Şeker Hastalığı Hangi Organımızın Hastalığıdır?

0
628
şeker hastalığı hangi organımızın hastalığıdır

Şeker hastalığı, dünyanın her tarafında çok yaygın olarak görülmektedir.

Şeker hastalığı, pankreas organına bağlı olarak gelişen, kronik bir hastalıktır.

Açlık kan şekeri, 70-100 mg/dl aralığında olur. Kan şeker seviyesi, bu değerlerin üzerine çıktığında şeker hastalığını işaret etmektedir.

Diyabet hastalığının, birçok farklı çeşidi vardır. Hastalarda en çok tip 2 diyabet görülmektedir. Tip 2 şeker hastalığında, pankreasta insülin üretimi olur.vardır Fakat, insülin hormonunu salgılayan reseptörler çalışmaz. Kan şekeri insülin tarafından dokulara taşınamadığından dolayı, kan şekeri seviyesi, normal değerlerin üzerine çıkar. Bunun sonucunda, ağız kuruması, kilo kaybı, aşırı su içme ve çok yemek yeme gibi belirtiler ile  diyabet ortaya çıkar.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?

Şeker hastalığı, temelde iki faktör ile oluşur.

  1. İnsülin hormonu yetersizliği; vücut yeterince insülin üretemez.
  2. İnsülin hormonuna direnç; Vücutta yeterli insülin bulunur, ancak dokularda bu insüline karşı direnç olur.

Şeker Hastalığı Çeşitleri Nelerdir? 

  • Tip 1 diyabet (insüline bağımlı diyabet); Genel olarak çocukluk döneminde ortaya çıkar. Pankreasta, insülin üretiminin yeterli olmamasından, veya insülin üretiminin hiç bulunmamasından kaynaklanan ve dışarıdan insülin alınmasını ihtiyaç haline getiren, şeker hastalığı türüdür.
  • Tip 2 diyabet; Hücrelerin, kan şekeri değerlerini ayarlayan insülin hormonuna karşı duyarsız kalmasından dolayı, görülen şeker hastalığı türüdür.
  • LADA diyabet; Genel olarak ileri yaşlarda görülmektedir. Tip 1 diyabet benzeri insüline bağımlı olan, bir diyabet hastalığı türüdür.
  • MODY diyabet; Erken yaşlarda görülür. Tip 2 diyabet benzeri, bir hastalık türüdür.
  • Gestasyonel diyabet; Hamilelik esnasında görülen diyabet hastalığıdır.

Şeker hastalığının, en çok karşılaşılan çeşitleri, Tip 1 ve Tip 2 diyabettir.

Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker hastalığı insanlarda en fazla, çok yemek yeme ve doymama hissi, ağızda kuruluk ve tatlılık hissi, sık olarak idrara çıkma, aşırı su içme isteği gibi, belirtilerle görülür. Halsizlik ve yorgunluk hissi, bulanık görme, hızlı bir şekilde kilo verme, Yaraların geç iyileşmesi, ayaklarda uyuşma ve karıncalanma, ciltte kuruluk ve kaşıntı, ağızda aseton benzeri koku oluşması gibi belirtiler ile de, kendini gösterir.

Şeker Hastalığı Zararları

Şeker hastalığı, körlük ve böbrek yetmezliğinin başta gelen, sebeplerinden biridir. Kalp krizi ve felç geçirme riski, ihtimalini ciddi olarak artırmaktadır. Şeker hastalığı, ruh sağlığını da etkiler.