Saç Ekimi Sonrası Donör Bölge

0
240

Saç ekimi sonrası, ense bölgesi üç gün bandajlı kalır. Üç gün FUE yöntemi ile yapılan saç ekimlerinde, iyileşmenin sağlanması için yeterlidir.

Saç Ekimi Sonrası Donör Bölgede Ağrı

Saç ekimi sonrası kişiler, ilk gün sınırlı uyuşturmanın etkisi nedeniyle ağrı hissetmezler. Bir süre sonra, ense bölgesinde hafif baskılar hissedebilirler. Üç gün boyunca doktor tarafından verilen ağrı kesicileri, düzenli olarak kullanmak gerekir.

Saç Ekimi Sonrası Donör Bölgenin İyileşmesi

Saç ekimi sonrası, ilk yıkama işlemi için saç ekimi yapılan kliniğe gidilir. Ekilen saçların kontrolü yapılır, bandajlar açılır ve ilk yıkama işlemi gerçekleştirilir. Üç gün sonunda, ense bölgesindeki küçük yaralar kapanır ve iyileşme süreci başlar. Doktor, bölgenin pansumanını yapar ve bölgeyi açık bırakır.

Bandajların açılmasından sonra, donör alanda kaşıntı olabilmektedir. Kaşıntının geçmesi için, avuç içi ile o bölgeye hafif baskılar yapmak ve parmaklar ile hafif masajlar yapmak, kaşıntının geçmesine yararlı olur.

Saç ekimi sonrası, donör bölgede yara görünümünün tam olarak iyileşmesi, 10 gün kadar sürer. Bazı insanlarda, iyileşme çok hızlı olarak gerçekleşirken bazılarında ise, biraz daha yavaş olur.

Saç Ekimi Sonrası Donör Bölgede Dökülme

FUT saç ekimi yönteminde, saçlarda incelme ve dökülme olur. 3-4 ay sonra, kendiliğinden düzelir.

Saç ekiminden sonra, donör bölgede saç dökülmesi 2-6 hafta sonra başlamaktadır. 2 ile 4 ay sonra, normale döner.

Saç ekiminden sonra, 3. ayda ekilen saçlar atılır. 4. aydan sonra, atılan saçların yerine yeni saçlar gelir. Saçların tam olarak görüntü vermesi ise, 1-2 yılı bulmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Donör Bölge Tıraşı

Saç ekimi sonrasında kişiler, saç greftlerinin alındığı bölge ile ekilen bölge arasındaki saç uzunluğundan, rahatsız olurlar. Saç ekim işleminden 3 hafta sonra, donör bölge tıraş edilebilir. Saç Ekiminden bir ay sonra da, saç ekimi yapılan bölgedeki saçlar makas ile tıraş edilebilir.

Saç Ekimi Sonrası Donör Bölge Krem

Saç ekimi sonrasında, saç bakımı için kullanılan ürünlerin niteliği değişir. Daha hassas ve özenli şampuan ile saç bakım serilerini, uygulamak gerekir. Yeni çıkan saçların, sağlıklı olarak uzaması ve dökülmelerin önlenmesi için, bitkisel içerikli ürünler kullanılması faydalı olabilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Donör Bölgede Sivilce

Saç ekimi sonrası, ortaya çıkabilecek yan etkilerden birisi sivilce oluşmasıdır. İlk üç ay içerisinde, kıl kökü alınan bölgede veya ekim yapılan alanda, ortaya çıkar. Saç ekimi sonrası sivilcelenme, normal bir durumdur. Sivilcenin, ağrılı olup olmadığına ve büyüklüğüne dikkat etmek gerekir. Oluşan sivilceler büyür, şişer ve ağrılı olmaya başlarsa, doktor tarafından bir iğne vasıtasıyla sivilcelerde bulunan irin çıkartılır.

Saç Ekimi Sonrası Donör Bölgede Yanma

Ekim işleminden 3-4 gün sonra, özellikle donör bölgede yanma hissi ortaya çıkabilir. Yanma hissi ortaya çıktığında, donör bölgeye günde 3-4 defa nemlendirici losyonu sürerek, emilmesini beklemek gerekir.

Saç Ekimi Sonrası Donör Bölge Kızarıklık

Saç ekimi sonrası görülen kızarıklık, yapılan işlemden kaynaklanır ve ciddi bir sorun olmaz. Saç ekimi işlemi esnasında, bölgeye açılan mikro kanallar ciltte kızarıklık olmasına sebep olurlar. Kızarıklık, hastaların tamamında olmaktadır. Ekim işleminden sonra, genellikle iki hafta sonra geçer.

Saç ekim işleminden dolayı, ciltte oluşan kızarıklıklara karşı doktor kontrolünde, tıbbi krem ve losyonlar kullanılabilir.

Enseden Alınan Saçlar Tekrar Çıkar Mı?

Ense bölgesinden alınan saç kökleri, uzun yıllar dayanır. Ense bölgesinden orantılı şekilde alınıp saç ekiminde kullanılan köklerden, saçlar tekrar çıkmaz. 

Saç Ekimi Hangi Bölgelere Yapılır?

Ense bölgesi saç ekimi için, donör bölge olarak kabul edilir. Ense bölgesinde yeteri kadar saç kökü elde edilemez ise, göğüs, sırt, kol ve bacak bölgelerinden de kıl kökü alınıp, ihtiyaç duyulan bölgelere ekilebilmektedir. 

Donör Bölge Kaç Ayda Düzelir?

Donör bölge, bandajları çıkarıldıktan sonra doğru nemlendirme ve güneşten korunma ile 7-10 gün arasında iyileşir. İlk iyileşme süreci, bandajlı geçen 3 günde sağlanır. Sonrasında koruma süreci başlar.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here