Tansiyon Kaç Olursa Düşüktür?

0
23

Düşük tansiyon, kan basıncı değerlerinin üst sayı için 90 mm Hg, veya alt sayı için 60 mm Hg’ nin, yani 9 / 6 değerinin altında olduğu zaman, ortaya çıkan durumdur. Ortaya çıkan bu değerler, her zaman için bir sorun olduğu, anlamına gelmez.

İnsanların bir kısmında, düşük tansiyon baş dönmesine ve bayılmaya, neden olabilmektedir. Daha ağır durumlarda, düşük tansiyon hayatı tehdit edebilir.

Bir kişi için, düşük tansiyon olarak kabul edilen durum başka kişi için, normal olabilir. Tıp uzmanları, tansiyonu genel olarak semptomlara sebep olursa, tansiyonu çok düşük olarak kabul etmektedir.

Düşük Tansiyonun Nedenleri

Düşük tansiyonun, tedavi edilebilmesi için düşük tansiyona neyin sebep olduğunu, bulmak gerekir.

Tansiyon gün boyunca vücut pozisyonu, solunumun ritmi, fiziksel aktivite, kullanılan ilaçlara ve günün her saatine göre değişir. Tansiyon genellikle geceleri, en düşük seviyede olur ve uyanma sırasında, ani bir şekilde yükselir.

Hamilelikte tansiyonun düşmesi, normal bir durumdur. Dolaşım sistemi, hamilelik sırasında hızla genişlediğinden dolayı, tansiyon düşmesi olabilir. Doğum yaptıktan sonra, hamilelik öncesi seviyelerine geri dönülür.

Tansiyon düşmesine neden olabilecek, bazı kalp rahatsızlıkları olabilir.

Endokrin problemleri, düşük tansiyona neden olabilir. Tiroid sorunları, böbrek üstü bezi yetmezliği, düşük kan şekeri ve bazı durumlarda diyabet, tansiyon düşmesine neden olabilir.

Vücut fazla su kaybettiğinde, susuzluğa bağlı halsizlik, baş dönmesi ve yorgunluk görülebilir.

Çok fazla kan kaybedilmesi halinde, vücuttaki kan miktarı azalır ve tansiyonda ciddi bir düşüşe neden olur. Herhangi bir enfeksiyon kan dolaşımı sistemine girerse, şiddetli enfeksiyon durumunda hayatı tehdit eden, bir düşüşe yol açabilir.

Bazı ilaçlar da, düşük tansiyona neden olabilir.

Düşük Tansiyonun Ortaya Çıkardığı Komplikasyonlar Nelerdir?

Orta derecede gelişen, daha hafif düşük tansiyon türleri bile baş dönmesine, halsizliğe, bayılma ve düşmeye neden olabilir. Ciddi derecede gerçekleşen düşük tansiyon ise, vücudu normal görevlerini yerine getirmesi için gerekli olan oksijenden mahrum ederek, kalp ve beyine zarar verebilir.

Düşük Tansiyonun Belirtileri Nelerdir?

Bazı bireylerde düşük tansiyon, özellikle aniden düştüğünde baş dönmesi, sersemlik, baygınlık, bulanık görme, bulantı, yorgunluk gibi belirti ve semptomlarla birlikte gerçekleşirse, altta yatan bir tıbbi sorun olduğuna işaret eder.

Aşırı düşük tansiyon, ya da şok durumu hayatı tehdit edecek bir şekilde olabilir. Bu şok durumunun, belirti ve semptomları arasında soğuk ve soluk bir cilt, hızlı ve kısa nefes alma, zayıf ve hızlı nabız ile özellikle yaşlı kişilerde akıl karışıklığı bulunur. Eğer şok belirtileri olursa, acil tıbbi yardıma ihtiyaç olur.

Kontrolsüz kanama, ciddi enfeksiyonlar veya alerjik reaksiyonlar gibi nedenlerden dolayı, hayatı tehdit edebilir.

Düzenli yapılan ölçümlerde sürekli, düşük tansiyon değerleri varsa ve kişi kendisini iyi hissediyorsa, gözlem altında tutulması gerekir.

Düşük tansiyon belirtileri ortaya çıktığında, insanların başka bir sorunu işaret edip etmediğini, araştırması gerekir. Bundan dolayı, devamlı olarak tansiyon düşüklüğü yaşayanların, doktora görünmeleri faydalı olur.

Düşük Tansiyon Belirtileri;

 • Baş dönmesi,
 • Mide bulantısı,
 • Bayılma,
 • Şok,
 • Bulanık görme,
 • Yorgunluk,
 • Konsantrasyon bozukluğu,

Aşırı Hipotansiyon Belirtileri;

 • Yaşlılarda hafıza karışıklığı,
 • Hızlı, sığ solunum,
 • Zayıf ve hızlı nabız,
 • Soğuk, nemli, soluk cilt.

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here