Şeker Hastalığı Sık İdrara Çıkma

0
525
şeker hastalığı sık idrara çıkma

Çok su içmek, çok acıkmak ve sık idrara çıkmak, kan şekerindeki dengesizlik sebebi ile oluşan diyabetin bir belirtisidir. Ayrıca iştahsızlık, halsizlik, bulanık görme, çabuk yorulma, kilo kaybı, kaşıntı ve inatçı enfeksiyonlar gibi birçok bulgu, şeker hastalığının belirtisi olabilir.

Şeker Hastalığının Belirtileri 

Şeker hastalığının en belirgin belirtileri, çok su içmek, çok acıkmak ve sık idrara çıkmaktır. İştahsızlık, halsizlik, bulanık görme, kaşıntı ve aşırı kilo verme gibi birçok bulgu şeker hastalığının belirtisidir. Şeker hastası olan kişi, şeker hastalığının vücuda verdiği zararlar ile de karşılaşabilir. Mesela, sinir yapısının zarar görmesi ile ayaklarında yanma, ağrı ve his kaybı yaşayabilir.

Şeker Hastalığında Kimler Risk Altındadır?

Şişman ya da fazla kilolu, bel çevresi kalın kişilerde 40 yaşından sonra diyabet riski artar.

 • Birinci derece akrabalarında (anne, baba, kardeş) diyabet bulunanlar,
 • İri bebek doğuran, ya da daha önce gebelik şekeri tanısı olan kadınlar,
 • Yüksek tansiyonu olanlar,
 • Kan yağları yüksek olan kişiler,
 • Açlık kan şekeri yüksek olanlar,
 • Çok sık idrara çıkanlar,
 • Gizli şeker tespit edilen kişiler,
 • Polikistik over sendromu (PKOS) olan kadınlar,
 • Atar damar hastalığı bulunanlar,
 • Fizik aktivitesi düşük olan kişiler,
 • Doymuş yağlardan beslenme alışkanlığı olan kişiler,
 • Şizofren hastaları ve atipik ilaç kullanan kişiler,

Şeker Hastalığı Tedavisi 

Şeker hastalığı tedavi yöntemleri, hastalığın türüne göre farklı olarak değişiklik gösterir.

Tip 1 şeker hastalığı tedavisinde, insülin ile birlikte tıbbi beslenme tedavisi öncelikle başlatılır. Hasta olan kişinin diyeti doktorun önerdiği şekilde, insülin dozu ve planlaması da diyetisyen tarafından yapılır. Karbonhidrat sayımı uygulaması ile birlikte Tip 1 diyabetli hastaların hayatı çok kolaylaşır.

Tip 2 diyabetli kişilerde tedavi, beslenme düzenlemesi sağlanır. Hücrelerin insülin hormonuna duyarlılığını artıracak ve insülin hormonu salınımını artıracak oral antidiyabetik  ilaçların kullanılması gerekir.

Şeker hastalığında kan şekerinin yüksek seviyede olması, nöropati, nefropati ve retinopati gibi birçok sağlık sorununa yol açar. Çok sık idrara çıkılması ile kandaki yüksek şeker, idrar vasıtasıyla dışarı atılır. Bundan dolayı, kan şekeri ve idrar kontrollerinin, düzenli olarak yapılması çok önemlidir.

Şeker Hastasının Yaşam Tarzı

Şeker hastası olan bir kişinin yaşam tarzı herhangi bir kişinin yaşamından farklı değildir. Diyabetli olan kişi sağlıklı beslenmeli, sigara içmemeli, alkol alımını azaltmalı, düzenli egzersiz yapmalı, ilaçlarını düzenli olarak kullanmalı ve sağlık kontrollerine devam etmelidir.

Şeker Hastaları Neden Sık Sık İdrara Çıkar?

Şeker hastalarının vücutları, gıdaları parçalayıp şekere dönüştürmede etkisini kaybeder. Bundan dolayı, kan dolaşımında fazla şeker birikir. Vücut bundan kurtulmak için idrara gönderir. Şeker hastaları bunun için, sık sık idrara çıkarlar. Geceleri 1-2 defa idrara çıkmak normal durum olup, uykuyu kaçırıyorsa dikkat edilmelidir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here