Şekersiz Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
931
şekersiz şeker hastalığı

Hastalığın en önemli özelliği, vücudun su metabolizmasında bulunan kontrol sistemindeki böbrekte, geri emilim mekanizmasında bir bozulmanın olmasıdır.

Şekersiz şeker hastalığının, diyabetten farklı olarak kan şekeri seviyesi ile ilgisi bulunmaz. Erken yaşlarda daha fazla görüldüğü için, çocuklara dikkat etmek gerekiyor.

Şekersiz Şeker Hastalığı Nedir?

Şekersiz şeker hastalığı, her yaş grubunda ve her iki cinsiyette de, nadir olarak görülen bir hastalıktır.

Diabetes insipiduslu hastalar, 4-20 litre arasında su içerler ve aynı miktarda da, idrar yapabilirler.

Şekersiz Şeker Hastalığı Nedir? (Biyoloji) 

Diabetes insipiduslu (şekersiz şeker hastalığı) hastaların, antidiüretik hormon yapımı ya da etkisi azalmıştır. Antidiüretik hormon (ADH), arjinin vasopressin (vazopresin) olarak isimlendirilir.

Şekersiz şeker hastalarının kan şekeri seviyeleri normal olur.

Şekersiz Şeker Hastalığı Neden Olur?

Şekersiz şeker hastası, bir günde 5-10 litre su içer ve bunun karşılığında idrarla dışarı çıkartır. Hastalığın en önemli özelliği, vücudun su metabolizmasındaki kontrol sistemindeki, böbrekten geri emilim mekanizmasında bir bozulmanın olmasıdır.

Normal bir insan vücudunun % 60 kadarı sıvıdır.

Her hangi bir sebeple ADH hormonunun salgısının bozulması durumunda, böbrekler kendisine gelen sıvının geri emilimine engel olur. İdrar miktarı 1,5-2 litreden,5-10 litreye çıkar. Şekersiz şeker hastası, kaybettiği sıvıyı yerine koymak için, bir o kadar su içmek zorundadır.

Şekersiz şeker hastalığı, çocukluk çağlarından itibaren de ortaya çıkabilmektedir.

Şekersiz Şeker Hastalığı Belirtileri

Şekersiz şeker tanısı için, yetişkinlerin günlük olarak en az 3 litre idrar çıkışı olması gerekir. Bazı hastalarda 20 litreye kadar çıkar. Yüksek derecelerde su kaybı sonucu vücudun susama merkezi devreye girer. Ancak ne kadar su alınırsa alınsın, böbrek suyu tutamadığı için, aynı oranda idrar çıkışı olur. Hastanın 3-4 litre civarında idrar çıkışı olduğunda, aynı oranda su alınarak dengelenir. Ancak idrar çıkışı fazla olduğunda hasta kaybettiği sıvıyı geri alamaz ve bunun sonucu olarak, tansiyon düşüklüğü, yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, koma durumu ve ölüme kadar varan sonuçlara yol açabilir.

Şekersiz Şeker Hastalığı Tedavisi

Şekersiz şeker tanısı için, 24 saatlik idrar miktarına bakılır. Kan ve idrar testlerine bakıldıktan sonra, hastaya susuzluk testi uygulanır. Bu hastalarda sıvı alınmadan, idrar çıkarma durumu olur. Vücut sıvı kaybına uğrar, tansiyon düşmesi olur. Hastanın tansiyon, kilo, kan ve idrarına bakılır.

Hastaya diabetes insipidus tanısı konulursa, verilecek ilaçlar yarım saat içerisinde etkisini gösterir. Hastanın durumuna göre, ilaçlar ayarlanır. Hasta, normal yaşamına kısa sürede döner.

Şekersiz Şeker Hastalığı Tehlikeli Mi?

Tuz kaybından dolayı, bitkinlik ve kas ağrıları olur. Beyin MR tetkiki ile hipofiz bezinde bir lezyon olup olmadı bulunabilir. Tanı için genetik testler de yararlı olabilir.

Şeker Hastaları Çok Su İçer Mi?

Diyabet hastalarının her gün yedi, sekiz bardak su içmesi gerekir. Kandaki yüksek şeker, vücuttan su ile atılır.

Şekersiz Şeker Hastalığı Neden Ortaya Çıkar?

Hastalığın sebebi, insülin hormonu üretiminin yetersiz olması, hiç olmaması veya vücut dokularının insüline karşı duyarsız kalmasıdır. Farklı çeşitleri bulunan diyabet hastalığının, en çok görülen ve genellikle 35-40 yaş üzerinde ortaya çıkan türü, Tip 2 diyabettir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here