Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma

0
164

Saç ekimi uygulaması, kolay bir operasyon değildir. Saç ekimi yaptıran kişiler, fiziksel olarak yorulur ve saç derisi fazlası ile yıpranır. Saç derisinin yıpranmasının nedeni, bu bölgede açılan binlerce delik ya da kanaldır.

Az greft ile yapılan bir saç ekiminde, 2500-3000 kadar greft alınır. Her bir greft için, mikromotor veya punch cihazları saç derisine, ayrı ayrı batırılır ve saç kökünün etrafı kesilerek gevşetilir. Her bir greft için, bir delik/yara oluşur.

Açılan bu kanal veya deliklerden, saç derisinin yüzeyine doğru akan kan pıhtılaşarak, kurur ve kabuk oluşmasına neden olur.

Ekim yapılan bölge içinde, aynı durum geçerlidir. Saç ekimi ameliyatı esnasında, oluşan kanamanın durdurulması ya da ameliyattan hemen sonra yıkayarak temizlenmesi, mümkün değildir. Ortaya çıkan, kan pıhtılarının su ile ilk teması 3 gün sonra, ilk yıkama ile gerçekleşir. Bu zaman içerisinde de, zaten kanlar çoktan kabuklara dönüşür.

Saç Ekimi Sonrası Kabuklar Nasıl Temizlenir?

Saç ekimi sonrası ortaya çıkan kabuklanma, saç ekiminden sonra gerçekleştirilen ilk yıkama işlemi ile birlikte, geçmeye başlar. İlk yıkama zamanına kadar, kan kuruyup kabuğa döndüğünden dolayı, ekim sonrası ilk kez suyla temas ettiğinde kuru bölge yumuşar. Saç ekimi sonrası kabuklanma oluşumunda, sağlıklı saç çıkışını kolaylaştırmak için saçlı derinin, pıhtılar ve ölü derilerden temizlenmesi gerekir. Kabuklardan hızlı bir şekilde kurtulmanın yolu, saç ekimi sonrası ilk yıkama ve sonrasında hassas olarak yapılan, yıkamalar sayesinde geçer. İlk yıkama işleminde, bütün kabuklar dökülmez, bundan dolayı yıkama işlemine kabuklar dökülene kadar, devam etmek gerekli olur.

Yıkama işleminde yapılan hatalar, kabuklarla birlikte saç köklerinin kaybına sebep olabilir. Bundan dolayı, kabukların dökülmesi için gerçekleştirilen yıkama işleminde, saçlı deriye hassas davranılması gerekir.

Saç Ekimi Sonrası Kabuklar Ne Zaman Dökülür?

Saç ekimi sonrası kabuklanma, kişilere göre değişiklik gösterse de yaklaşık olarak,10-15 gün sürer. Saç, köklerinden ayrılmaya başlayınca kabuklar kırmızıdan, sarıya dönen bir renk alır. 5-6 gün içerisinde dökülmeye başlar.

Saç ekimi sonrası kabuklanma, 10-15 gün sonra devam ettiği takdirde dökülmesi için, hafif ıslak bir havlu ile kabukların yumuşatılması önerilir. Ayrıca, doktor tarafından tavsiye edilecek olan nemlendirici losyonları da kabuklar dökülene kadar, her gün kullanmak gerekir.

Saç Ekimi Sonrası Beyaz Kabuklanma

Saç ekimi sonrası kabuklanma olduğunda, korkmamak gerekir. Saç ekimi işleminden sonra, kabuklanmalar normal bir durumdur. Nakil sırasında, işlem yapılan bölgede açılan gözeneklerde kızarıklıklar ve beyaz kabuklanmalar oluşmaktadır.15 gün içerisinde döküleceklerdir, sabırlı olmak gerekir.15 gün içerisinde, kabuklu bölgeye herhangi bir temasta bulunmamalıdır. Eğer, 15 gün içerisinde beyaz kabuklanmalar dökülmez ise, uzmanınızla görüşmelisiniz. Doktorun verdiği özel bakım losyonunu kullanarak, kabukların yumuşamasını beklemek gerekir.

Saç Ekiminden Sonra Saçlar Kaç Günde Tutar?

Saç kökleri, saç ekiminden 10 gün sonra oldukça sağlam bir şekilde uyum sağlarlar. On günlük süre sonrasında da, bakım kurallarına uymak gerekli olan bir durumdur.

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here