Şekeri Ne Düşürür?

0
98

Diyabet hastalığı, tüm dünyada çok fazla kişiyi etkisi altına almaktadır. Tedavi edilmesi gerekli olan ciddi bir rahatsızlıktır. Doktor önerilerini uygulayan hastaların, sağlıklı bir yaşam sürdürmesi mümkündür. Diyabet, doğru tedavi edilmez ve kan şekeri kontrolü sağlanmazsa, ciddi problemlere neden olabilir.

Şekeri Ne Düşürür?

Diyabet tedavisinin amacı, yüksek kan şekeri düzeylerini düşürmek ve kan glukoz değerlerini belirli bir aralıkta tutmaktır. Diyabet tedavisinin hap ve insülin enjeksiyonları gibi farklı yöntemleri vardır. Doktorlar, hastanın genel durumu ve diyabet derecesine göre tedavi belirlerler. Tedavi, hastalığa bağlı olarak gelişebilecek komplikasyonların önlenmesi ve diyabetin kontrol alınmasında çok önemlidir. Evde uygulanabilen, bazı yöntemler de kan şekerinin düşürülmesinde etkili olabilmektedir.

Egzersiz Yapmak

Düzenli egzersiz yapılması, ideal kilonun korunması ve vücudun insülin duyarlılığını artırması bakımından dolayı önemlidir. Tip-2 diyabet hastalarının vücut hücreleri, kan şekerini düşürücü etkisi olan insülin hormonuna karşı direnç gösterir. Düzenli spor yapılması ile vücut hücreleri, insüline karşı duyarlı olur.

Karbonhidrat Tüketimi Nasıl Olmalı

Öğünlerde, belirli miktarda karbonhidrat tüketmek gerekir. Gerekli olandan fazla karbonhidrat tüketilmesi, insülin ve kan glukozu arasındaki dengeyi bozar. Kan şekerinin yükselmesine sebep olur. Bundan dolayı diyabet hastalarının, aşırı karbonhidrat tüketiminden kaçınmaları gerekir. Karbonhidrat içeriği yüksek olan (Ekmek, makarna, mısır, patates, süt, şekerli, gazlı, alkollü içecekler, tatlı, dondurma, pasta, hamur işi gibi) gıdalardan, diyabet hastalarının uzak durmaları gerekir.

Lifli Besin Tüketimi

Lifli besinlerin tüketilmesi, karbonhidrat sindirimi ve şeker emiliminin yavaşlamasını sağlar. Kan şekeri, daha yavaş olarak yükselir.

Bu besinlerden faydalanılması, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.

Bol Sıvı Tüketilmeli

Sıvıların bol olarak tüketilmesi, kan şekerini sağlıklı bir aralıkta tutar. Sıvı tüketilmesi, böbreklerden idrar çıkışını artırır ve kandaki fazla şekerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Sıvı tüketiminde, şekerli içeceklerden uzak durulması gerekir. Vücudun sıvı ihtiyacı, su ve soda gibi içeceklerden karşılanmalıdır.

Glisemik İndeksi Düşük Besinler Tüketilmeli

Glisemik indeks, besinlerin kan şekerinde ne kadar bir yükselme yaptığını gösterir. Şeker hastalarının glisemik indeksi düşük besinleri tüketmesi, kan şekerinin istenen düzeylerde olmasına yardımcı olur. Glisemik indeksi düşük besinler (Bulgur, yulaf, yoğurt, ayran, baklagiller, balık, nişastasız sebzeler ve tam buğdaylı makarna) olarak sıralanabilir.

Kan Şekerinin Düzenli Takip Edilmesi

Diyabet hastalarının, kan şekerini belirli aralıklarla ölçmeleri gerekir. Yeni bir ilaca başlanması ve beslenme düzeninde değişiklik yapılması gibi durumlarda kan şekeri takip edilmelidir. Kan şekerindeki, yükselme ve düşüşlerin not edilmesi yararlı olur. Bu değerlere göre hangi besinlerin kan şekerini yükselttiği, hangi öğün aralığının şeker kontrolünde daha faydalı olduğu anlaşılır. Ayrıca bu değerler, doktora oldukça faydalı bilgiler verir.

Şekeri En Hızlı Hangi Bitki Düşürür?

Şekeri düşürmek ve dengeyi sağlamak için tarçın tüketilmelidir. Diyabet ile mücadele de etkili olan zencefil ve çörek otu faydalı olmaktadır. Çilek, greyfurt ve portakal gibi meyveler dengeli olarak tüketilebilir.

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here