Şeker Hastalığı İğne Tedavisi

0
1294
şeker hastalığı iğne tedavisi
Doctor or nutritionist with a diabetic patient explaining glycemic index

İnsülin bir hormon olduğu için, midede sindirilir. Bundan dolayı, ağız yolu ile hap olarak kullanılamaz. Şeker hastalarına tedavi için, insülin enjekte edilir.

Tip 1 şeker hastalığında, insülin ihtiyacı hastanın, ağırlık, boy, yaş, gıda tüketimi ve aktivite seviyesine göre değişir. Yaşanabilecek başka bir hastalık, stres ve kullanılan ilaçlar da, insülin dozunu etkiler.

Evde Kan Şekeri Takibi 

Belirli aralıklar ile kan şekerinin ölçülmesi, kan şekeri seviyesi hakkında bilgi verir. Doktor, şeker hastalığının insülin dozlarında ayarlama yapar. Diyetisyen beslenme tedavisini ayarlar ve yenilen besinlerin kan şekerine etkisi ortaya çıkar.

Tip 1 diyabet hastalarının kahvaltı, öğle, akşam yemeği ve gece öğününden önce, kan şekeri ölçümü yapmaları gerekir.

Tip 1 Diyabet

Vücudumuz, enerji ihtiyacını yiyeceklerde bulunan protein, karbonhidrat ve yağlardan karşılar. En önemli olan besin kaynağı, glukoz denilen basit şekerlerdir. Glukoz, başta beyin olmak üzere vücudun bütün organlarını etkiler.

Hücreler ihtiyacı olan glikozu, pankreas bezinin salgıladığı hormon yardımı ile kullanır. İnsülin denilen bu hormon, vücutta üretilemez ise, gıdaları enerji olarak kullanamaz. İnsülin hormonu eksikliğinden dolayı, Tip 1 diyabet çocukluk ve gençlik yıllarında ortaya çıkar.

Tip 1 şeker hastaları, insülin yetersizliği olduğu için ömür boyu enjeksiyon yolu ile insülin almak zorundadır. Tip 1 diyabet, insüline bağımlı şeker hastalığı olarak bilinir.

Tip 1 Diyabet Neden Olur?

İnsanların, vücudu dışarıdan gelecek yabancı etkenlere karşı koruyan, bir bağışıklık sistemi bulunur. Bağışıklık sistemi ilaç, virüs ve aşılanma gibi, normalin dışına çıkıldığında kendi hücrelerini yabancı olarak algılar. Bağışıklık sisteminin onlara saldırması ve tahrip etmesi ile ortaya çıkan hastalıklara, otoimmün hastalıklar denir.

Tip 1 Diyabet İçin Risk Grubu 

Tip 1 diyabet için, yüksek risk taşıyan kişiler;

  • Anne, baba, kardeş gibi, akrabalarında Tip 1 diyabet bulunanlar,
  • Yakın akrabalarında, fazla sayıda Tip 2 diyabeti olanlar,
  • Hamilelik esnasında, diyabet ortaya çıkan kadınlar.

Tip 1 Diyabet Tedavisi 

Tip 1 diyabet hastalarında, insülin kullanmak mecbur kalınan bir durumdur. Hayat kurtarmaktadır. Tip 1 şeker hastalarına, insülin yapılması zorunluluğu vardır.

Normal kan şekeri seviyesini ayarlamak için, özen göstermek ve günlük kontrol yapılması gerekir.

Tip 1 şeker hastasının, kendini iyi hissetmesi ve sağlıklı bir yaşam sürdürmesi için gerekli olan bakımı, hayat tarzı olarak benimsemesi gerekir.

Şeker Hastaları Neden Vücutlarına İğne Enjekte Eder?

Şeker hastalarında, pankreasın ürettiği insülin yeterli olmaz ya da üretilen insülin, vücutta etkili olarak kullanılamaz. Bu durum kan şekerinin yükselmesine sebep olur. Vücut için çok önemli olan insülini, dışarıdan sağlamak gerekli olur.

İnsülin İğnesi Bırakılır Mı?

Doğru ilaç kullanılır ve doğru beslenme sağlanırsa, insülin bırakılabilir. Aşırı kilo, vücutta insülin direncinin artmasına sebep olur.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here