Şeker Hastalığı Ayak Yarası

0
361
şeker hastalığı ayak yarası

Şeker hastalığı, insülin hormonundaki eksiklik veya bu hormonun etkisindeki bozukluğa bağlı olarak, kan şekerinin yüksek seyrettiği kronik bir hastalıktır. Şeker hastalığı insanlarda göz, böbrek, damar hastalığı ve duyu hissinin kaybolması gibi, olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir.

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, vücutta kan şekeri düzenlenmesinde bir bozukluk, olarak ortaya çıkar. Kanda şeker azaldığı zaman, hücreler besinsiz kalır. Bu duruma, hipoglisemi (şekerin düşmesi) denir.

Kanda şekerin belli bir düzeyin üzerinde seyretmesine ise, hiperglisemi denir. Vücutta bozukluklara yol açar.

Şeker hastalığı sebebi ile, vücutta birçok organın işlevi bozulur. (Şekere bağlı görme bozukluğu, böbreklerde bozulma, kalpte bozulma gibi.) Şeker hastalarının ayaklarında iyileşmeyen yaralar oluşur.

Şeker hastalığının yarattığı bir başka sorunda “diyabetik ayak” olarak tanımlanır. Diyabetik ayak, şeker hastalarının ayaklarında iyileşmesi güç yaralar olarak karşımıza çıkar. Şeker hastalarında enfeksiyona bağlı olarak ayakta oluşan bir yara, kolaylıkla iltihaplanıp “Diyabetik ayak enfeksiyonu” olarak karşımıza çıkabilir.

Şeker hastalarının bir kısmının yaşamları süresinde, ayağında yara açılabilir. Bu yaralar tedavi edilse bile, ayağın kesilmesine sebep olabilir. İyi bir bakım ile bu olumsuz durumdan büyük ölçüde kaçınmak mümkündür.

Şeker Hastalarında Ayak Bakımı 

Şeker hastalığını ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi henüz bulunulmadığı için, bu hastalığın yol açtığı bozuklukları önlemeye veya geciktirmeye çalışılmalıdır.

Kan şekerini normal seviyede tutmak, beslenmeye dikkat etmek, hareketli bir yaşam tarzı seçmek, şeker hastalığının yol açacağı bozuklukları önler ya da hiç olmazsa geciktirir. Bunlardan dolayı diyabetik ayaktan korunmanın yolu diyabeti kontrol altında tutmaktır.

Ayaklarda his kaybı, şekil bozuklukları ve bacak damarlarında tıkanıklık olsa bile, sebepsiz olarak ayaklarda yara açılmaz. Mutlaka yarayı başlatan bir sebep vardır.

Ayak Bakımı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Konular

  • Diyabetik ayak bakımı için, diyabet hastası olan kişi ayaklarını her gün kontrol etmelidir. Ayakların sadece görünen kısmı değil, diğer kısımlarına, parmak altları, araları, taban ve topuklarına bakılmalıdır. Kontrollerde kızarıklık, şişlik, vurma, su toplaması, renk değişikliği ve parmak arasındaki beyazlaşmaya dikkat edilmelidir. Bunlardan herhangi bir görüldüğünde, bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.
  • Şeker hastaları çıplak ayak ile yürümemelidir. Evde ve dışarıda çıplak ayakla dolaşılmamalı. Çıplak ayakla dolaşırken, ayağa batacak olan bir iğne ile diyabetik ayak yarası başlayabilir.
  • Kumda ve çimende çıplak ayak ile yürünmemeli. Denize girerken bile, koruyucu bir ayakkabı giyilmelidir.
  • Diyabetik hastalar, ayaklarını ısıtıcı girişimlerden kaçınmalıdır. Hastalar, ayaklarının devamlı üşüdüğünden bahsederler. Bunun sebebi soğuk olması değil, hastanın his kaybı yaşamasındandır.
  • Şeker hastalarının ayaklarında nasır oluşabilir. Nasır ortaya çıkarsa ortadan kaldırmak için bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.
  • Şeker hastalarının sıcak su havuzları ve kaplıcalara girmeleri tavsiye edilmez. Banyo yaptıklarında su sıcaklığı normal derecelerde olmalıdır.

