Şeker Hastalığı Çeşitleri Nelerdir? Belirtileri Nelerdir?

0
437
şeker hastalığı çeşitleri

Çağımızın hastalıkları arasında en ön sıralarda yer alan şeker hastalığı (diyabet), ölümcül birçok hastalığın oluşmasında birinci sırada rol almaktadır. Dünyanın her tarafında çok yaygın olarak görülmektedir. Hastalığın tam adı Yunancada şekerli idrar anlamına gelen, Diabetes Mellitus olarak bilinir.

Sağlıklı insanlarda açlık kan şekeri, 70-100 mg/dl aralığında olur. Kan şeker seviyesinin bu değerlerin üzerine çıkması, genel olarak şeker hastalığına işaret eder. Hastalığın sebebi, insülin hormonu üretiminin, her hangi bir sebeple yetersiz olması, ya da hiç olmaması, veya vücut dokularının insüline karşı duyarsız hale gelmesidir.

Şeker hastalığının birçok çeşidi vardır. En yaygın olarak görülen türü Tip 2 diyabettir. Tip 2 diyabette, pankreasta insülin üretimi normal olduğu halde, hücrelerde insülin hormonunu salgılayan reseptörlerin çalışmaması sonucunda, bu hormona karşı duyarsızlık oluşur. Böyle olunca, kan şekeri insülin tarafından dokulara taşınamaz ve kan şekeri seviyesi, normal değerlerin üzerine çıkar. Bunun sonucu olarak, ağız kuruması, kilo kaybı, aşırı su içme ve çok yemek yeme gibi belirtilerle, diyabet kendisini gösterir.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir

Genellikle şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, kanda şeker seviyesinin yükselmesi, buna bağlı olarak normalde şeker içermemesi gereken idrarda, şekere rastlanmasıdır.

Şeker Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

  • Tip 1 diyabet (insüline bağımlı diyabet); Genel olarak çocukluk döneminde ortaya çıkar. Pankreasta insülin üretiminin yetersiz olması, ya da insülin üretiminin hiç olmamasından kaynaklanan ve dışarıdan insülin alınmasının zorunlu olduğu, şeker hastalığıdır.
  • Tip 2 diyabet; Hücrelerin, kan şekeri seviyesini ayarlayan insülin hormonuna karşı, duyarsız kalması sonucunda görülen, şeker hastalığıdır.
  • Latent Autoimmune Diabetes in Adults (LADA); İleri yaşlarda görülen, Tip 1 diyabet benzeri insüline bağımlı, şeker hastalığıdır.
  • Maturity Onset Diabetes (MODY); Erken yaşlarda görülen Tip 2 diyabet benzeri hastalıktır.
  • Gestasyonel diyabet; Hamilelik esnasında oluşan şeker hastalığıdır.

Ayrıca halk arasında, gizli şeker hastalığı olarak bilinen pre-diyabet dönemi, Tip 2 diyabet oluşumu öncesinde, doğru tedavi ve diyet ile önüne geçilebilen bir dönem vardır.

Şeker hastalığının en çok görülen çeşitleri, Tip 1 ve Tip 2 diyabettir.

Şeker Hastalığı Belirtileri 

Şeker hastalığı, insanlarda kendini en çok, yemek yeme ve doymama hissi, çok sık idrara çıkma, ağızda kuruluk ve tatlılık hissi, aşırı su içme isteği olarak görülür. Ayrıca halsizlik ve yorgunluk hissi, bulanık görme, hızlı bir şekilde kilo verme, Yaraların geç iyileşmesi, ayaklarda uyuşma ve karıncalanma, ciltte kuruluk ve kaşıntı, ağızda aseton benzeri koku oluşması gibi belirtilerde vardır.

Sinirsel Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker hastalarında depresyon, anksiyete bozukluğu veya Psikotik bozukluk gibi hastalık bulunursa, sinirlilik olabilir. Aşırı çalışkan, kaygılı, beden sağlığına önem vermeyen kişilerde, şeker hastalığı daha fazla görülür. Kan şekerinin yükseleceği korkusu, hastalığa uyum sorunu ve kendine zarar verme gibi, durumlar ortaya çıkabilir.

Şeker Hastalığı Çeşitleri ve Tedavisi 

Şeker hastalığı çeşitlerine göre, farklı tedavi yöntemleri vardır. Hastalığın türüne göre, değişiklik gösterir.

Tip 1 şeker hastalığı tedavisinde, insülin ile birlikte tıbbi beslenme tedavisi, öncelikle başlatılır. Hastanın diyeti, doktorun önerdiği şekilde, insülin dozu ve planı, diyetisyen tarafından uygulanır. Karbonhidrat sayımı uygulaması ile birlikte, Tip 1 diyabetli hastaların, hayatı çok kolaylaşır.

Tip 2 şeker hastalığı tedavisinde, hastaların beslenme düzeni sağlanır. Hücrelerin, insülin hormonuna duyarlılığını artıran ve insülin hormonu salınımını artıran, ilaçların kullanılması gerekir.

Şeker hastalığı olan kişiler, önerilen tedavi ilkelerine uymadığı zaman, kan şekeri seviyesi yükselince, başta nöropati, nefropati ve retinopati olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açmaktadır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here