Şekersiz Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
574
şekersiz şeker hastalığı

Şeker hastalığının en önemli belirtisi, çok su içme ve çok idrara çıkılmasıdır. Ancak bir hastalık var ki, bu hastalığın belirtileri de çok su içme ve çok idrara çıkılmasıdır. Bu hastalığa, “şekersiz şeker hastalığı” denilir.

Sağlıklı olan bir insan, günde yaklaşık olarak 1,5-2 litre, bir şeker hastası ise şekerinin yüksek olması durumunda 3-4 litre su içer ve bunun karşılığında idrarla dışarı çıkartır.

Şekersiz şeker hastası ise bir günde 5-10 litre su içer ve bunun karşılığında idrarla dışarı çıkarır. Hastalığın en önemli özelliği, vücudun su metabolizmasında bulunan kontrol sistemindeki, böbrekten geri emilim mekanizmasında bir bozulmanın olmasıdır.

Şekersiz şeker hastalığının, diyabetten farklı olarak kan şekeri seviyesi ile ilgisi bulunmaz. Erken yaşlarda daha fazla görüldüğü için, çocuklara dikkat etmek gerekiyor.

Şekersiz Şeker Hastalığı Nedir?

Şekersiz şeker hastalığı, her yaş grubunda ve her iki cinsiyette de, nadir olarak görülen bir hastalıktır.

Diabetes insipiduslu hastalar, 4-20 litre arasında su içerler ve aynı miktarda da, idrar yapabilirler.

Şekersiz Şeker Hastalığı Nedir? (Biyoloji) 

Diabetes insipiduslu (şekersiz şeker hastalığı) hastaların, antidiüretik hormon yapımı ya da etkisi azalmıştır. Antidiüretik hormon, beyinin hipotalamus bölgesinde yapılan ve hipofiz bezinin arka bölümünde salgılanan bir hormondur. Antidiüretik hormon (ADH), arjinin vasopressin (vazopresin) olarak isimlendirilir.

Şekersiz şeker hastalarının kan şekeri seviyeleri normal olur. Diyabet hastalığında ise, kan şeker oranı yüksek olur.

Şekersiz Şeker Hastalığı Neden Olur?

Sağlıklı olan bir insan günde yaklaşık olarak 1,5-2 litre, bir şeker hastası ise, şekerinin yüksek olması durumunda 3-4 litre su içer ve bunun karşılığında idrarla dışarı çıkartır. Şekersiz şeker hastası ise bir günde 5-10 litre su içer ve bunun karşılığında idrarla dışarı çıkartır. Hastalığın en önemli özelliği, vücudun su metabolizmasındaki kontrol sistemindeki, böbrekten geri emilim mekanizmasında bir bozulmanın olmasıdır.

Normal bir insan vücudunun % 60 kadarı sıvıdır. Bu sıvı dinamiktir, her gün ağız yolu ile 1,5-2 litre eklenir ve böbreklerden atılır.

Her hangi bir sebeple ADH hormonunun salgısında azalma olması veya böbreklerde etkisinin bozulması olursa, böbrekler kendisine gelen sıvının geri emilimine engel olur. İdrar miktarı 1,5-2 litreden,5-10 litreye çıkar. Diabetes insipidus hastası da kaybettiği sıvıyı yerine koymak için, bir o kadar su içmek zorunda kalır.

Şekersiz şeker hastalığı, çocukluk çağlarından itibaren de ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı aşırı idrar ve yatağı ıslatma, ciltte kuruma, huzursuzluk, ani kilo kaybı, ateş, kusma ve büyüme de gecikme olması gibi durumlarda bu hastalığın olabileceği düşünülmelidir.

Şekersiz Şeker Hastalığı Belirtileri

Şekersiz şeker tanısı konması için, yetişkinlerde günlük olarak en az 3 litre idrar çıkışı olması gerekir. Bazı hastalarda 20 litreye kadar çıkar. Yüksek derecelerde su kaybı sonucu vücudun susama merkezi devreye girer. Ancak ne kadar su alınırsa alınsın, böbrek suyu tutamadığı için, aynı oranda idrar çıkışı olur. Hastanın 3-4 litre civarında idrar çıkışı olursa, aynı oranda su alarak dengeleyebilir. Ancak idrar çıkışı fazla olduğunda hasta kaybettiği sıvıyı geri alamaz ve bunun sonucu olarak, tansiyon düşüklüğü, yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, koma durumu ve ölüme kadar varan sonuçlara yol açabilir.

Şekersiz Şeker Hastalığı Tedavisi

Şekersiz şeker tanısı için 24 saatlik idrar miktarına bakılır. Sağlıklı bir kişi günde 1,5-2 litre dolayında idrar çıkartır. Bu hastaların idrarı açık renkli su gibi olur. Kan ve idrar testlerine bakılıp, şekersiz şeker hastalığından şüphelenildikten sonra hastaya susuzluk testi uygulanır. Bu hastalar sıvı almasa da idrar çıkarmaya devam ederler. Vücut sıvı kaybına uğrar, tansiyon düşmesi olur. Bu durumda hastanın tansiyonuna, kilosuna, kan ve idrarına bakılır.

Bunlardan sonra, hastaya diabetes insipidus tanısı konulursa, eksik olan ADH hormonu dilaltı tabletler veya sprey olarak verilir. Verilen ilaçlar, yarım saat içerisinde etkisini gösterir. Hastanın durumuna göre, ilaçlar ayarlanır. Hasta, normal yaşamına kısa sürede döner.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here