Şeker Hastalığına İyi gelen Bitkiler

0
86

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasında, ıhlamur, brokoli, lahana, şalgam ve ıspanak ön sıralarda yer almaktadır. Birçok sebze ve meyve çeşitleri de, şeker hastalığının azalmasında etkili olur.

Çilek, greyfurt, şalgam, brokoli, lahana ve böğürtlen gibi pek çok sebze ve meyve, şeker hastalığında faydalı olmaktadır.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Şeker hastalığında kan şekeri değerini düşürmek ve dengeyi sağlamak için, tarçın en faydalı bitkilerden biridir. Diyabet ile mücadelede, zencefil ve kan şekerini kontrol altına alan çörek otu çok yararlıdır. Çilek, greyfurt ve portakal gibi meyveler dengeli olarak tüketilebilir. Brokoli, lahana ve böğürtlen gibi sebzeler çok önemlidir. Limon, salata veya farklı yemekler üzerinden değerlendirilebilir. Bu besinler, şeker hastalığında kan şekerini ve kolesterolü kontrol altına alma özelliklerine sahiptir.

Şekere Hastalığına İyi Gelen Bitki Çayları

Bitki çayları, şeker hastalığına iyi gelirken kolesterol ve kan şekerinin dengelenmesi konusunda etkili olurlar. Bu konuda tüketilme imkanı olan ve gün içerisinde, birkaç defa tüketilebilecek bitki çayları vardır. Bunlar;

– Yeşil çay,

– Çay içerisine eklenen tarçın,

– Zençefil,

– Zerdeçal,

– Kekik çayı.

Gün içerisinde dengeli olarak tüketilmesi ile bu çay türleri, şeker değerlerini dengeler. Kolesterolü kontrol eder ve kan şekerini istenilen seviyeye getirir. Doğal olarak şekeri dengede tutar ve sağlıklı bir yaşam sağlar.

Şekere iyi gelen bitki çayları içerisinde yeşil çay, kekik çayı ve zerdeçal gibi seçenekler daha çok tercih edilir. Bunlar aktar, market ve benzeri yerlerde hazır olarak satılmaktadır. Yaprak olarak alınarak, sıcak suda kaynatıp hazır hale getirmek mümkündür. 4 – 5 dakika kadar sıcak su içerisinde, bitki çayları bekledikten sonra içilebilir. Normal çay içerisine bir tutam tarçın ilave edildikten sonra çay tüketmek etkili olur. Gün içerisinde, birkaç defa şekere iyi gelen bitki çayları tüketilmesi yararlı olacaktır.

Şekeri En Hızlı Hangi Bitki Düşürür?

Çözünürlük olarak zengin olan, çemen otu tohumları öne çıkmaktadır. Çemen otu tohumları, sindirim ile birlikte karbonhidrat emilimini yavaşlatır ve şeker seviyeleri düşerek istenilen seviyeye gelir. Bu tohumların, şeker hastalığı tedavisinde etkili olabileceği birçok uzman tarafından ifade edilmektedir. Alternatif olarak, şekere iyi gelen bitki çayları ve diğer bitki kaynaklarını değerlendirmek gerekir.

Şeker Hastalığına Doğal Olarak Ne İyi Gelir?

Sıvı alımına dikkat etmek gerekir. Elma, kayısı, kivi ve greyfurt gibi meyveler tercih edilmeli. Fastfood gibi kızarmış besinlerden kaçınmak ve taze kuru yemiş tüketmek şeker hastalığına iyi gelecektir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here