Saç Ekiminden 1 Ay Sonra Darbe

0
269

Saç ekiminden sonra, karşılaşılan problemlerden bir tanesi saç ekimi sonrası kafaya, darbe alınmasıdır. Saç ekimi yaptıran birçok hasta, saç ekimi sonrası kafamı çarptım ne gibi zararı olur, diye sorarlar.

Saç Ekiminden Sonra Kafaya Alınan Darbe

Saç ekiminden sonra, kafaya alınan darbelerin büyük bir bölümü ilk gün olmaktadır. Ameliyatın yapıldığı gün, hastalar fazlası ile yorgun olurlar. Ameliyattan önceki gün, uyku sorunu yaşanabilir ve lokal anestezinin de etkisi ile yorgunluk olabilir.

Saç ekimi işlemi bitince, hastanede beklemeyi gerektirecek bir durum olmadığı için, hasta evine gönderilir. Kendi aracı ya da toplu ulaşım araçları ile evine giden hasta, arabaya binerken veya inerken kafasını çarpmaktadır.

Kafaya alınan darbe, sadece araçlarla sınırlı değildir. Yapılan her hangi bir spor esnasında, veya çeşitli aktüaliteler esnasında kafaya darbe alan insanların sayısı, bir hayli fazladır.

Kafaya Darbenin Etkileri?

Ekilen saçların tutunması ve saç derisine adapte olması için, en az 10 günlük bir süreye ihtiyaç duyulur. Bu zaman içerisinde, kafaya alınan her türlü darbe olumsuz etkiler yapabilir.

Saç ekiminden sonra kafayı her hangi bir şekilde çarpmak, ekim bölgesinde yeni ekilen saç köklerinin zarar görmesine, ekim başarısının düşmesine ve saç köklerinin kanallardan çıkmasına, neden olabilir.

Saç ekiminden sonra kafaya şiddetli darbe alınırsa, bunun etkisi ile kanama olabilir. Bu kanama ekilen saçlara zarar verir. Saç ekimi sonrası ilk hafta kökler, kanallarda çok gevşek bir vaziyette durur. Yoğun bir kanama yaşandığı takdirde, saç kökleri bu kanama ile beraber dışarı atılabilir. Çünkü kanın çıkacağı yer, açılan kanallar olacaktır.

Saç Ekiminden Sonra Darbenin Etkisi Hemen Görülür mü?

Saç ekiminden sonra kafaya darbe olunca, saçların kesin olarak döküleceği söylenemez. Kafaya alınan her darbeden sonra, ekim bölgesi zarar görecek denilemez. Yaşanılan bir darbe, ekim bölgesine zarar verirse bile bu durum, hemen anlaşılmayabilir.

Bazı hastalarda, darbenin görüldüğü gün bile saç kayıpları olabilir. Ancak, darbenin olumsuz etkilerinin belirlenmesi için, 6 ay kadar bir zaman gerekli olmaktadır.

Kanama olmadığı sürece, küçük çarpmaların fazla bir etkileri olmaz. Kanamalı çarpmalarda, saç ekim başarısı düşebilir. Oluşan kanama, saç köklerini çıkarabileceği gibi, köklerin gevşemesine de neden olabilir.

Saç ekiminden sonra darbe alındığı zaman, doktor ile irtibata geçilmesi ve verilecek ilaçların, itinalı olarak kullanılması gerekir.

Saç Ekiminden Kaç Gün Sonra Güneşe Çıkılır?

Yaz aylarında saç ekimi sonrası, 10 gün kadar güneşten uzak durulmalıdır.

Saç Ekiminden Kaç Gün Sonra Kabuklar Dökülür?

Saç ekimi sonrası kabuklanma, kişilere göre değişir. Saç köklerinden ayrılmaya başlayınca, kabuklar renk değiştirir ve 5-6 gün içinde dökülmeye başlar.

Saç Ekiminden Kaç Gün Sonra İşe Gidilir?

Saç ekiminden 3 gün sonra, şapka takılarak işe gidilebilir. Kask ve şapka takılmadığında ise, 10 gün sonra işe başlanabilir. 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here