Şekersiz Meyveler

0
156

Meyveler, en sağlıklı olan doğal şeker kaynağıdır. Şekersiz olan meyve yoktur. Vücudumuzun, sağlıklı şekere ihtiyacı bulunur. Az şekerli (şeker oranı düşük) meyveler, sağlığımız için önemlidir.

Marketlerde satılan sağlıklı içeceklerin, şeker içeriği kontrol etmek gerekir. Meyvelerin içerisinde fruktoz vardır. Fruktoz sağlıklı bir şekerdir, ancak yüksek oranlarda tüketilmesi sağlığımıza zarar verebilir.

Şeker oranı düşük meyveler sağlıklı besin içerirken, bazı meyvelerin şeker oranı diğerlerinden daha yüksek olur. Şeker oranı az olan, meyveleri tercih etmek gerekir.

Şekersiz Meyveler

Limon

Şeker oranı az meyveler arasında, C vitamini deposudur. Limon ekşi meyve grubundadır. Şeker oranı çok düşüktür.

Portakal

Şekeri en düşük meyvelerden olan portakal, C vitamini ihtiyacını karşılar. Normal bir portakal, yaklaşık 12 gram şeker ve 70’den az kalori içermektedir.

Greyfurt

En az şeker içeren meyveler arasında, greyfurt’un önemli bir yeri vardır. Orta boy bir greyfurtun yarısında, dokuz gram şeker bulunur.

Ahududu

Az şekerli meyveler arasında olan ahududu, çok az şeker içerir. Lif içerdiği için, çabuk doymayı sağlar. Şekeri az olan meyveler, kan şekerini dengeler.

Avokado

Avokado, en az şekerli meyveler arasında bulunur. Şeker oranı doğal olarak düşüktür. Bir çiğ avokadonun, bir gram şekeri vardır. Avokadoda bol olan sağlıklı yağlar, tok tutmaya yardımcı olur.

Çilek

Çileğin şeker oranı, birçok meyveye göre çok düşük olur. Çilek, şeker oranı çok az olan bir meyvedir. Bir fincan çilekte, yaklaşık olarak yedi gram şeker bulunur. Çilek, çok fazla miktarda yenirse alınan şeker oranı artabilir.

Böğürtlen

Bir fincan böğürtlende, yedi gram şeker bulunur. Şeker oranı düşük, meyveler grubundadır. Böğürtlende, lifler ile birlikte antioksidanlar da yüksektir.

Kivi

Şekersiz meyvelerden olan kivi, C vitamini bakımından zengindir. Bir kivi, sadece altı gram şeker içerir. Kivi, tüm yıl boyunca bulunabilir.

Karpuz

Karpuz, yaz meyvesidir. Şeker oranı düşüktür. Bir bardak doğranmış karpuzun, 10 gramdan az şekeri bulunur. Çok fazla yenildiğinde, şeker oranı yükselir. Dikkatli yenilmesi gerekir.

Kavun

Kavunun bir fincanı,13 gramdan daha az şeker içerir. Kavun fazla yenildiğinde, yüksek şeker alımına sebep olabilir.

Şekeri En Az Olan Meyve Hangisi?

Avokado, en az şekerli meyvelerden biridir. Doğal olarak şeker oranı düşüktür ve yaklaşık olarak 1 gram şeker içerir.

Hangi Besinlerde Şeker Yok?

Avokado, greyfurt, beyaz lahana, brokoli, marul, kuşkonmaz, brokoli, papaya ve Brüksel lahanasını tavsiye edebiliriz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here