Şeker Hastalığı Hangi Organları Etkiler?

0
529
şeker hastalığı hangi organları etkiler

Şeker hastalığı (diyabet), ömür boyu devam eden bir hastalıktır. Şeker hastası olan bir kişi, yediği besinlerdeki enerjiyi gereken şekilde kullanamıyor demektir. Sağlık açısından besinlerin kullanılması, büyük önem taşır.

Şeker hastalığı, komplikasyonlara sebep olabileceği için, çok önemli bir hastalıktır. Diyabet hastalığı tedavisinde amaç, hastanın yaşam tarzını düzenlemek ve uzun dönemde komplikasyonlar oluşmasına engel olmaktır.

Şeker hastası olarak uzun yıllar yaşadıktan sonra, bazı insanların böbreklerinde, gözlerinde, sinirlerinde ve ayaklarında bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Kalp ve damar hastalıkları ve yüksek tansiyon riski artmaktadır. Hastalık ilerledikçe, vücudun bazı organlarında tahribata, sebep olabilmektedir.

Kardiyovasküler hastalık, şeker hastalarının ölümünde, sık olarak görülen bir durumdur. Artan kan şekeri seviyesi, kan akışındaki lipidlerde ters etki yapar ve bundan dolayı plak oluşmaya başlar. Ateoskleroz gelişimi, konjestif kalp yetmezliğine, kalp krizine ve felce yol açabilir. Yüksek tansiyon, bu riskleri artırır.

Gözlerin Hasar Görmesi 

Şeker hastalarında, diyabete bağlı olarak, geçici ya da ilerleyici göz hastalıkları sorunları olmaktadır. Bu sorunlar, kan şekerindeki değişikliğe bağlı gözlük numarası değişikliği, göz merceği, ağ tabaka, görme siniri, göz çukuru, görme organımızın çeşitli yönlere hareketini sağlayan, kasların etkilenmesi şeklinde olabilir. Diyabetik hastalarda, basit bir gözlük numarası farklılığından, ciddi görme azlığına kadar, çeşitli sorunlara sebep olabilirler.

Diyabet tanısı konulunca hasta, göz muayenesinden geçirilmelidir. Beş yıldan daha uzun zaman, Tip 1 ve Tip 2 diyabeti olanlar, yılda en az bir kere kontrol olmalıdır. Göz sorunları erken fark edilirse, hastalık ciddi boyutlara ulaşmadan, tedavisi yapılır.

Böbreklerin Hasar Görmesi 

Şeker hastalarında, yüksek kan şekeri seviyesi, böbrek hastalığının gelişmesine yol açar. Kan şekerini yüksek olarak süzme baskısı, böbreklere hasar verir ve sonunda böbrekler, kana protein kaçırmaya başlar. Bunun sonucunda, böbrek hastalığı oluşur. Yüksek tansiyon riski artar. Bazı şeker hastalarında, mesane sorunu olabilir. Mesaneye giden sinirler, yanlış işleyerek, aşırı aktif mesane denilen spazmlara sebep olabilir.

Küçük Kan Damarlarının Hasar Görmesi 

Şeker hastalığı, ellere, ayaklara, deriye ve vücudun diğer bölgelerine kan taşıyan küçük damarlarda, hasar meydana getirir. Yüksek kan şekeri küçük kan damarlarını zayıflatabilir. Ayrıca yüksek kan şekeri, alyuvarların esneklik kaybetmesine sebep olur ve bu hücreler, içlerinden geçtikleri çok küçük kan damarlarına, zarar verir. Bunun sonucunda zayıflayan ve hasara uğrayan damar, zamanla çatlar.

Sinirlerin Hasar Görmesi 

Şeker hastalığı, sinir hücrelerine zarar verebilir. Kan şekeri yüksek olduğunda, sinir hücreleri şişer ve bozulma başlar. Sinir hücreleri, vücutta organlara sinyal götürmek olan, görevlerini yerine getiremezler. Bazı sinirlerin hasar görmesi, ayaklar ve bacakların aşağı kısımlarında karıncalanma, uyuşma, sızı, yanma ve his kaybına sebep olur. Nöropati semptomları zamanla ortaya çıkıp, kaybolurlar.

Sinilerin hasar görmesine bağlı olarak, cinsel sağlığında bozulması, söz konusu olabilir.

Damar Sertliği ve Kalp Hastalığı  

Şeker hastalığı, damar sertliği gelişmesini hızlandırmakta ve koroner damar hastalığının, ortaya çıkma sıklığını artırmaktadır. Ateoskleroza bağlı olarak, ortaya çıkabilecek diğer büyük hastalıkların oluşması, riskini de artırır. Çok yüksek kan şekeri, kan yağı yüksekliği ve şişmanlık gibi faktörler, kalp ve damar hastalıkları oluşumunu hızlandırır.

Şeker hastalığı, kalbi çevreleyen damarlarla kollara, bacaklara ve kalbe kan taşıyan damarlara, hasar verebilir. Damarların iç yüzünde gelişen hasar, esneklik kaybına sebep olur. Kandaki kolestrol, hasar gören yerlerde tutulur ve zamanla tıkanır. Sonuç olarak kalp, kanı gittikçe tıkanan damarlardan geçirebilmek için daha çok çalışmak zorunda kalır. Bu durum da kalp krizlerinin, inmelerin (felçlerin) gelişmesine, tansiyonun yükselmesine, kollara, bacaklara ve başa yetersiz kan gitmesine sebep olabilir.

Şeker Hastalığı Nasıl Geçer?

Şeker hastalığının tedavisinde, günümüzde insülin yanında şeker ilaçları kullanılmaktadır. Şeker hastalığı değil, şeker yüksekliği tedavi edilmektedir. Bu tedavi şekli, komplikasyonların önlenmesi için çok önemlidir.

Yapılan çalışmalarda, şeker hastalığının gelişimi ile flora bozukluğu arasındaki, ilişki görülmüştür. Floranın düzenlenmesi ,kilo verilmesi, ozon terapi, düzenli spor yapılması ile şeker hastalığı tamamen düzelebilir ya da tek bir ilaç ile, yönetilebilir hale gelebilir. Bütün bu yöntemlerin başarı ile uygulanması sonucunda, şayet gerekli değilse ve kan glukoz düzeyi kontrol edilebiliyorsa, ilaçlar doktorların kontrolünde kesilmelidir. Hastaların, herhangi bir yönteme başladıktan sonra ilaçlarını kesmesi, kesinlikle doğru değildir. Bazı hastalar, bitkisel bir ilaç kullanmaya başlayınca ilaçları bırakmaktadır ki, bu kabul edilebilecek bir yöntem olamaz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here