Şeker Hastalığı Çeşitleri Nelerdir? Belirtileri Nelerdir?

0
572
şeker hastalığı çeşitleri

Çağımızın hastalıkları arasında en ön sıralarda yer alan şeker hastalığı (diyabet), birçok hastalığın ortaya çıkmasında ilk sırada yer alır.

Sağlık sorunu olmayan kişilerde, açlık kan şekeri, 70-100 mg/dl aralığındadır. Kan şeker seviyesinin bu değerlerin üzerinde olması durumunda, şeker hastalığının olduğu düşünülür.

Şeker hastalığının birçok çeşidi vardır. En yaygın olarak görülen türü Tip 2 diyabettir. Tip 2 diyabette, pankreasta insülin üretimi normal olduğu halde, hücrelerde insülin hormonunu salgılayan reseptörlerin çalışmaması sonucunda, bu hormona karşı duyarsızlık oluşur. Bunun sonucunda, ağız kuruması, kilo kaybı, aşırı su içme ve çok yemek yeme gibi belirtilerle, diyabet kendisini gösterir.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir

Genellikle şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, kanda şeker seviyesinin yükselmesi, buna bağlı olarak normalde şeker içermemesi gereken idrarda, şekere rastlanmasıdır.

Şeker Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

  • Tip 1 diyabet; Genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkmaktadır.
  • Tip 2 diyabet; Hücrelerin, kan şekeri seviyesini ayarlayan insülin hormonuna karşı, duyarsız kalması sonucunda görülen, şeker hastalığıdır.
  • LADA diyabet; İleri yaşlarda olan kişilerde görülen, Tip 1 diyabet benzeri insüline bağımlı olan, şeker hastalığıdır.
  • MODY diyabet; Erken yaşlarda görülen Tip 2 diyabet benzeri hastalıktır.
  • Gestasyonel diyabet; Hamilelik esnasında oluşan şeker hastalığıdır.

Şeker hastalığının en çok görülen çeşitleri, Tip 1 ve Tip 2 diyabettir.

Şeker Hastalığı Belirtileri 

Şeker hastalığı, insanlarda kendini en çok, yemek yeme ve doymama hissi, çok sık idrara çıkma, ağızda kuruluk ve tatlılık hissi, aşırı su içme isteği olarak görülür. Ayrıca halsizlik ve yorgunluk hissi, bulanık görme, hızlı bir şekilde kilo verme, Yaraların geç iyileşmesi, ayaklarda uyuşma ve karıncalanma, ciltte kuruluk ve kaşıntı, ağızda aseton benzeri koku oluşması gibi belirtileri de vardır.

Şeker hastalığı çeşitlerine göre, farklı tedavi yöntemleri vardır. Hastalığın türüne göre, değişiklik gösterir.

Tip 1 şeker hastalığı tedavisi için, insülin ile beraber tıbbi beslenme tedavisine, öncelikli olarak başlanır. Hastanın diyet programı için, doktorun önerdiği şekilde diyetisyen tarafından, planlaması yapılır.

Şeker hastalığı olan kişiler, önerilen tedavi ilkelerine uymadığı zaman, kan şekeri seviyesi yükselince, başta nöropati, nefropati ve retinopati olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açmaktadırlar.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here