Şeker Hastalarında Ayak Yaraları Tedavisi

Şeker hastalarında uzun dönemde sinir, damar yapıları ve bağışıklık sistemi üzerindeki olumsuzlar nedeniyle, ayaklarda şekil bozukluğu ve ayak yarası oluşabilir. Diyabetik hastalar hastanede, en fazla ayak yarası tedavisi için yatarlar. Ayak yaralarının tedavisi aylarca bile sürebilir.

Şeker hastalarının ayak yaralarının tedavisinde, hasta olan kişinin durumunun Dâhiliye, Ortopedi, Kalp ve Damar Cerrahisi, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Enfeksiyon hastalıkları klinikleri, tarafından birlikte değerlendirmesi gerekir. Ayakta iltihap varsa, uygun antibiyotik tedavisi yapılır. Yara bölgesindeki “ölü doku”nun cerrahi yöntem ile uzaklaştırılması sağlanır. Yara bölgesinin düzenli olarak pansumanı yapılır, kan şekerinin normal değerlerde olması için diyet ve insülin tedavisi düzenlenir.

Şeker hastalarının önemli bir kısmında, damarlarda tıkanıklık veya bozukluk oluşur. Bu durum, yara bölgesine kan akışını azalttığı için, yaranın iyileşmesini engelleyebilir. Bundan dolayı damarlardaki tıkanıklığın uygun yöntemler ile açılması gerekir.

Şeker Hastalığı Ayak Yarası Belirtileri

Şeker hastalığından tam olarak kurtulmak mümkün olmasa da, vücutta meydana getireceği bozukluklardan, korunmak veya yavaşlatmak mümkündür. Bu da şeker seviyesini, koruma altına almak ile mümkündür.

Şeker hastalarının ayaklarında damar bozulmaları, sinir bozulmaları ortaya çıksa bile yara açılmasından yine de korunabilir. Şeker hastalarının ayaklarında yara kendiliğinden açılmaz. Yaranın başlamasına sebep olan bir durum mutlaka vardır. Küçük bir travma, yanık, ayakkabı vurması, cisim batması yarayı başlatır. Bundan dolayı şeker hastası korunabilirse yara açılmasını da engeller.

Şeker hastasının ayağında yara açılırsa acil tedavi olmalıdır. Yara temiz olabilir, yüzeysel ve küçük olabilir ve bundan dolayı önemsiz görünebilir. Ancak öyle değildir. Basit gibi görünen bir yaranın, birkaç hafta sonra ayağının kesilmesi ile sonlanabileceği unutulmamalıdır.

Şeker Hastalığında Ayak Şişmesi Tedavisi

Şeker hastalığında sık olarak görülen ayak şişmesi bir problemdir. Diyabet ayarının iyi olmadığı durumlarda ayakta şişme, uyuşma, karıncalanma ve ödem sık olarak görülen işaretlerdir. Ayrıca kullanılan ilaçlarında ayak şişmesi yapabileceği bilinmektedir. İki ayakta da olan şişmeler uzun sürüyorsa ve sık olarak ortaya çıkıyorsa ciddiye alınmalıdır. Önemli bir sağlık sorunu olabilir. Ayak şişmesine ek olarak kızarma, ağrı, kaşıntı, kanama ciltte renk değişimleri varsa, bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekli olur.

Şeker Hastalığı Belirtileri Ayak Yanması

Şeker hastalarında sinirlerin etkilenmesi sonucu ayaklarda yanma olabilir. Ağrı ve ısı algılamasında bozulmalar görülebilir. Buna tıp dilinde diyabetik nöropati denir. Genel olarak her iki bacağın alt bölgelerinde ayak ile dizin altına kadar olan bölgeden başlar, aynı şekilde ellerde de el ile bilek bölgesinde görülür. Zamanla bu belirtiler bütün vücuda yayılabilir.

