Şeker Oranı Düşük Meyveler

0
92

İnsan vücudu için, yüksek vitamin ve lif içeriğine sahip olan çok faydalı meyveler vardır. Doğal bir şeker kaynağı olan meyvelerin, bazıları daha fazla şeker oranına sahip olur. Diyet ve sağlık problemlerinden dolayı, şeker oranı yüksek meyvelerden kaçınmak gerekebilir.

Şeker Oranı Düşük Meyveler

Çok önemli besin kaynağı olan meyveleri tüketirken, şeker oranlarına dikkat etmemiz gerekli olabilir. Diyabet hastaları ve diyet yapan kişiler için, meyvelerde bulunan şeker oranı önemlidir.

Şeker oranı düşük meyveler;

Portakal

Limon

Kivi

Greyfurt

Karpuz

Şeftali

Avokado

Çilek

Ahududu

Böğürtlen

Portakal

Turunçgiller ailesinden olan meyve, ülkemizde bol miktarda yetişmektedir. Meyve ve meyve suyu olarak tüketilen, kış aylarının vazgeçilmez meyvelerindendir. Çok sulu bir meyve olan portakalın, orta boy olanlarında şeker oranı 12 gram kadardır.

Limon

Limon, şeker oranı oldukça düşük bir meyvedir. C vitamini açısından zengin olan limonun bir tanesinde 1 veya 2 gramdan fazla şeker bulunmaz.

Kivi

Besin değeri olarak son derece kıymetli bir meyvedir. C vitamini açısından zengin olup, şeker oranı düşük meyveler arasında yer alır. Bir kivinin şeker miktarı yaklaşık 6 gramdır.

Greyfurt

Yüksek C vitamini içeriği ve antioksidan etkisiyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda, şeker oranıyla da ideal bir meyve seçeneği olur. Kahvaltılarda daha çok tercih edilir ve yarım greyfurtta, 9 gram şeker bulunmaktadır.

Karpuz

Karpuz, her zaman serinleten ve lezzetli olan meyvelerden biridir. Düşük şeker oranına sahiptir. Bir kase karpuzda, yaklaşık olarak 10 gram şeker bulunur.

Şeftali

Bağışıklık sistemini güçlendirici ve kolesterolü düşürücü, bir etkiye de sahip bir meyvedir. Lezzetli olan meyve çok tatlı olsa da, bir şeftalinin yaklaşık olarak 13 gramdan daha az şekeri bulunur.

Avokado

Kalp ve damar sağlığı için çeşitli faydalar sağlar. Düşük şeker oranı ile kilo vermeye yardımcı olur. Avokado, içerisinde sadece 1 gram şeker barındırır. Şeker oranı, en düşük olan meyvedir.

Çilek

İlkbahar ve yaz aylarının vazgeçilmez meyvesidir. Tüketirken oldukça tatlı gelen çilek, düşük miktarda şeker içerir. Bir kase çilekte, 7 gram şeker bulunmaktadır.

Ahududu

Ahududu, mayhoş tadı ile yaz aylarının en çok tercih edilen meyvelerinden birisidir. Bir kase ahududunun içerisinde, 5 gram kadar şeker bulunur.

Böğürtlen

Böğürtlen, hem tatlı hem de ekşiye yakın bir lezzet sunar. En düşük şeker oranına sahip olan meyveler arasındadır. Böğürtlenin bir kasesinde, yaklaşık olarak 7 gram şeker bulunur.

En Yüksek Şeker Oranı Hangi Meyve?

Şeker oranı en yüksek meyve olarak üzüm bilinmektedir. Karpuz da en şekerli meyvelerden biridir. Şeker hastalarının, bu meyveleri ayrı dikkatli tüketmeleri gerekir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here