Şeker Hastalığına İyi Gelen Meyveler

0
13245
şeker hastalığına iyi gelen meyveler

Şeker hastalığı, kronik bir hastalıktır. Kandaki şeker oranının, artmasından kaynaklanır.Şeker hastalarının beslenmesi, çok önemlidir. Bu beslenmede, meyvelerden faydalanmak gerekir.

Kan Şekerinin Yükselmesi

Kan şekeri yükselmesinde, birçok neden olabilir. İnsülini gerektiğinden az kullanmak veya şeker düşürücü ilacı az kullanmak, diyabetik diyete uymamak, egzersiz yapmamak, aşırı stres yaşamak ve vücutta ortaya çıkan mikrobik bir hastalık, kan şekeri yükselmesine neden olabilir.

Kan Şekeri Neden Düşer?

Çok fazla ilaç almak, Normal olandan fazla egzersiz yapmak ve normal olandan az yemek yenilmesi, kan şekeri düşmesine sebep olabilir. Düşük kan şekeri, vücutta insülin seviyesini artıran ilaçlar kullanan hastalarda, daha fazla görülür.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Meyveler

 • Greyfurt

şeker hastalığına iyi gelen meyveler greyfurt

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; Greyfurt tüketen kişilerin, şeker seviyesi düzenli bir şekilde, ideal seviyelerde kalmakta. İçindeki C vitamini ve düşük şeker özelliğine sahip Greyfurt, aktioksidan olması sebebiyle de, oldukça değerli bir meyvedir. Lakin, şeker hastaları greyfurt tüketirken, bir hekim kontrolünde bu meyveyi tüketmelidirler. Özellikle, gün içerisinde düzenli ve çok sayıda ilaç alıyorsanız, bu meyveyi tüketirken dikkat etmelisiniz. Aksi halde, sağlığınız açısından bir takım riskler barındırabilir. Şeker hastalığına iyi gelen meyvelerden olan greyfurt, doktor tavsiyesi ile ölçülü bir şekilde tüketilmesi gerekir.

 • Elma

şeker hastalığına iyi gelen meyveler elma

Düzenli elma tüketen kişilerin, şeker hastalığına (diyabet) yakalanma riski azalmaktadır. Şeker hastalığı tanısı konan kişilerin, elma yemesi tavsiye edilmektedir. Elma, içerisinde barındırdığı lif yapısı sayesinde, kan şekerinin yükselmesini önlemektedir.

 • Kuru Kayısı 

şeker hastalığına iyi gelen meyveler kuru kayısı

Şeker hastalığına iyi gelen meyveler arasında yer alan kuru kayısı, metabolizmayı hızlandırır, tok tutar ve şekerin yükselmesini engeller. 

 • Avokado

şekere-iyi-gelen-meyveler-avakado

Şeker hastalığına iyi gelen meyvelerden birisi de, Avokado meyvesidir. Salata ve omlet yaparken, bu meyveden rahatlıklar faydalanabilirsiniz.

 • Kivi

şeker hastalığına iyi gelen meyveler kivi

Kivi, yapısı gereği kendi içerisinde, düşük şeker oranına sahiptir. Şeker hastaları için, bu sebeple tavsiye edilmektedir. Günlük meyve tüketimleri içerisinde, kivi meyvesini sağlıklı beslenme, diyetlerinde değerlendirelim.

 • Yaban Mersini

şeker hastalığına iyi gelen meyveler yaban mersini

 • Armut

şeker hastalığına iyi gelen meyveler armut
Şeker hastalığına iyi gelen meyvelerden olan Armut, tatlı tadına rağmen tüketimi oldukça faydalı, meyvelerden birisidir. Glisemik indeksi düşük, lif açısından zengin olduğu için kan şekerini yavaş olarak yükseltip düşürmektedir. Bu da kan şekerinin, dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Yoğurt ya da süt ile birlikte armutun, ara öğünlerde tüketilmesi, bir sonraki öğüne kadar kan şekeri açısından, dengeyi sağlamaktadır.

Şeker Hastalığında Faydalı Olabilecek Gıdalar

Kronik bir hastalık olan şeker hastalığı, kandaki şeker oranının yükselmesinden kaynaklanır. Şeker hastalığının, en önemli sebepleri beslenme ve strestir. Şeker seviyesi kontrol altına alınmazsa, daha kötü sonuçlar alınabilir. Kalp ve damar sorunları, böbrek rahatsızlıkları ve körlük derecesinde görme bozukluğu da görülebilmektedir.

Şeker hastalığına faydalı olabilecek gıdalar;

 • Tahıllar; İşlenmemiş olan tahılların, glisemik endeksi düşük olur ve kan şekerinde ani değişiklik olmadan, enerjiye dönüşür. İşlenmiş gıdalarda, glisemik endeksi yüksek olur ve kan şekeri yükselir.
 • Bakliyatlar; Fasulye, bezelye ve mercimek gibi gıdalar, glisemik endeksi içerir. Bu gıdalar, şekerin kana karışma süresini yavaşlatarak, kontrol edilmesini sağlar.
 • Yağsız etler; Somon, alabalık, ton balığı, sardalye, tavuk, hindi gibi yağ oranı düşük etlerin yenilmesi, kolesterolü düşürerek, kan şekerini ayarlar.
 • Zeytinyağı; İnsülin direncini azaltır ve kan şekerinin, dengelenmesini sağlar.
 • Omega 3; Derin su balıklarında bulunan omega 3, şeker hastalığının sebep olabileceği, kalp ve damar hastalıklarından korunmaya yardım eder.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here