Saç Ekimi Kabuk Dökme

0
230

Az greftle yapılan bir saç ekiminde, 2500-3000 kadar greft alınır. Her bir greft için, mikromotor veya punch cihazları saç derisine ayrı olarak batırılır ve saç kökünün etrafı, kesilerek gevşetilir. Her greft için, bir delik veya yara oluşur. Kanallardan, saç derisinin yüzeyine doğru akan kan bu bölgede pıhtılaşarak, kurur ve kabuk oluşturur.

Ekim bölgesinde de her greft için, bir kanal veya kullanılan tekniğe göre, bir delik açılır. Tıpkı donör bölgede olduğu gibi, kanlar saç derisinde kurur ve kabuklanma ortaya çıkar.

Saç ekimi operasyonu sırasında, ortaya çıkan kanamayı durdurmak ya da operasyondan sonra yıkayarak temizlemek, mümkün olmaz. Bu kan pıhtılarını, üç gün sonra su ile yıkamak mümkün olur. Bu sürede kanlar, kabuklara dönüşmüş olur.

Saç Ekimi Sonrası Kabuk Temizleme Nasıl Yapılır?

Saç ekimi sonrası, kabuk temizleme işlemine ilk saç yıkaması ile başlanır. İlk saç yıkaması, saç ekimi yapılan saç ekim merkezinde, uzman kişiler tarafından yapılır.

Saç ekimi sonrası kabuklaşmanın, ekilen saçlara zarar verilmeden ve kısa sürede temizlenmesi için, ilk yıkama ve sonraki hassas yıkamalar, şu şekilde yapılmalıdır:

  • Yıkama yapılmadan önce, hem ekim bölgesine hem de saç köklerinin alındığı donör bölgeye, yumuşatıcı losyon sürülür. Yumuşatıcı losyon tüm saç diplerine kadar ulaştırılır ve yaklaşık 45 dakika beklenir. Bu yumuşatıcı losyonlar yıkama öncesinde, kabukların iyice yumuşaması için kullanılır. Saç ekimi sonrası kabuklanmalar, ekilen saç köklerine zarar verilmeden temizlenmiş olur.
  • Losyon sürülürken, sürtme hareketi yapmamak gerekir. Ekim bölgesinin üzerine yetecek kadar losyon dökülür ve tüm alanlara yayılır. Bütün saç diplerine ulaşması için, ilgili bölgelere hafif tampon hareketi yapılır.
  • Losyon uygulandığı zaman, 45 dakika sonra kabuklar iyice yumuşar. 45 dakika sonra, ılık su ile losyon temizlenir.
  • Losyon temizlendikten sonra, ekim yapılmamış bir bölgeye bir miktar şampuan dökülür ve bu bölgede, köpüklenme yapılır. Köpüklenme oluştuktan sonra, köpükler ekim bölgesine ulaştırılır. Sürtme hareketleri yapılmadan, ekim bölgesi hafif hareketler ile temizlenir.
  • Yıkama işlemi tamamlanınca, yumuşak bir havlu ile kurulama işlemi yapılır. Havluyu saçlı deriye sürtmemek gerekir. Havlu saçların üzerine konularak,hafif tampon şeklinde kurulama yapılır.
  • İlk yıkama yapıldıktan sonra, bütün kabuklar temizlenmez. Ancak, gerekli olan süre tamamlanınca kabuklanmalar bitecektir.

Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma Ne Zaman Geçer?

Saç ekiminin ilk günü oluşan kabuklar, 10 gün sonrasında tam olarak temizlenir. Ancak, bu durum her hasta için aynı olmayabilir. Bundan dolayı, 10 gün içinde kabuklar geçmez ise, birkaç gün beklemek gerekebilir.

Saç Ekimi Sonrası Kabuk Nasıl Dökülür?

Saç ekimi sonrası, kabuk dökme süreci belirli bir zaman alır. İyileşmeye bağlı olarak gerçekleştiğinden dolayı endişe edilmemelidir. Kabuklar, 15 gün boyunca her gün tekrar eden losyonlu yıkama işlemi ile kolayca ortadan kalkar. Bu süre içerisinde koparılmaması gerekir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here