Şeker Hastalığına Hangi Bitki İyi Gelir?

1
2974
Which Plant Is Good for Diabetes

Çağımızda, en çok görülen hastalıklarından olan şeker hastalığı (diyabet), önemli bir sağlık sorunudur. Şeker hastalığı olan insanların, doktor kontrolünde olmaları büyük önem taşır. 

Şeker hastalığının ortaya çıkmasında, birçok etken etkili olmaktadır. Genetik etkenlerden dolayı ortaya çıkan şeker hastalığı, gerekli olan tedbirler alınmadığı takdirde, çok önemli hastalıklara sebep olabilmektedir. Şeker hastalığı tansiyon, görme sorunu, felç ve böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir.

Tip 1 Diyabet 

Çocukluk döneminde başlar. Kesin sebebi, henüz tespit edilememiştir. Genetik yatkınlığı olan insanlarda, daha fazla görülmektedir. Travma, stres ve viral enfeksiyonlar sonunda da görülebilmektedir. İnsüline bağımlı diyabet olarak da adlandırılan tip 1 diyabete, hastalarda çok düşük oranda rastlanılır. Diyabet hastalarının, % 5-10’u tip 1 hastasıdır.

Tip 2 Diyabet 

Genel olarak, 40 yaş sonrası ortaya çıkan ve en çok görülen, şeker hastalığıdır. Yaşlanma oranına göre, artış gösterir. Tedaviye erken başlamak, hasta olan kişi için çok önemlidir. Doktorun onayı alındıktan sonra, bitkisel tedavi yöntemleri ile şeker hastalığına karşı, tedbir almak mümkün olur.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitki ve Besinler 

Şeker hastalığı olarak bilinen diyabette, sağlıklı ve dengeli beslenmek, çok önem taşımaktadır.Bazı besinler diyabet ile mücadele de, önemli katkılar sağlar.

  • Yulaf Ezmesi

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasında bulunan Yulaf ezmesi, kan şekeri seviyesinin kontrol edilmesine katkı sağlar.

  • Yeşil Çay 

Yeşil çay, herhangi bir yan etkisi olmadan kan şekerini dengeler. Tip 1 diyabetin, etkisini azaltır. Tip 1 hastalarında, hastalığın gelişim sürecini yavaşlatabilir. Tip 2 hastalarında ise, insülin duyarlılığını artırdığı belirtilmektedir.

  • Zerdeçal 

İnsülin direncinin azalmasına, kan şekerinin düşmesine yardımcı olur ve kalp damar hastalıkları riskini azaltır. Şeker hastalığına iyi gelen bitkilerden olan zerdeçal, bitki çaylarına eklenerek, meyve ve sebze yemeklerine serpilerek tüketilmelidir.

  • Köri Yaprakları

Köri yaprakları, anti- diyabet olarak bilinir ve glikoz seviyesini dengeler. Şeker hastalığının, belirtilerini azaltır. Günde, 10 adet taze köri yaprağı çiğnenmesi, tavsiye edilir.

  • Berberin 

Kanda bulunan, yağ ve şeker oranını azaltır. Berberin bitkisinin özü, çok faydalıdır. Çok fazla, tüketmemek gerekir.

  • Ceviz

Cevizde bulunan omega 3, diyabetli olan hastaların kalp damar hastalıklarından korunmasında faydalı olacaktır. 

  • Tarçın

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler sınıfında yer alan tarçın, kan şekeri dengesini sağlamada çok yararlıdır. Tarçın, süt veya yoğurta eklenebilir. Çaylara ilave edilir.

  • Kuru Bakla 

Nohut, kuru fasulye ve mercimek gibi, kuru baklagiller çok faydalı olan besinlerdir. Kan şekerinin dengelenmesini sağlarlar.

  • Yoğurt

Kalsiyum, protein, fosfor ve magnezyum gibi besinleri barındıran, önemli bir besin kaynağıdır. Bağırsağın, çalışmasına faydalı ve bağışıklık sistemini güçlendiren özelliği vardır. Diyabete karşı, önleyici ve diyabette de mutlaka tüketilmesi gerekli olan, bir besindir. Sütten, daha kolay sindirilir ve kan şekerini dengelemeye, yardımcı olur.

Şekeri Bitiren Bitkiler

Şeker hastalığının tedavisi, ilaçlar ile yapılmaktadır. İlaçlara, takviye olarak doktorların tavsiyesi ile aşağıdaki, besinlerden yararlanılabilir.

Şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler: Soğan, Lahana, Enginar, Pancar, Fasulye, Zeytinyağı, Yoğurt, Balık.

Şeker hastalığına iyi gelen meyveler: Elma, Greyfurt, Kayısı, Kivi, Avokado, Yaban mersini.

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler: Tarçın, Zençefil, Çörek otu, Aloe Vera, Ispanak.

Gizli Şekere Bitkisel Tedavi 

Gizli şekerin, iki tedavi yöntemi vardır. Bunlar, yaşam tarzı değişikliği ve ilaç tedavisidir.

Hangi Yiyecekler Şekeri Düşürür?

Glisemik indeksi yüksek besinler kan şekerini artırır, glisemik indeksi düşük besinler az bir artışa sebep olurlar.

Glisemik indeksi düşük besinler, şekeri düşürmede yarar sağlarlar. Bu besinler; Bulgur, yulaf, baklagiller, yoğurt, balık, nişastasız besinler ve tam buğdaylı makarnadır.

1 YORUM

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here