Saç Ekimi Sonrası Güneş Işınları

0
54

Güneş ışınlarının faydası olduğu gibi, zararlı etkileri de vardır. Aşırı güneşte kalmak, saç derisinin kalınlaşması ve deri inceliği gibi, birçok hastalığa sebep olabilir.

Saç ekimi sonrası, güneş ışınlarına saç derisi ve saç kökleri maruz kalmamalıdır. Saç derisinde, bu durum çok daha önemlidir. Saç derisi koyulaşır ve sonrasında iz bırakır. Aynı zamanda yara iyileşmesini de geciktirir.

Ekim yapılan alan, saç ekimi ameliyatı sonrası, güneş ışınlarına karşı kendini koruyamaz. Cildimiz, çok fazla güneşe maruz kalındığında, cildi koyulaştıran kromoforlar içerir. Bu kromoforlar, nakil esnasında etkisiz hale gelir. Bundan dolayı, greftlerin iyileşmeleri veya yenilenmeleri zaman alır.

Saç ekiminde, tedavi edilen sadece dış deri tabakası değildir. Ameliyat ve aşırı güneş ışığı, derin dokularda etkili olurlar. Bu esnada, epidermisin katmanları tedavi edilir. Bundan dolayı, hastalarımıza en az dört ay boyunca güneşten korunmalarını, tavsiye ediyoruz.

İyileşmenin hızlı olması ve oluşan kabukların dökülmesi için, 4 ay boyunca saç ekimi sonrası güneş ışınlarına maruz kalmamak gerekir. Hamam, sauna ve deniz gibi, zarar verecek sıcak ortamlardan uzak durmalıdır.

Genellikle gölgede kalmalı, güneş altına çıkılsa da şapka kullanılmalı, şapkanın saç derisini sıkmamasına özen gösterilmeli ve hava almasına izin verilmelidir. Oksijen, saç derisinde yara iyileşmesini hızlandırır.

Güneşin çok yararlı etkileri ile birlikte, zararlı etkileri de olabilir. Aşırı güneşte kalmanın sonucunda, deride kalınlaşma, güneş yanıkları, derinin erken yaşlanması, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve DNA kırıkları ortaya çıkabilmektedir.

Saçlı deri, direkt olarak güneş ışınlarını görür. Saç ekimi sonrası, güneş ışınlarından korunmak önemlidir. Cerrahi bir işlem olan saç ekiminden sonra, hafif kızarıklıkların olması yara iyileşmesi için, normal olan bir durumdur. Güneş altında fazla kalınması, bu kızarıklığın kısa zamanda geçmesine engel olur.

Güneş altında çok kalınması, yara iyileşmesine engel olmasa bile pigmentasyon artışı gibi, problemlere yol açabilmektedir.

Saç ekimi ameliyatından sonra, saç derisini güneşten en az dört ay boyunca, uzak tutmak gerekir. Kesikler, tam olarak iyileşene kadar güneş kremi, kullanmaktan kaçınmalıdır.

Saçlar, iyi duruma gelene kadar aşırı güneş ışınlarına dikkat edilmelidir. Dikkat edilmediği takdirde, yeni saçların çıkmasını durdurabilir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here