Şeker Hastalığında Son Gelişmeler

0
1005
şeker hastalığında son gelişmeler

Bütün dünyada, giderek artan bir sağlık sorunu olan şeker hastalığı, insülin iğnesini devamlı olarak yanında taşımak zorunda olan hastalar için, hayatı zorlaştıran bir durumdur.

1920 yılında kullanılmaya başlanılan insülin, önemli bir buluş olmuştur.  Önceleri hayvanlardan elde edilen insülin, teknolojik gelişmeler sayesinde laboratuvarlarda insan insülinlerini de elde etmek ile mümkün olmuştur. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Özlem Sezgin Meriçliler, devamlı yapılan araştırmalar ile hastanın ihtiyacına göre kısa, orta ve uzun süreli insülin tedavileri için, çalışmalar yapıldığını belirtiyor. Hasta için özel tedavi yöntemleri geliştirilmesi ve uygulamayı kolaylaştıran bu yeni türevlerden bazıları, yüksek kan şekerini hipoglisemiye yol açmadan 5-10 dakikada düşürmeyi sağlarken, bazılarının etki süresi bir hafta devam ettiğinden dolayı, haftada bir kere uygulanmaktadır.

Şeker Hastalığında Son Gelişmeler

Akdeniz Üniversitesinde, dünyada ilk kez şeker hastalığını tek doz uygulama ile iyileştiren, yeni nesil gen tedavi ilaçları geliştirilmiştir.

Tip 1 Şeker Hastalığında Son Gelişmeler

Hollandalı bilim insanları Tip 1 şeker hastalığının, kesin tedavisini gerçekleştirecek bir metot üzerinde, ilerleme sağladıklarını açıklamışlardır.

Tip 2 Diyabette Son Gelişmeler

Egzersiz, ilaç tedavisi ve beslenme kadar önemlidir. Tip 2 şeker hastalarının fiziksel aktivitelerinin artması, şekerin hücreler tarafından kullanılmasını hızlandırır ve kan şekerinin düşmesini sağlar. Egzersiz şeker hastalarının insülin ihtiyacını azaltır, ilaç tedavisinin işini kolaylaştırır ve ilaçların dozlarının azalmasını sağlar.

Düzenli olarak yapılan egzersiz ile kas ve eklemlerin kuvvetlenmesi sağlandığı gibi, kalp kası güçlenerek kalp hastalıkları görme durumunu azaltmaya da yardımcı olur.

Çocuklarda Diyabet Tedavisinde Son Gelişmeler

Kan şekeri ölçümlerinde kolaylık sağlanmıştır. Parmak delme yoluyla kan şekeri ölçümü, kol veya bacağa yerleştirilen sensörler ile yapılmaktadır. Yeni teknolojide 5 dakikada bir kan şekeri ölçülebildiği için, çocuğun günlük insülin doz ayarları yapılabilmektedir.

Şeker Hastalığı İçin Hangi İlaç Kullanılır?

Ülkemizde kullanılan ilaçlar arasında Glifor, Glukofen, Glucophage ve Gluformin  sayılabilir.

Tip 1 Diyabet Tedavisinde Yenilikler Var Mı?

Tip 1 ve Tip 2 diyabet tedavisinde, çok yenilik olmadı. 1920’deki insülinin keşfi, rahatlık sağlamıştır.

İnsüline Başlamak İçin Şeker Kaç Olmalı?

İnsüline başlamak için açlık kan şekeri değerleri, 70 ile 100 mg/dl arasında olması gerekir. Açlık kan şekeri, yemekten önce ölçülmelidir. Normal değerler, 100 ile 140 mg/dl arasıdır.

Şeker Hastalığı Ne Zaman Bitecek?

Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ, Şeker hastalığında umut verici çalışmalar olduğunu, diyabetin 10 yıl içinde tamamen tedavi edilebileceğini açıklamıştır.

Şeker Hastalığı Nasıl Geçer Canan Karatay?

Prof. Dr. Canan Karatay, Şeker hastalığı irsi değildir, çevresel faktörlere ve yanlış beslenmeye bağlıdır, önlemek için bol bol katkısız zeytinyağı tüketmek gerekir demiştir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here