Şeker Hastalığı Çeşitleri Nelerdir? Belirtileri Nelerdir?

0
804
şeker hastalığı çeşitleri

Hastalıklar arasında, ön sıralarda bulunan şeker hastalığı (diyabet), birçok hastalığın ortaya çıkmasına da sebep olmaktadır.

Sağlık sorunu olmayan kişilerde, açlık kan şekeri, 70-100 mg/dl aralığındadır. Kan şeker seviyesi, bu değerlerin üzerinde olursa şeker hastalığı olduğu anlaşılır.

Şeker hastalığının, birçok çeşidi vardır. En çok görülen türü, Tip 2 diyabettir. Tip 2 diyabette, pankreasta insülin üretimi normal olduğu halde, hücrelerde insülin hormonunu salgılayan reseptörlerin çalışmaması sonucunda, bu hormona karşı duyarsızlık oluşur. Bunun sonucunda, ağız kuruması, kilo kaybı, aşırı su içme ve çok yemek yeme gibi belirtilerle, diyabet kendisini gösterir.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir

Genellikle şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, kanda şeker seviyesinin yükselmesi, buna bağlı olarak normalde şeker içermemesi gereken idrarda, şekere rastlanmasıdır.

Şeker Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

  • Tip 1 diyabet; Genel olarak, çocukluk döneminde ortaya çıkar.
  • Tip 2 diyabet; Hücrelerin, kan şekeri seviyesini ayarlayan insülin hormonuna karşı, duyarsız kalması sonucu ortaya çıkar.
  • LADA diyabet; İleri yaşlarda olan kişilerde ortaya çıkan, Tip 1 diyabet benzeri olan şeker hastalığıdır.
  • MODY diyabet; Erken yaşlarda görülen Tip 2 diyabet benzeri hastalıktır.
  • Gestasyonel diyabet; Hamilelik esnasında oluşan şeker hastalığıdır.

Şeker hastalığının en çok görülen çeşitleri, Tip 1 ve Tip 2 diyabettir.

Şeker Hastalığı Belirtileri 

Şeker hastalığı, insanlarda kendini en çok, yemek yeme ve doymama hissi, çok sık idrara çıkma, ağızda kuruluk ve tatlılık hissi, aşırı su içme isteği olarak görülür. Ayrıca halsizlik ve yorgunluk hissi, bulanık görme, hızlı bir şekilde kilo verme, Yaraların geç iyileşmesi, ayaklarda uyuşma ve karıncalanma, ciltte kuruluk ve kaşıntı, ağızda aseton benzeri koku oluşması gibi belirtileri de vardır.

Şeker hastalığı çeşitlerine göre, farklı tedavi yöntemleri vardır. Hastalığın türüne göre, değişiklik gösterir.

Tip 1 şeker hastalığı tedavisi için, insülin ile beraber tıbbi beslenme tedavisine, öncelikli olarak başlanır. Hastanın diyet programı için, doktorun önerdiği şekilde diyetisyen tarafından, planlaması yapılır.

Şeker hastalığı olan kişiler, önerilen tedavi ilkelerine uymadığı zaman, kan şekeri seviyesi yükselince, başta nöropati, nefropati ve retinopati olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açmaktadırlar.

Kaç Tip Şeker Hastalığı Vardır?

İsveç ve Finlandiya’da yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar, şeker hastalığının beş farklı türü olduğunu tespit etmişlerdir. Her bir türe göre, farklı tedaviler geliştirilebileceği sonucuna varmışlardır.

Şeker Hastası Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Tip 1 şeker hastalığının en önemli belirtileri ağız kuruluğu, susama hissi, sık idrara çıkma, yorgunluk, halsizlik, sık acıkma, zayıflama, bulanık görme, eller ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma görülmesidir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here