Şeker Hastalığı Görme Kaybı Tedavisi

0
1008
şeker hastalığı görme kaybı tedavisi

Şeker hastalığı görme bozukluklarından, çift görmeye ve kalıcı görme kaybına kadar, birçok soruna yol açmaktadır. Şeker hastalığında, görme kaybı tedavisine erken başlanması gerekir.

Gelip geçici görme bozuklukları, kan şekerindeki dalgalanmaya göre değişir.

Şeker hastalarında, katarak hastalığına daha sık ve erken yaşlarda rastlanılmaktadır. Hastanın başka bir göz sorunu olmadığında, çok başarılı bir katarak ameliyatı yapılması mümkündür. Ameliyat sonrası, iyi bir görmeye sahip olunur.

Şeker hastalarında en çok karşılaşılan göz sorunu, diyabetik retinopati’dir. Diyabetik retinopati, günümüzde önde gelen körlük sebeplerindendir.

Diyabetik Retinopati 

Diyabetik retinopati, vücutta kanlanması olan bütün organları etkiler. Ağ tabakada, küçük damarlarda tıkanıklık ve damar duvarı geçirgenliğinin artmasından dolayı, beslenme bozukluğu ortaya çıkar. Bu nedenle, şeker hastalığına bağlı görme kaybı yaşanabilir.

Diyabetik Retinopati Şikayetleri 

Diyabetik retinopati, erken evrelerde sorun çıkarmaz. Hasta, günlük yaşamını etkileyecek derecede görme bozukluğu olana kadar fark etmeyebilir.

Düzenli aralıklarla göz muayenesi yapılması ve hastada kan şekerinin normal değerlerde gitmesi çok önemlidir. Ağ tabakadaki damarlar, vücudun damar sisteminin bir parçasıdır. Bundan dolayı diyabetli bir kişinin gözdeki bozukluğunu, tek başına bir göz hastalığı olarak düşünmemek gerekir.

Diyabetli Hastalarda Göz Muayenesi 

Diyabetik retinopati, şeker hastalığının uzun dönem organ hasarlarındandır. Göz dibindeki ilk lezyonlar, hastalık başlangıcından 5 yıl kadar bir süre sonra görülmektedir.

Tip 2 diyabet hastasında, diyabet hastalığının başlaması yıllar öncesine dayanır. Tip 2 şeker hastalarına tanı konduğunda, göz muayenesi yapılmalıdır.

Tip 1 diyabet hastalığında, çocukluk çağında başlar. 10 yaş üzerindeki çocuklarda tanı konulmasından itibaren, ilk 5 yıl içerisinde göz muayenesi yapılmalıdır.

Şeker hastalığına bağlı görme kaybı olmasa bile, hastaların yılda bir kere göz dibi muayenesi yapılması gerekir.

Diyabetik Retinopatinin Tedavisi 

Diyabetik retinopatide ortaya çıkan damar bozukluğunu iyileştirmek için, lazer tedavisi yapılmaktadır. Lazer tedavisi, ağ tabakada anormal damarlar gelişirse, bunların gerilemesini de sağlamaktadır.

Şekerin Göze Vurması Nasıl Tedavi Edilir?

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here