Şekersiz İçecekler Nelerdir

0
126

Sağlıklı olan içeceklere, ihtiyacımız sürekli artmaktadır. Hangi içecekler sağlıklıdır ve hangi içecekler sağlığımıza zarar vermez. İçeceklerin en önemli özellikleri, katkı maddelerinin olup olmadığıdır. Katkı maddelerinin en zararlısı kimyasal şekerlerdir. İçeceklere katılan şeker, sağlığımız için tehlikelidir.

En sağlıklı olan içecekler, içerisinde katkı şeker bulunmayan içeceklerdir. Hazır içecekleri veya marketlerde satılan içecekleri satın almadan önce, içerik maddelerini kontrol etmek gerekir.

En Sağlıklı İçecekler

Su

Suyun en sağlıklı içecek olduğu bir gerçektir. Su, insanların yaşamları için en doğal olan içecektir.

Kısa zaman aralıkları ile su içmek, vücudumuzun temizlenmesi için çok faydalı olacaktır. Normal bir şekilde su içilmesi, metabolizmayı hızlandırır ve çok fayda sağlar.

Yeşil Çay

Yeşil çay, çok sağlıklı olan bir içecektir. Rahatlatıcı ve hazmı kolaylaştırıcı özelliği vardır. Doğal bir içecektir. İçerisinde katkı maddesi olmaz. Şekersiz sıcak içecekler arasında, ilk sıralarda yer alan bir içecektir.

Süt

Süt, en çok tavsiye edilen içeceklerin başında gelir. Keyifle tüketilen bir içecek olan süt, sağlığımız için büyük önem taşır. Özellikle, çocukların çok tüketmesi gerekir.

Ayran

Şekersiz soğuk içecekler içerisinde, ayranın özel bir yeri vardır. Ayran sütten yapılan bir içecektir. Evlerde yapılan ayranlar, daha sade olur ve içerisinde koruyucu katkı maddesi bulunmaz. Ferahlatıcı, besleyici ve vitamin yönünden çok zengin olur.

Kefir

Sağlıklı hazır içecekler arasında, en çok tüketilen içeceklerden bir tanesidir. Şekersiz sağlıklı içecekler arasındadır. Doğu Avrupa ülkelerinde ve Kafkasya bölgesinde, çok yaygın olarak tüketilir. Bağırsakların çalışmasına çok faydalı olur.

Sıkma Meyve Suyu

Sıkma meyve suları, sıkıldıktan hemen sonra içildiğinde meyvelerden vitamin alınır. Marketlerde meyve suyu olarak satılan içeceklerde, birçok katkı maddesi bulunur. Şekersiz içeceklerden faydalanmak için, içecekleri kendimiz yapmalıyız. Evde yapılan sağlıklı içecekler keyifle tüketilir.

Sebze Suları

Evde şekersiz içecekler yapmak isteyenlerin, sebze sularının besleyici ve rahatlatıcı özelliğinden faydalanması gerekir. Kür olarak da kullanılabilirler. Kullanılan sebzelerin karışımına göre fayda sağlayacaktır. Sebze suları, kilo vermeye destek olur ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar. En çok bilinen sebze suyu, maydanoz ve limon karışımlı olan içeceklerdir.

Şekersiz İçecekler Kilo Yapar Mı?

Şekersiz olarak bilinen içeceklerin şeker oranı sıfır olsa bile, içerdiği tatlandırıcılar kilo alımına sebep olabilir. Bundan dolayı, diyet esnasında yeşil çay veya bitki çaylarının tüketilmesi tavsiye edilir. Bol su tüketimine, özen göstermek gerekir.

Hangi İçecekler Zararsız?

Su, şekersiz çay ve kahve, domates ve diğer sebze suları, yağsız süt ve süt ürünlerini zararsız içecekler olarak belirtebiliriz.

 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here