Şeker Hastalığına Hangi Bitki İyi Gelir?

1
1786
Which Plant Is Good for Diabetes

Günümüzde, en sık karşılaşılan hastalıklardan biri olan şeker hastalığı (diyabet),çok önemli bir sağlık sorunudur. Şeker hastalığı olan insanların, doktor kontrolünde olmaları büyük önem taşır. Şeker hastalığının ortaya çıkmasına sebep olan etken, kanda bulunan insülin hormonunun tam olarak görevini yerine getirememesidir. İnsülin hormonu görevini yerine getiremediği için, kan şekeri değerleri yükselir.

Şeker hastalığının ortaya çıkmasında, birçok etken etkili olmaktadır. Genetik etkenlerden dolayı ortaya çıkan şeker hastalığı, gerekli olan tedbirler alınmadığı takdirde, çok önemli hastalıklara sebep olabilmektedir. Şeker hastalığı tansiyon, görme sorunu, felç ve böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir. Şeker hastalığı “tip 1 diyabet” ve “tip 2 diyabet” olarak, iki grupta incelenmektedir.

Tip 1 Diyabet 

Çocukluk döneminde başlar. Kesin sebebi henüz tespit edilememiştir. Genetik yatkınlığı olan insanlarda daha fazla görülmektedir. Travma, stres ve viral enfeksiyonlar sonunda da görülebilmektedir. İnsüline bağımlı diyabet olarak da adlandırılan tip 1 diyabete, hastalarda çok düşük oranda rastlanılır. Diyabet hastalarının, % 5-10’u tip 1 hastasıdır.

Tip 2 Diyabet 

Genel olarak, 40 yaş sonrası ortaya çıkan ve en çok görülen şeker hastalığıdır. Yaşlanma oranına göre, artış gösterir. Tedaviye erken başlamak, hasta olan kişi için çok önemlidir. Doktorun onayı alındıktan sonra, bitkisel tedavi yöntemleri ile şeker hastalığına karşı, tedbir almak mümkün olur.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitki ve Besinler 

Şeker hastalığı olarak bilinen diyabette, sağlıklı ve dengeli beslenmek, çok önem taşımaktadır.Bazı besinler diyabet ile mücadele de önemli katkılar sağlar.

  • Yulaf Ezmesi

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasında bulunan Yulaf ezmesi, kan şekeri seviyesinin kontrol edilmesine katkı sağlar. Yulafta bulunan beta glukan isimli posa, mide boşalma suresini uzatarak glikozun emilimini yavaşlatır ve kan şekeri dengesini sağlar.

  • Yeşil Çay 

Yeşil çay, herhangi bir yan etkisi olmadan kan şekerini dengeler. Tip 1 diyabetin etkisini azaltır. Tip 1 hastalarında, hastalığın gelişim sürecini yavaşlatabilir. Tip 2 hastalarında ise, insülin duyarlılığını artırdığı belirtilmektedir.

  • Zerdeçal 

İnsülin direncini azaltarak kan şekerini düşürür, kalp damar hastalıkları riskini azaltır. Zerdeçal, şeker hastalığına iyi gelen bitkilerden birisidir.Bitki çaylarına eklenerek meyve ve sebze yemeklerine serpilerek tüketilebilir.

  • Köri Yaprakları

Köri yaprakları, anti- diyabet olarak bilinir ve glikoz seviyesini dengeler. Şeker hastalığının belirtilerini azaltır. Günde 10 adet taze köri yaprağı çiğnenmesi tavsiye edilir.

  • Berberin 

Kanda bulunan, yağ ve şeker oranını azaltır. Berberin bitkisinin özü, çok faydalıdır. Çok fazla tüketmemek gerekir.

  • Ceviz

Cevizde bulunan omega 3, diyabeti olan hastaları kalp damar hastalıklarından korur. Cevizde bulunan yüksek lif kan şekerinin daha kolay dengesini sağlar.

  • Tahıl 

Tam tahıllar kan şekeri dengesini sağlamaya yardımcı olurlar. Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler içerisinde, tahıl seçimine dikkat edilmesiyle birlikte, insülin dengesini sağlamak çok önem taşır.

  • Tarçın

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler sınıfında yer alan Tarçın, Kan şekeri dengesini sağlamada çok yararlıdır. Tarçın süt veya yoğurta eklenebilir. Çaylara ilave edilir.

  • Kuru Bakla 

Kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi kuru baklagiller çok faydalıdır. Kan şekeri dengesini sağladıkları gibi, kolesterol seviyesinin düşmesini sağlarlar.

  • Yoğurt

Kalsiyum, protein, fosfor ve magnezyum gibi besinleri barındıran önemli bir besin kaynağıdır. Bağırsağın çalışmasına faydalı ve bağışıklık sistemini güçlendiren özelliği vardır. Diyabete karşı önleyici ve diyabette de mutlaka tüketilmesi gerekli olan bir besindir. Sütten daha kolay sindirilir ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.

Şekeri Bitiren Bitkiler

Şeker hastalığının tedavisi, ilaçlar ile yapılır. İlaçlara takviye olarak aşağıdaki besinler tercih edilebilir.

Şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler: Soğan, Lahana, Enginar, Pancar, Fasulye, Zeytinyağı, Yoğurt, Balık.

Şeker hastalığına iyi gelen meyveler: Elma, Greyfurt, Kayısı, Kivi, Avokado, Yaban mersini.

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler: Tarçın, Zençefil, Çörek otu, Aloe Vera, Ispanak.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler, Saraçoğlu

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler ve şeker hastalığına faydalı bilgiler hakkında, açıklama da bulunan Prof. İbrahim Saraçoğlu, Tarçın’ın faydaları hakkında açıklama yaparak şu ifadeleri kullanmıştır.”Hekiminizin verdiği ilaçlar varsa mutlaka kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanınız. Öncelikle bilmeniz gereken kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu konuda hekiminizin görüşünü alınız. Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, burada ki bilgilerle kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız.”

Gizli Şekere Bitkisel Tedavi 

Gizli şekerin, iki tedavi yöntemi vardır. Yaşam tarzı değişikliği ile ilaç tedavisidir. Hastanın, uzman bir diyetisyen kontrolünde ana ve ara öğünlerle desteklenmiş, az karbonhidratlı bir diyet programı uygulaması önerilir. Karbonhidratla beraber yağ alımının da, mümkün olduğunca kısıtlanması ve proteinli besinlerin, fazla tüketilmesi önerilir.

1 YORUM

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here