Saç Ekimi Sonrası Yeme İçme

0
110

Saç ekimi sonrası, saç köklerinin sağlıklı bir şekilde uzaması ve gelişmesi için kalori, protein, yağ, vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalarla, beslenilmesi gerekir. Alkol, sigara ve işlenmiş gıdalardan, uzak durulmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Beslenme

Saç ekimi sonrası beslenme, çok önemlidir. İyileşme sürecinde, dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenildiği takdirde, hücrelerin yenilenmesi ve saçın güçlenip uzaması, hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bundan dolayı, saç ekimi sonrası beslenme sürecinde özellikle, protein, vitamin, yağ ve mineral bakımından zengin içerikli, ürünler tüketilmelidir. Paketlenmiş ve işlenmiş ürünleri, tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Vitaminler kan yoluyla saçlara ulaştığı için, saç ekimi sonrası beslenme, saçların sağlıklı olarak uzamasında etkili olur. Saç ekimi sonrası beslenme, mevcut saçların dökülmesini engellerken, ortaya çıkan saç dökülmesini de azaltır.

Saç Ekimi Sonrası Beslenme Önerileri

Saçın büyüme kalitesi ile kişilerin beslenme alışkanlığı arasında, ilişki vardır. Bundan dolayı, yeni ekilen saç köklerine sağlıklı bir şekilde kavuşabilmek için, saç ekimi sonrası beslenme sürecinde mümkün olduğunca, zararlı davranışlardan uzak kalmak gerekir.

Saç ekimi sonrası beslenme önerileri;

  • Aşırı yemek yemekten kaçınmak gerekir.
  • Aç kalmamalıdır.
  • Sigara ve Alkol kullanımını sınırlandırmak gerekir.
  • İşlenmiş ve paketlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Sağlıklı gıdaları tüketmek gerekir.

Saç İçin Faydalı Besin Maddeleri

Saç hücreleri, kandan gelen protein ve oksijenden oluşarak çoğalırlar. Saç ekiminden sonra, vücudun özellikle de saçın ihtiyacı olan vitaminleri, temin etmek çok önemlidir. Bu nedenle, iyileşme sürecinde besleyici gıdalardan, bol miktarda destek alınmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Normal Yatılır?

Uyurken, sırt üstü yatılmalıdır. Saç ekimi işlemi sonrasındaki 15 gün, sert ve küçük yastıkta, yatılması tavsiye edilir. Hastanın, ekim işlemi için kıl köklerinin alındığı ense bölgesinin üzerine yatmasında, hiçbir sakınca bulunmaz.

Saç Ekimi Sonrası Neler Yasak?

İki hafta, ekim yapılan alana temas olmamalı muhtemel her temas, ekilen saç köküne zarar verebilir ve o saç kökü kaybedilebilir. İki hafta boyunca, spor aktiviteleri, hamam ve sauna, gibi yerlerden uzak durmak gerekir.

Saç Ekiminden Sonra Ne Zaman Şapka Takılır?

Greftler, kafa derisinin kalıcı bir parçası olduğunda, rahat bir şekilde şapka takılabilir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here