Şeker Hastalığı Dereceleri

0
802
şeker hastalığı derecesi

Çok su içmek, çok acıkmak ve sık idrara çıkma durumları, diyabetin bir belirtisidir. Ayrıca iştahsızlık, halsizlik, bulanık görme, çabuk yorulma, kilo kaybı, kaşıntı ve inatçı enfeksiyonlar gibi birçok bulgu, şeker hastalığının belirtileridir.

Şeker Hastalığı Normal Derecesi

Şeker hastalığı tedavi yöntemleri, şeker hastalığı derecesine göre, farklı olarak değişiklik göstermektedir.

Tip 1 şeker hastalığı olan kişilerde, insülin ile birlikte tıbbi beslenme tedavisi öncelikle başlatılır. Hasta olan kişinin diyeti, doktorun önerdiği şekilde insülin dozu ve planlaması da diyetisyen tarafından yapılır. Karbonhidrat sayımı uygulaması ile birlikte Tip 1 diyabetli hastaların, hayatı çok kolaylaşır.

Tip 2 diyabetli kişilerde tedavi, beslenme düzenlemesi sağlanır. Hücrelerin insülin hormonuna duyarlılığını artıracak ve insülin hormonu salınımını artıracak oral antidiyabetik ilaçların, kullanılması gerekir.

Şeker hastalığı derecesinin yüksek seviyede olması nöropati, nefropati ve retinopati gibi, birçok sağlık sorununa yol açar. Kan şekeri ve idrar kontrollerinin düzenli olarak yapılması çok önemlidir.

Şeker Hastalığı Derecesi ve Şeker Tanısı

Şeker hastalığı derecesi ve diyabet tanısında, açlık kan şekeri ölçümü ve şeker yükleme testi kullanılır.

Sağlıklı insanlarda, açlık kan şekeri seviyesi 70-100 mg/dl değerleri, arasında olur. Açlık kan şekerinin değeri, 126 mg/dl üzerinde olursa diyabet tanısı konulur. Bu değer 100-126 mg/dl arasında olursa, hastaya Oral Glukoz Tolerans Testi uygulanarak, tokluk kan şekeri araştırması yapılır. Yemek yeme başlangıcından 2 saat sonra, kan şekerinin ölçülmesi sonucunda kan glukoz seviyesinin 200 mg/dl üzerinde olması, diyabet hastalığını işaret eder. 140-199 mg/dl aralığında olması ise, gizli şeker hastalığı olduğunun göstergesidir. Bunların yanında, yaklaşık 3 aylık kan şekerini gösteren HbA1c testinin, % 7 ‘den yüksek olması, diyabet tanısını ortaya çıkartır.

Açlık Kan Şekeri Testi Nedir?

Açlık kan şekeri testi, 8-12 saat açlık sonrası damardan alınan, kan örneğinde bulunan şeker miktarına bakılarak, yapılan bir ölçümdür. Test sonucunda, kandaki şeker değeri 126 mg/dl ya da üstünde çıkarsa, başka bir gün test yapıldığında aynı sonuçlar alınırsa, hastaya diyabet teşhisi konulur.

Tokluk Kan Şekeri Testi Nedir?

Tokluk kan şekeri testi, gıda alındıktan 2 saat sonra, damardan alınan kan örneğindeki şeker seviyesine, bakılan bir testtir. Tokluk testi de, açlık kan şekeri gibi, diyabet teşhisi konulması için çok önemlidir.

Diyabet şüphesi olan hastalara, açlık ve tokluk kan testi yapılır.

  1. saat tokluk kan şekeri 140 mg/dl, ve altında olursa normal,
  2. saat tokluk kan şekeri 120 mg/dl, ya da altında olursa, normal olarak değerlendirilir.

Şeker Hastasının Yaşam Tarzı  

Şeker hastası olan bir kişinin yaşam tarzı, herhangi bir kişinin yaşamından farklı değildir. Diyabetli olan kişi, sağlıklı beslenmeli, sigara içmemeli, alkol alımını azaltmalı, düzenli egzersiz yapmalı, ilaçlarını düzenli olarak kullanmalıdır.

Şeker Hastalığı Nasıl Geçer?

Şeker hastalığının tedavisinde, günümüzde insülin yanında şeker ilaçları kullanılmaktadır. Şeker hastalığı değil, şeker yüksekliği tedavi edilmektedir. Bu tedavi şekli, komplikasyonların önlenmesi için çok önemlidir.

Yapılan çalışmalarda, şeker hastalığının gelişimi ile flora bozukluğu arasındaki, ilişki görülmüştür. Floranın düzenlenmesi ,kilo verilmesi, ozon terapi, düzenli spor yapılması ile şeker hastalığı tamamen düzelebilir ya da tek bir ilaç ile, yönetilebilir hale gelebilir. Bütün bu yöntemlerin başarı ile uygulanması sonucunda, şayet gerekli değilse ve kan glukoz düzeyi kontrol edilebiliyorsa, ilaçlar doktorların kontrolünde kesilmelidir. Hastaların, herhangi bir yönteme başladıktan sonra ilaçlarını kesmesi, kesinlikle doğru değildir. Bazı hastalar, bitkisel bir ilaç kullanmaya başlayınca ilaçları bırakmaktadır ki, bu kabul edilebilecek bir yöntem değildir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here