Saç Ekimi Sonrası İltihap

0
234

Saç ekimi sonrası, ekim bölgesinde iltihaplanma olma ihtimali vardır. Bundan dolayı, her hastaya antibiyotik önerilmektedir. İltihaplanma olduğu takdirde, köklerin ölme ihtimali yüksektir.
Saç ekimi yapılırken, donör bölgede ve ekim alanında binlerce noktadan, cilt yaralanır. Binlerce noktadan, mikrop girebilecek delikler oluşmaktadır.
Kafa derisinin kanlanmasından dolayı,  buralardan mikrop girip iltihap yapma ve bu iltihabın yayılma, ihtimali vardır. Çok sık olan bir durum değildir, ancak olduğunda da felaketle sonuçlanabilir.

Saç Ekimi Sonrası Enfeksiyon Tedavisi

Saç ekimi işlemleri, steril ortamlarda yapıldığından dolayı enfeksiyon gelişme riski çok düşüktür. Donör alan ve saç ekim alanında, lokal enfeksiyonlar görülebilmektedir. Saç ekimi sonrası kabuklanma, enfeksiyon gelişmesi açısından risk içerir. Saç ekimi sonrası, özel şampuanlama ile bu kabuklanmanın uzaklaştırılması gerekli olur. Antibiyotikli kremleri, günde 3-4 defa kullanmak gerekir. Saç ekimi sonrası iltihaplanma görüldüğünde, antibiyotik tedavisine başlamalıdır.

Saç Ekimi Sonrası İltihaplı Sivilce

Saç ekimi sonrası sivilce, bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkan genellikle şok dökülme sonrası, ekim bölgesinde görülen deri kabarcıklarıdır.

Hem donör bölgede hem de saç köklerinin ekildiği bölgede, farklı boyutlarda sivilceler ortaya çıkabilmektedir. Şok dökülme sonrası süreçte daha yoğun görülür. Saç ekimi sonrası, oluşan kabuklanmanın bitiminde de görülmektedir. Saç ekimi sonrası saçlı deride oluşan sivilceler, normal olarak kabul edilse de nohut büyüklüğüne ulaşan sivilcelerde, ekim doktoru bilgilendirilmelidir. Herhangi bir enfeksiyon ve kök kaybına sebep olmamak için, ortaya çıkan sivilceler kaşınmamalı ve sıkılmamalıdır.

Saç Ekimi Sonrası İltihaplanma

Saç ekimi sonrası iltihaplanmaya önlem olarak, operasyon sonrasında antibiyotik tedavisine başlanır. Daha etkili önlem için, işlem sonrası yıkamada mikrop öldürücü etkisi olan zararsız nemlendirici içeren solusyon ve mikrop öldürücü etkisi olan, bir şampuan kullanmak gerekir.

Saç Ekimi Sonrası Kıl Kökü İltihabı

Çok sık görülmemekle birlikte, saç kökü iltihabı veya ekilen kılların içeri dönmesi olabilir. Topikal antibiyotikli kremler, kullanılması ile kolay bir şekilde tedavi edilir.

Saç Ekimi Sonrası Kafada İltihap

Vücutta, cildin bütünlüğünü bozan her şekilde yaralanma, iltihap oluşması için yeterli olmaktadır.

Saç ekimi işleminde, gerek alım alanında gerekse ekim alanında binlerce noktadan cilt yaralanır.

Kafa derisinin kanlanmasından dolayı, buralardan mikrop girmesi ve saç ekimi sonrası iltihap yapma, ihtimali bulunmaktadır.

Saç Ektirmenin Yan Etkileri Var Mı?

Saç ekimi yapılan bölgede hassasiyet, kızarıklık ve sıcaklık artışı, saçın alındığı bölgelerde oluşan küçük kabuklar, hissizlik gibi durumlar yapılan işlemlerden sonra görülebilen geçici yan etkilerdir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here