Saç Ekimi Sonrası Yıkama

0
361

Saç ekimi sonrası yıkama, saç ekimi uygulamasından sonra 3.veya 4.gün yapılan, ilk yıkama işlemidir. Saç köklerinde ortaya çıkan kabuklanmayı, yumuşatarak losyonlama ve saç köklerine zarar vermeden, saçın yıkanmasıdır.

Saç ekimi sonrası yıkama, çok önemli bir işlemdir. Yanlış yapılması halinde, yeni ekilen saç kökleri zarar görür. Saç ekimi sonrası, ilk yıkamanın hemşireler tarafından saç ekimi merkezinde yapılması gerekir.

Saç Ekimi Sonrası Yıkama Sıklığı

Saç ekimi operasyonundan sonra, 3.veya 4.günde başlanır ve 10-15 gün boyunca, düzenli olarak yapılır.15 güne kadar, günde en az 1 kez daha sonra ise, haftada en az 2-3 kez yıkama işlemi yapmak gerekir.

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkama

Saç ekimi sonrasında, saç kökleri çok yeni olur ve nakil edildikleri alanlara, tam yerleşmemiş olurlar. Yapılan yanlış bir hareket, köklerin yerinden oynamasına sebep olur.

Saç ekimi sonrası yıkama, kabukların kolaylıkla saç köklerinden ayrılmasını sağlamaktadır. Saç ekimi sonrası, ilk yıkama yanlış yapıldığı takdirde kıl kökleri zarar görebilir.

Saç Ekimi Sonrası Yıkama Nasıl Yapılır?

Saç ekimi sonrası yıkama, doktorun belirlemesi ile 3. veya 4. gün gerçekleştirilir. Yıkama işlemi için, dipleri kabuk bağlamış ekim alanına bol olarak losyon sürülür. Losyon, saçın üzerine yavaş bir şekilde dökülür. Losyonun saç diplerini tamamen kaplaması bol olarak sürülmesi, kabuklanmaları yumuşatır. Yaklaşık olarak,30-40 dakika boyunca bekletilen losyon ılık su yardımıyla, hafifçe akıtılır. Sonra, saç köklerine zarar vermeden iyice köpürtülen şampuan, yavaş dokunuşlar ile saçlı bölgeye sürülür. Bir süre sonra ise, çok yavaş olarak durulama yapılır.

Saç Ekimi Sonrası Yıkamada Dökülme

Saç ekimi sonrasında, saç bakımına dikkat etmek ve birçok etkene karşı saçları korumak gerekir.

Saç ekimi sonrasında, kabuklanma oluşması normal bir durumdur. Kabuklanma sonrası yıkama işlemleri, uzman eller tarafından yapılmalıdır. Son yıkamada, saç köklerinin nefes alması ve saçın normal kıvamına gelmesi amaçlanır.

Saç Ekimi Sonrası Yıkama Kaç Gün Sürer?

Saç ekimi sonrası, 10 gün boyunca saçları çok dikkatli bir şekilde yıkamak gerekir. Nakil edilen saç greft’lerinin, belirli bir süre su ile temas etmemesine dikkat edilmelidir. Donör ve nakledilen bölgeler, özel tıbbi şampuan ile yıkanır.

Saç Ekimi Sonrası Yıkama Günde Kaç Kez Yapılır?

Kabukları temizlemek için, her gün şampuanlama yapmak gerekli olur. 10 gün sonra, kafa derisinde kabuk izi kalmamalıdır. Ekim işleminden 15 gün sonra, saçlar normal olarak yıkanır. Saç, günde bir defa yıkanmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Greftler Kaç Günde Tutar?

Saç kökleri ekim yapıldıktan 10 gün sonra, ekildikleri yere oldukça sağlam bir şekilde tutunurlar. 

Ekilen Saç Her Gün Yıkanır Mı?

Saç ekimi işleminden 3 gün sonra, ilk kez saç yıkanabilir. Losyon ve özel şampuan ile yaklaşık 15 gün süreyle, günde 1 veya 2 kez saçı yıkamak gerekir.
Saç ekiminden sonra, 15 güne kadar günde en az 1 defa saçlar yıkanmalıdır. Saç ekiminden 15 günden sonra ise, haftada en az 2-3 defa saçları yıkamak gerekir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here