Sinirsel Şeker Hastalığı

0
1593
sinirsel şeker hastalığı

Tıp dilinde şeker hastalığı, diyabet olarak adlandırılır. Şeker hastalarının, şeker yükselmesi son derece tehlikeli bir durumdur.

Şeker hastalarında, depresyon ve anksiyete bozuklukları görülmektedir. Şeker hastası olan kadınlarda deprasyon ve yeme bozuklukları, erkeklerde ise cinsel sorunlar daha fazla görülür.

Körlük ve böbrek yetmezliğinin, önde gelen sebebi diyabettir. Kalp krizi ve felç riskini artırır. Ruh sağlığını etkiler.

Şeker hastalarında, depresyon, anksiyete bozukluğu veya psikotik bozukluk gibi hastalık bulunursa, sinirlilik olabilir. Aşırı çalışkan, kaygılı, beden sağlığına önem vermeyen kişilerde, şeker hastalığı daha fazla görülmektedir. Kan şekerinin yükseleceği korkusu, hastalığa uyum sorunu ve kendine zarar verme gibi durumlar ortaya çıkar.

Erken yaşta başlayan şeker hastalığı, büyüdükçe ve hastalık hakkında bilgi sahibi olunca, gelecekten korkmaya başlarlar. Karşı cinsle yakınlaşmaktan korkar, aile kurmaktan çekinirler. Kendilerine olan, güven duyguları azalır.

Sinirsel Şeker Hastalığı Belirtileri

Sinirsel şeker hastalığına örnek olarak, günlük yaşamımızda hemen her gün karşımıza çıkan çarşı, pazar ve trafikte olan kavga görüntülerinde, acaba şeker hastalığı belirtileri mi diye düşünmek gerekir. Yaşadığımız şehirlerde bazı sürücüler tepki göstermek için birbirlerine korna çalıyor, bazı sürücülerde hatalı gördükleri hareketler karşılığında, agresif tavırlar takınabiliyor. Bu kavgaların sebebi, sinirsel şeker hastalığı olabilir.

Şeker hastalığı, çok önemli sinir hasarları ve sinir dalgalanmasına sebep olabilir.

Şeker hastalığına bağlı olarak, kişilerde düşünce esnekliği azaldığından dolayı, bazı durumlara çözüm bulma güçlüğü çıkar. Bu durumda kişinin, öfkelenmesine sebep olur. Bazı diyabet hastaları, kan şekeri seviyelerinin düşme veya yükselmesi gibi düzensizlikler sebebi ile sinirli olup, çabuk parlayabilirler. Ayrıca, diyabete eşlik eden depresyon, anksiyete bozukluğu veya psikotik bozukluk gibi bir hastalığı da varsa, şeker hastası sinirli olabilmektedir.

Kan Şekeri Yükselmesi (Hiperglisemi) Belirtileri

Ağız kuruluğu, susuzluk hissi, görme bulanıklığı, sık idrara çıkma, yara iyileşmesinde gecikme, halsizlik, ciltte kuruma ve kaşıntı ve kilo kaybı kan şekerinin yükselmesi (hiperglisemi) belirtileridir.

Sinirsel Şeker Hastalığı Tedavisi

Şeker hastalığının, uygun bir şekilde tedavi edilmesi durumunda, hem öfke kontrolü, hem de organ hasarı gibi sorunları, gidermek mümkündür.

Psikoterapi, şeker hastalığı tedavisinin önemli parçalarından bir tanesidir. Bu şekilde, hastanın uyumu kolaylaşır ve diyabete bağlı komplikasyonların, gelişimi geciktirilebilir. Stresli durumlar ile başa çıkma stratejileri geliştirerek, strese bağlı kan şekeri değerlerini, düzeltmek mümkün olabilmektedir.

Üzüntüden Şeker Hastası Olunur Mu?

Ruhsal sorunların şeker hastalığına sebep olabileceği bilinmektedir. İnsanların üzüntü, korku, sıkıntı ve şok gibi durumlar yaşamaları bütün salgı bezlerini etkilediği gibi, pankreas salgı bezini de olumsuz etkiler. Vücudun beslenme dengesi ve hazmı bozucu etkiler yapmaktadır.

Şeker Hastaları Asabi Olur Mu?

Şeker hastalığı, asabi dalgalanmalara ve ciddi sinirsel hasarlara neden olabilmektedir. Şeker hastaları, şeker seviyesindeki iniş çıkışlardan dolayı ani öfkelenmeler yaşayabilirler.

Şeker Hastası Olanlar Sinirli Olur Mu?

Şeker hastalığı, sinir sistemini olumsuz yönde etkiler. Şeker hastalığına sahip kişilerde aşırı sinirli olma durumları olabilir, ancak her hasta aşırı sinirli olmaz.

Şeker Hastalığı Stresten Olur Mu?

Araştırma sonuçlarında, stresin şeker hastalığıyla doğrudan bir bağlantısı olmadığı görülmüştür. Stres, şekerin neden olduğu şikayetleri etkileyebilmektedir.

Sinirlenince Neden Şeker Yükselir?

Stres, adrenalin ve kortizolün kana salınmasına etkili olabilir. Bundan dolayı, hormonlar kan şekeri seviyelerini yükseltebilir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here