12 ay sonra ulaşmaktadır. Bu bölgede, kafa derisi biraz daha sert ve kalındır.

Tepe bölgesi saç ekimi sonrasında, köklerin beslenmesi daha zor olmakta, saç köklerinin çıkma süresi uzayabilmektedir.

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here