Şeker Hastalığında Son Gelişmeler

0
640
şeker hastalığında son gelişmeler

Bütün dünyada, giderek artan bir sağlık sorunu olan şeker hastalığı, insülin iğnesini devamlı olarak yanında taşımak zorunda olan hastalar için, hayatı zorlaştıran bir durumdur. Hastalar, insülin iğnelerini sürekli olarak yanlarında taşımak zorunda kalıyorlar. Hasta rahatlığı açısından çok kullanışlı olmayan bu yöntem, son zamanlarda yapılan çalışmalar sonunda, artık tedavide tek seçenek olarak düşünülmüyor.

İlk olarak 1920 yılında kullanılan, insülin tedavisi müthiş bir uygulama olmuştu. Önceleri hayvanlardan elde edilen insülin, teknolojik gelişmeler sayesinde laboratuvarlarda insan insülinleri elde etmek ile mümkün olmuştur. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Özlem Sezgin Meriçliler, devamlı yapılan araştırmalar ile hastanın ihtiyacına göre kısa, orta ve uzun süreli insülin tedavileri için, çalışmalar yapıldığını belirtiyor. Hasta için özel tedavi yöntemleri geliştirilmesi ve uygulamayı kolaylaştıran bu yeni türevlerden bazıları, yüksek kan şekerini hipoglisemiye yol açmadan 5-10 dakikada düşürmeyi sağlarken, bazılarının etki süresi bir hafta devam ettiği için, haftada bir kere uygulanması yeterli olmaktadır.

Şeker Hastalığında Son Gelişmeler

Akdeniz Üniversitesi Gen ve Hücre Tedavi Merkezi, dünyada ilk kez şeker hastalığını tek doz uygulama ile iyileştiren, yeni nesil gen tedavi ilaçları geliştirildi. İlaçların deney aşamalarının sürdüğü, hedefin insanlar üzerinde kullanılması olduğu açıklandı.

Tip 1 Şeker Hastalığında Son Gelişmeler

Hollandalı bilim insanları Tip 1 şeker hastalığının, kesin tedavisini sağlayabilecek bir metot üzerinde, ilerleme sağladıklarını açıkladılar. Leiden Üniversite Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bart Roep, uzun zaman şeker hastalarında beta hücrelerinin bağışıklık sistemi tarafından yok edildiğinin düşünüldüğünü, ancak bunun doğru olmadığının anlaşıldığını söyledi.

Tip 2 Diyabette Son Gelişmeler

Egzersiz en az ilaç tedavisi ve beslenme kadar önem taşır. Özellikle Tip 2 şeker hastalarında fiziksel aktivitelerin artırılması, şekerin hücreler tarafından kullanılmasını hızlandırır ve kan şekerini düşürür. Ayrıca kan yağları düzeylerinin düşmesi yönünde etki eder. Egzersiz şeker hastalarında insülin ihtiyacını azaltır, ilaç tedavisinin işini kolaylaştırarak, ilaçların dozlarının ve sayılarının azalmasına yardımcı olabilir.

Düzenli olarak yapılan egzersiz ile kas ve eklemlerin kuvvetlenmesi sağlandığı gibi, kalp kası güçlenerek kalp hastalıkları görme durumunu azaltmaya da yardımcı olur. Ayrıca yapılan egzersizler sayesinde vücut ağırlığının azalması ile hasta kendisini daha iyi hisseder.

Çocuklarda Diyabet Tedavisinde Son Gelişmeler

Kan şekeri ölçümlerinde kolaylık sağlanmıştır. Parmak delme yoluyla kan şekeri ölçümü, kola ya da bacağa yerleştirilen ve 7-15 günde bir değiştirilen sensörlerle, yapılabilmektedir. Yeni teknoloji ile 5 dakikada bir, kan şekeri ölçülebilmektedir.Yeni teknolojide, 5 dakikada bir kan şekeri ölçülebildiği için ailenin ve çocuğun, günlük insülin doz ayarlarını ince bir şekilde yapabilmeleri, mümkün hale gelmiştir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here