Tansiyona İyi Gelen Besinler

0
313

Ani tansiyon yükselmesi, birçok hastalığa sebep olabilir. Bundan dolayı, tansiyonu dengede tutmak çok önemlidir.

Tansiyonu düşürmek için, uzmanlar tarafından tavsiye edilen yiyecekler arasında meyve, sebze ve süt ürünleri ilk sıraları almaktadır.

Tansiyona İyi Gelen Besinler 

Meyveler; Vitamin, lif ve mineral içeren meyveler, yüksek tansiyonu düşürmek için yardımcı olurlar.

Muz, mandalina, elma, çilek, kavun, şeftali, ananas ve turunçgiller yüksek tansiyonu, dengelemeye yardımcı olan meyvelerdir.

Taze meyve yerine, meyve suyu içenler için, suyun taze sıkılmış olması ve şekersiz olması tavsiye edilir.

Sebzeler; Sebzeler tansiyonu düşürmeye yardımcı oldukları gibi, aynı zamanda içerdikleri besin lifi, potasyum, magnezyum ve mineraller ile genel sağlığımızı korumaya da, yardımcı olurlar.

Başta yeşil yapraklı sebzeler olmak üzere, farklı renklerde sebzelerin çiğ ve haşlanmış olarak tüketilmesi, tansiyon hastalarına iyi gelecektir.

Patates, Brokoli, Ispanak, Domates ve Kabak gibi sebzeler, tansiyonu düşürmede yardımcı olabilirler.

Süt Ürünleri; Kalsiyum bakımından zengin olan süt, yoğurt ve peynir gibi besinler günlük beslenmeyi sağladığı gibi, tansiyonun normal değerlere gelmesine de yardımcı olurlar. Süt ürünlerinin az yağlı ya da yağsız olanları tercih edilmelidir.

Tam Tahıllar; Kan basıncını düşürmeye yardımcı, lif bakımından zengin olurlar. Esmer pirinç, kepekli ekmek, yulaf ve arpa gibi tam tahılları beslenme programından eksik etmemeliyiz.

Beyaz un ve şekerden uzak durarak, bunların yerine tam tahıllı besinleri tüketmek tansiyonu kontrol etmemize yardımcı olacaktır.

Balık; Kaliteli protein kaynağı olan ton, somon ve mezgit gibi soğuk su balıklarını tüketmek yararlı olacaktır.

Haftada 1-2 öğün balık tüketmek, vücudun ihtiyacı olan omega alımına da faydalı olur.

Kuru Yemiş; Ceviz, badem, fındık ve fıstık gibi kuru yemişler, sağlıklı yağ kaynağı olarak devamlı tüketilebilir.

Baharatlar; Aşırı tuz tüketimi tansiyonu yükseltir. Yemeklerde tuz yerine kurutulmuş baharatlar kullanarak, sodyumun olumsuz etkisinden uzak durulmalıdır.

Tansiyonu düşüren mucize bir yiyecek henüz bulunamadığı için, dengeli ve düzenli beslenme ile tansiyon şikayetlerimizi azaltmaya çalışmalıyız.

Yapılan araştırmalara göre, potasyum bakımından zengin olan gıdaların tüketimi, yüksek tansiyon hastalarında olumlu etkiler yapmaktadır.

Süt, yoğurt, avokado, kavun, muz, hurma, tavuk, üzüm, ton balığı, havuç, hindi, kereviz, fasulye, ıspanak, domates gibi besinler yüksek tansiyonu düşürmek için, gerekli olan potasyumu sağlarlar.

Tansiyonu En Hızlı Ne Düşürür?

Tansiyonu en hızlı düşüren besinlerin başında, sarımsak gelmektedir. Sarımsak tüketimi, tansiyon sorununda çok etkili olan bir üründür. Tansiyonu düşüren diğer besinler, yoğurt ve ayrandır.

Tansiyon Ne Kadar Yükselirse Tehlikeli Olur?

140/90 mm. üzeri, hipertansiyon olarak kabul edilir. Ev ölçümleri ile hipertansiyon sınırı 135/85 mm. bir günlük kan basıncı takibi sınırı ise,125/80 mm. olarak belirlenmiştir.

Evde Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Bilinen en etkili yöntem, limonlu su içmektir. Bir bardak suya, bir tane limon sıkarak içilmesi tansiyonun düşmesinde, etkili olacaktır. Tansiyon yükseldiğinde, başımızdaki sinirleri soğuk su ile uyarmak tansiyonun düşmesine faydalı olur.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here