Şeker Hastalığı İğne Tedavisi

0
814
şeker hastalığı iğne tedavisi
Doctor or nutritionist with a diabetic patient explaining glycemic index

İnsülin bir hormon olduğu için, midede sindirilir. Bundan dolayı ağız yolu ile, hap olarak kullanılamaz. Şeker hastalarına tedavi için, insülin enjekte edilir. Günümüzde insan insülinine benzer yapıda olan, saflaştırılmış prepatlar kullanılır.

Tip 1 şeker hastalığında, insülin ihtiyacı hastanın, ağırlık, boy, yaş, gıda tüketimi ve aktivite seviyesine göre değişir. Ayrıca olabilecek başka bir hastalık, yaşanabilecek stres veya kullanılan ilaçlar, insülin dozunu etkilemektedir.

Teknolojik gelişmeler ve yapılan araştırmalar sonucu, insülin için kullanılan klasik enjektörlerden başka, kalem enjektör ve insülin pompası ile şeker hastalığında, insülin yapılması da sağlanmıştır.

Evde Kan Şekeri Takibi 

Belirli günlerde kan şekeri değerlerinin ölçülmesi, kan şekeri seviyesinin iyi olup olmadığı hakkında bilgi verir. Doktorun, şeker hastalığının insülin dozlarında, ayarlama yapmasını sağlar. Bu değerler ile diyetisyen beslenme tedavisini ayarlar ve yenilen besinlerin kan şekerine etkisi konusunda bilgi sahibi olur.

Tip 1 diyabetlilerin kahvaltı, öğle ve akşam yemeği ile gece öğününden önce olmak üzere günde dört defa kan şekeri ölçümü yapması gerekir. Ölçümün haftada kaç defa yapılacağını doktor belirler.

Tip 1 Diyabet

Vücudumuzun enerji ihtiyacı, yiyeceklerde bulunan karbonhidrat, protein ve yağlardan sağlanır. Besinlerin en önemlisi, glukoz adı verilen basit şekerlerdir. Glukoz, başta beyin olmak üzere, vücudun bütün organlarının önemli bir besin kaynağıdır.

Hücreler ihtiyaç duydukları glikozu, midenin arkasında bulunan pankreas bezinin salgıladığı hormon yardımı ile kullanır. İnsülin denilen bu hormon, vücutta üretilemez ise, gıdaları enerji olarak kullanamaz. İnsülin hormonu eksikliği sonunda ortaya çıkan Tip 1 diyabet, çocukluk ve gençlik yıllarında ortaya çıkmaktadır.

Tip 1 şeker hastaları, insülin yetersizliği olduğu için, ömür boyu dışarıdan enjeksiyon yolu ile insülin almak zorunda kalırlar. Bundan dolayı Tip 1 diyabet, insüline bağımlı şeker hastalığı, olarak da bilinmektedir.

Tip 1 Diyabet Neden Olur?

Sağlıklı insanlarda, vücudu dışarıdan gelecek yabancı etkenlere karşı koruyan bir bağışıklık sistemi vardır. Bağışıklık sistemi virüs, aşılanma ve ilaç gibi herhangi bir sebep ile normalden sapması sonucu, kendi hücrelerini yabancı olarak algılar. Onlara saldırması ve tahrip etmesi ile meydana gelen hastalıklara, otoimmün hastalıklar denir.

Bilinmeyen bir neden ile bağışıklık sistemi, insülin üreten pankreas beta hücrelerini, tahrip eder. Bu tahribat % 80 üzerine çıkarsa, hastalık belirtileri ortaya çıkmaktadır.

Tip 1 Diyabet İçin Risk Grubu 

Tip 1 diyabet için, daha yüksek risk taşıyan kişiler şunlardır;

  • Anne, baba, kardeş gibi yakın akrabalarında Tip 1 diyabet bulunanlar,
  • Yakın akrabalarında, çok fazla Tip 2 diyabeti olanlar,
  • Hamilelik esnasında, diyabet ortaya çıkan kadınlar.

Tip 1 Diyabet Tedavisi 

Tip 1 diyabet hastalarında, insülin kullanmak bir mecburiyettir ve hayat kurtarır.  Tip 1 şeker hastalığı tedavisinde, insülin yapılması değişmez kuraldır.

Normal kan şekeri seviyesini ayarlamak için, gün boyu özen gösterilmesi ve günlük bakım yapılması gerekli olur.

Tip 1 şeker hastasının, kendini iyi hissetmesi ve sağlıklı bir yaşam sürdürmesi için gerekli olan bakımı, hayat tarzı olarak benimsemesi gerekir.

Kan Şekeri Düşerse Ne Yapılmalı?

Kan şekerinin düşmesi veya yükselmesi, acil müdahaleyi gerektiren bir durumdur. Bundan dolayı, şeker hastası olan kişinin kolye, bilezik veya saat kayışında, diyabet kimliği taşıması gerekir. Şeker hastası olan kişinin, bir öğün geciktirmesi ya da fazla hareket ederek enerji harcaması sonunda, olabilecek hipoglisemi durumunda, terleme, titreme, renk solukluğu, sinirlilik olabilir. Gereken tedbirler alınmaz ise, uyum güçlüğü ve sonrasında şuur kaybı yaşanabilir.

Kan şekerinin düşmesi durumunda, tedavi şekli, kişinin belirtilerine göre değişir. Hafif olduğu durumlarda 5-6 kesme şekerini bir bardak ılık suda eritilip içmesi veya büyük çay bardağı dolusu meyve suyu, verilmesi uygun olur.

Şuur kaybının olduğu hipoglisemide ise, ağızdan şeker veya şekerli su verilmez. Böyle durumlarda, kas içine glukagon enjeksiyonu gerekir ve bu iğnenin yapılması, çok önem taşır.

Kan Şekeri Yükselince Ne Yapılmalı?

Çok su içme, sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, ciltte kuruma ve yaralarda geç iyileşme, yorgunluk, halsizlik ve zayıflama gibi belirtileri olan şeker hastalarında, kan şekeri yüksek demektir. Bu durumda kullanılan insülinin, son kullanma tarihi, dozu ve uygulama tekniğinin, doğru olup olmadığı araştırılmalıdır. Bol su içilmesine, insülin rejimine ve beslenme planına uyumun tam olmasına rağmen, hipeglisemi sürüyor ise, şeker hastası olan kişi, doktoruna başvurmalıdır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here