Tansiyona İyi Gelen Bitkiler

0
310

Tansiyonu düşürmenin, temelde en doğru ve en sağlıklı yönteminin yaşam biçiminde yapılacak olan değişiklikler, olduğunu bilmemiz gerekiyor. Tansiyona iyi gelen yiyecek ve içeceklerden de faydalanarak, bitkisel ve doğal yollardan tansiyonu dengelemek mümkün olabilir.

Tansiyona İyi Gelen Bitkilerden Bazıları;

Sarımsak; Doğal tansiyon düşürücü olarak bilinen şifalı bir bitkidir. Sarımsak, damarların genişlemesine katkı sağlayarak pıhtı atmasına engel olur. Bundan dolayı da, yüksek tansiyon sorununun önüne geçer.

Pancar; İçeriğinde bulunan nitrat sayesinde, tansiyonun dengelenmesini sağlar.

Limon; Yüksek tansiyon sorununa karşı etkili olan doğal bir bitkidir. Limon suyunun, tansiyonu düşürmede çok etkili olduğu bilinmektedir. Vücut tarafından üretilen serbest radikaller limon sayesinde dışarı atılır. Evde tansiyonu düşürmede çözüm arayan hastalara, limon duyunu tavsiye ederiz.

Nar; Antioksidan, polifenol ve c vitamini açısından çok zengindir. Nar, kan basıncını dengeler.

Muz; İçerisinde bulunan yüksek oranda potasyum ile kan basıncını dengeleme görevi yapar.

Alıç; Kalp kaslarını güçlendirir. Kalp kaslarının güçlenmesi ile kan pompalanması güçlenir.

Keklik Otu; Vücut içinde özümsenen, karvakrol adlı bir madde içerir. Bu madde yüksek tansiyonu düşürür. Kalp atış hızını ve kan akışını düzenleyerek damar genişletici etki yapar.

Kedi Otu; Kediotu, kan basıncını geliştirmede faydalı olur. Pıhtılaşma karşıtı, yatıştırıcı ve anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir.

Ulak Otu; Yüksek tansiyonun düşürülmesinde faydalı olup, biriken sıvıların ve atıkların yok edilmesi için, idrar söktürücü etkisi olan bir bitkidir.

Lavanta; Lavanta çayı yapın ve günde 2 defa tüketin. Kan basıncının, gelişmesinde faydalı olacaktır.

Karahindiba; Karahindiba çayını günde 2 bardak içmek gerekir. Anti-enflamatuvar özellikleri kalbi korur. Atar damar sağlığını da destekler.

Çarkıfelek Çiçeği; Yüksek tansiyona iyi gelir. Anti-enflamatuvar ve kan damarlarını genişletici özellikleri vardır. Uyku konusunda yardımcı olduğu için, çarkıfelek çiçeği çayını geceleri içmek gerekir.

Tansiyona İyi Gelen Bitkiler, Saraçoğlu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun, yüksek tansiyon için önerileri;

 • Sabahları, 4-5 adet ceviz yemek tansiyonu düşürür.
 • Haftada bir gün, portakal yenir. Başka bir şey yenilmez.
 • Günde, 3-4 adet sarımsak yenildiğinde, yüksek tansiyonu düşürür.
 • Her yemekten önce, 100-150 gram çilek yenir ya da suyu içilir.
 • Bir bardak suyun içerisine, 3-4 adet ardıç tohumu atılır ve 15 dakika kaynatılır. Daha sonra, 3-4 bardak bir günde tüketilir.
 • Zeytin yaprağı ve limon suyu tansiyonu düşürür.
 • Günde 3-4 bardak alıç çayı, bal ile tatlandırarak aç karnına içilirse tansiyonu düşürür.
 • Biberin tansiyon düşürücü özelliği vardır. Bir bardak kaynatılmış suyun içerisine bir çay kaşığı biber konur. Demlenir ve sonra içilir.
 • 1-2 kaşık ince kıyılmış ökse otu, 1 bardak suda 8-9 saat bekletilir, sonra içine tatlandırıcı madde konulmadan, sabahları aç karnına içilir.
 • Bir bardak kaynamış suyun içine, 5-6 adet kimyon tohumu eklenerek demlenir ve bu kimyon çayı, günde 3-4 defa içilirse tansiyon düşer.
 • Günde, bir bardak nar suyu içildiğinde, tansiyonu düşürür.
 • Biberiye bitkisi, çay şeklinde demlenerek günde bir bardak içilirse, tansiyonu düşürmede etkili olur.
 • Ispanak, tansiyon düşürücü en değerli sebze olarak önerilir.
 • Doğal beslenme, hayvani yağlardan uzak durmalı ve tuz kullanmamalıdır.

Tansiyonu Yüksek Olanlar Ne Yemeli

Potasyum zengini olan muz, kayısı, havuç, üzüm, şeftali, domates ve elma  gibi besinler, hem normal hem de yüksek tansiyon hastalarında, kan basıncını düşürücü önemli bir etkiye sahiptir.

Strese Bağlı Yüksek Tansiyon Belirtileri

Strese bağlı tansiyon belirtileri arasında, Enseden alın bölgesine doğru yayılan baş ağrısı, kulak uğultusu, kulak çınlaması, çarpıntı, terleme, sık idrara çıkma, aşırı heyecan, baş dönmesi, burun kanaması, düzensiz kalp atışı ve kalp ağrısı yer almaktadır.

 

 

 

 

 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here