Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı

0
60

Saç ekimi işlemi sonrasında, yüz güldürücü sonuç alınmakla birlikte asıl amaca ulaşmak için, sabırlı olunması ve bakım ritüellerinin yapılması gerekir. Aksi durumda, saç ekiminden beklenen sonuç alınamaz.

Saç ekimi sonrası kaşıntı, en sık rastlanan bulgudur. Yeni ekilen saç dipleri, bu kaşıntının en büyük sebebidir. Ayrıca, saç dibinde oluşan kabuklarda kaşıntının, bir diğer etkenidir.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nedir?

Saç ekimi sonrası oluşan kaşıntı durumu, en yaygın görülen semptom olarak karşımıza çıkmaktadır. Kaşıntı bulgusunun, kesinlikle zararı olmaz. Saç ekimi sonrasında oluşan kaşıntı, genellikle 1. Haftada kendini göstermeye başlar. Saç ekimi yapılan bölgede, kabuklanma nedeniyle ortaya çıkan kaşınma durumu, bazı durumlarda enfekte olmuş saç kökü veya yanlış ürün kullanımından dolayı meydana gelir.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Ne Kadar Sürer?

Saç ekim işlemleri sonrasında sık olarak görülen kaşıntı durumunun bazı belirli nedenleri vardır. Genellikle, 20 gün kadar sürmektedir.

Saç ekimi sonrası kaşıntı, 2 hafta içerisinde kendiliğinden yok olur.

Saç ekimi sonrasında yaşanan kaşıntı, saç diplerinde açılan deliklerin iyileştiğini gösterir. Bir kaşıntı söz konusu olursa, iyileşme oluyor demektir. Açılan delikler sonrasında, kabuklanma oluşur. Kabuklanma, kafa derisinin hava almasına engel olabilmektedir. Çoğunlukla, donör bölgesinde görülen kaşınma, ekim işleminin yapıldığı saçsız alanlarda da görülebilir.

Saç Ekimi Sonrası Oluşan Kaşıntının Nedenleri?

Kabuklanma

İyileşmeden dolayı ortaya çıkan kabuklanma, zamanla kaşıntıya neden olur. Endişe edilecek, bir durum değildir. Kabukların, kaşınmaması gerekir. Kaşındığı takdirde, önlenemez enfeksiyonlara ve saç diplerine uygulanan ekme işleminin bozulmasına, neden olunabilir. Bu Kaşıntı, zamanla geçecektir.

Büyüme

Ekim yapılan saçların, büyümesi ve uzamaya başlaması ile ciddi bir kaşıntı ortaya çıkar. Yeni ekilen saçların, saç derisi altından çıkmaya başlaması ekim işleminden, 1-2 ay sonra gerçekleşir. Bundan dolayı, kabuklaşmanın ardından büyüme ve uzama kaşıntısı, ortaya çıkar.

Enfeksiyon

Enfeksiyondan dolayı olan kaşıntı, çok az rastlanılan bir durumdur. Bir anda ortaya çıkar ve çok yoğun, kaşıntı hissi uyandırır. Enfeksiyon ile karşılaşıldığında, doktora başvurulmalıdır.

Alerji

Alerji ile karşılaşmamak için, Şampuan ve sprey gibi kozmetikleri kullanmadan önce, saç köklerinin iyileşmesini beklemek gerekir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here