Bu belirtilerin yanında, sinir hasarına bağlı olarak idrar yapma zorluğu, terleme bozuklukları ve çarpıntılar görülebilir.

Şeker hastalarında ayak bakımı ihmal edilmemelidir. Eğer diyabet kontrolü iyi olmazsa ayakta yanma, his kaybı, uyuşma ve ağrı oluşmasına sebep olur.

Şeker Hastalığı Ayak Ağrısı Tedavisi

Şeker hastalarında uzun dönemde sinir, damar yapıları ve bağışıklık sistemi üzerindeki olumsuzlar nedeniyle, ayaklarda şekil bozukluğu, ayak yarası ve ayak ağrısı oluşabilir. Diyabetik hastalar hastanede, en fazla ayak tedavileri için yatarlar. Ayak ağrılarının tedavisi uzun zaman alabilir.

Şeker hastalarının ayak ağrılarının tedavisinde, hasta olan kişinin durumunun Dâhiliye, Ortopedi, Kalp ve Damar Cerrahisi, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Enfeksiyon hastalıkları klinikleri tarafından birlikte değerlendirmesinin yapılması gerekir.

Şeker Hastalığı Ayak Uyuşması Tedavisi 

Şeker hastalığı sinirlere zarar verdiği için ayaklarda ve ayak parmaklarında uyuşma olmasına sebep olur. Şeker hastası olan bir kişi dikkat etmezse, kan şekeri kontrol edilemeyen seviyelere çıkabilir. Kan şekeri normal seviyenin üzerine çıktığında, sinirlerde hasara sebep olur ve bu hasar düzeltilemez.

Şeker hastalığında ayak uyuşması sürekli hale gelirse, rahatsızlık verdiği gibi ayaklarda ağrıya ve ısıya karşı duyarsızlığa sebep olur. Bundan dolayı ayaklarda meydana gelebilecek olan yaralanmalara dikkat edilmeli ve uygun olan tedavi yapılmalıdır.

Ayak uyuşmasının geçmesi ve dolaşımı düzenlemek için, uyuşan bölgeye masaj yapılır ve uyuşan bölge hareket ettirilir. Giysiler gevşetilerek el ve ayaklar ısıtılır. Uyuşma fazla olduğunda bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Şeker Hastalarında Ayak Yarası Bitkisel Tedavi, İbrahim Saraçoğlu

Şeker hastalarında ayak yaralarının, bitkisel tedavi ile daha çabuk iyileşmesi sağlanabilir. Ayak yaralarının iyileşmesi için, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyeleri şu şekildedir;

Şeker hastalarında, ortaya çıkan yaraların daha hızlı iyileşmesi için, beyaz dut yaprağı ile hazırlanan kür ile pansuman yapılmalıdır.

Dut Yaprağı Kürü

“Kaynayan 1 su bardağı suya, taze beyaz dut yapraklarından 5-6 adet atıp, 2 dakika kaynatılır. Ilıyınca, suyuna batırılan pamuk ile yaranın üzerine 2-3 kez, pansuman yapılır. Uygulama, sadece dıştan yapılmalıdır. Her seferinde, taze hazırlanmalıdır.

Dut yaprağı içerisinde, 2 tane glikozit vardır. Dut yaprağı, doğal antibiyoktiktir, enfeksiyona iyi gelir. Sadece beyaz dut yaprağının böyle bir özelliği vardır. Kür için dut yaprağının olgunların dan olanı seçmelidir. Dut yaprağı bulamayanlar karabaş çayı ile pansuman yapabilir.”

Karabaş Çayı Kürü

“7-8 adet karabaş başağı, yarım bardaktan biraz fazla suda, 5 dakika kaynatılır. Ilıdıktan sonra süzülür. Gün içinde, pansuman yapılır”

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here