Şeker Hastalığında Lazer Tedavisi

0
684
şeker hastalığı lazer tedavisi

Göze yönelik sorunların, tedavisi ile birlikte kan şeker seviyesinin, iyi kontrol edilmesi gerekir. Kan şekeri seviyesinin iyi kontrol edilmesi, diyabete bağlı olarak gelişen komplikasyon gelişme riskini azaltarak, hastalığın ilerlemesini yavaşlatır.

Şeker hastalığı kontrol altına alınmazsa, ciddi görme kayıplarına ve ağrılı göz tansiyonu yükselmesine sebep olur. Ani kan şekeri yükselmeleri, gözün sinir tabakasını zedeleyerek diyabetik retinopati hastalığına sebep olabilir. Retinopati ise, erken tedavi edilmediği takdirde ciddi görme kayıplarına yol açmaktadır.

Şeker hastalığına bağlı retinopatide, en etkili yöntem lazer tedavisidir. Sızıntıya sebep olan baloncuklar kapatılır ve gözün kansız kalan kısımları lazer ışınları ile yok edilir. Lazer tedavisi, iki yıl içerisinde görme kaybını önemli oranda azaltır.

Yüksek kan basıncı ve artmış kan yağlarının kontrol edilmesi de, çok önem taşımaktadır. Bu risk faktörleri kontrol altına alındığı zaman, göz için uygulanan tedavi çok daha iyi sonuç vermektedir.

Şeker hastalığının süresi arttıkça gözde hasar yapma riski artar. Şeker hastalığı iyi kontrol edilemeyen hastalar, daha fazla risk altındadır. Bununla birlikte iyi bir metabolik kontrol, gözde hasar yapma riskini ortadan kaldırmaz. Hipertansiyon, hamilelik ve böbrek hastalığının bulunması, şeker hastalarında göz tutulumunun kötü yönde etkilenmesine sebep olabilmektedir.

Geçmişten günümüze kadar Şeker hastalığına bağlı retina tabakasındaki hasar için, göze en çok lazer tedavisi uygulanırdı. Günümüzde ise, en fazla göz içi ilaç enjeksiyonları uygulanmaktadır.

Şeker hastalığında lazer tedavisi için erken başvuru yapmak, tedavinin başarı oranını artırmaktadır. Şeker hastalığında lazer tedavisi ile göz içerisine kanama, glokom ve görme merkezindeki ödem oluşumu gibi komplikasyonların gelişmesi ve ilerlemesi için engel olmaya çalışılır. Makula ödemini gidermek için yapılan lazer tedavilerinde, yeniden tedavi gerekli olabilmektedir. Bu tedavi ile hasta olan kişilerin, görmelerinin azalmasını durdurmaya çalışılır.

Şeker hastası olan kişilerin gözlerinde, normal olmayan damarlar oluşabilmektedir. Bunlar göz içerisinde kanadığında, glokoma yol açarak körlüğe sebep olurlar. Şeker hastalığında lazer tedavisi, glokom ve göz içerisine olabilecek bir kanama riskini etkin bir şekilde azaltır.

Şeker hastalığında lazer tedavisi uygulamasında, çevre retinaya yoğun lazer tedavisi yapıldığı için, tedaviden sonra görmede azalma olabilir ama çoğunlukla bir süre sonra eski düzeyine döner. Görme alanında daralma, renkli görme ve karanlık uyumu da kötüleşebilir.

Göz içerisine kanama olur ve kendiliğinden belli bir süre sonra açılmaz ise, vitrektomi ameliyatı yapılarak, göz içerisindeki kanamaya yol açan yapılar gözden temizlenir. Ameliyat sonrası elde edilen görme düzeyi, şeker hastalığının retina ve görme sinirinde oluşturduğu hasara bağlı olarak değişir. Bu durum ancak, ameliyattan sonra belirlenebilir.

Günümüzde cerrahi aletlerin teknolojik olarak gelişmesi sonucunda, ameliyat sonrası elde edilen başarılar da, yüz güldürücü olmaktadır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here