Saç Ekimi Zararı Var Mı?

0
61

Saç ekimi operasyonu, sağlıklı kıl köklerinin alınarak saçın dökülmüş olduğu bölgeye, transfer edilmesi işlemidir. Saç ekimi işlemleri, doktorlar tarafından yapılmalıdır. Tecrübeli ve yetenekli doktorlar tarafından yapılan saç ekimi işlemleri, çok iyi sonuçlar vermektedir.

Saç ektirme işlemi, doğru bir şekilde yapılmadığı takdirde saç ekimi zararları, ortaya çıkabilir. Doğal olmayan görüntüler ile can sıkıcı sorunlar yaşanabilir.

Hatalı Saç Ekiminin Zararları Nelerdir?

Saç kökleri iyi bir planlama ile ekilmediği takdirde, kökler arasında ayrıklıklar oluşabilir ya da saç kökleri üst üste gelerek, kabarık bir yığılmaya neden olabilir. Saç ekim işleminde, saçların doğru açı ve yönde ekilmemesi saç ekimine, zarar verir. Bu tarz, saç ekim işlemlerinde saçlar fırça gibi dimdik uzar, doğallıktan uzak bir görüntü ortaya çıkar. Saç ekim işlemi, sıfır hata ile yapılmalıdır. İtinalı davranılmazsa, çok kötü sonuçlara sebep olur.

Saç köklerinin alınması işlemine, çok özen göstermek gerekir. Saç köklerinin, hiçbir zarar görmeden alınması ve aynı şekilde hiçbir zarar görmeden ekilmesi, gerekli olan bir durumdur. Saç ekiminde köklerin zarar görmesi, o bölgede bir daha saç çıkmamasına, sebep olur. Saç ektiren kişinin, sağlıklı olan saçlarının da dökülmesine yol açar ve çok sıkıntılı bir duruma düşürür. Dökülme riski olan saçlar, görmezden gelinir ve hastanın ensesindeki saç yoğunluğu az olursa, düzeltme ihtimali olmaz. Seyrelme ile beraber, çok ciddi görüntü bozukluğuna yol açar.

Hatalı saç ekiminin, bir kötü sonucu ise uygulamadan sonra saç köklerinin alındığı ve ekildiği bölgelerde, yara izi kalması durumudur. FUT tekniğinde, saç kökleri toplu olarak alınarak ekildiği için, iz kalma durumu ve saç ekimine zarar vermesi söz konusudur. FUE tekniğinde ise, iz kalmaz. FUE tekniği, uzman bir ekip tarafından yapıldığı zaman, hasta sonuçtan memnun kalacaktır.
Saç ekiminde, uzman bir doktorun seçilmesi ile operasyon sırasında yaşanması muhtemel olan zararlar, en az seviyeyi indirilir. Saç ekimi, her yerde yapılamayacak kadar tecrübe ve yetenek gerektiren, ciddi bir operasyondur. Saç ektirmeye artan talep dolayısıyla, ameliyat ortamına hiç uygun olmayan, son derece sağlıksız ortamlarda çok ucuz fiyatlara bu işlemleri yapmaya çalışan, birçok kuruluş vardır. Saç ekim merkezi adı altında açılan bu yerler, sadece ticari kazanç amaç peşinde koşarak saç ekiminde, hastalara zarar veren uygulamalar yapılmaktadır. Bu tür yerlerde yapılan saç ekimleri, kişilere telafisi çok zor olan zararlar veriyorlar.

Saç ektirme ameliyatları, hastanelerde ameliyathane koşullarında yapılmalıdır. Aksi durumda, hasta mikrop kapabilir.

Hatasız bir saç ektirme işlemi yaptırmak isteyenler, çok iyi araştırma yapmalı, hastane ve doktoru dikkatli olarak seçmelidirler.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here