Saç Ekimi İlk Gün

0
79

Saç ekimi sonrasında, nelere dikkat edilmesi gerektiğini operasyonu yapan doktor, hastasına açıklar. Saç ekimi sonrasında bu hususlara uyulduğu takdirde, saç ekimi işleminin, başarılı olmasına engel olacak, hiçbir neden bulunamaz.

Saç ekimi sonrasının, sıkıntısız bir şekilde atlatılması ve en kısa zamanda yeni saçlara kavuşulması için verilen ilaçlar, düzenli olarak kullanmak gerekir.

Saç Ekiminden Sonra İlk Gün

Saç ekiminden sonra, ilk gün ağrı ve yorgunluk hissedilmesi normaldir. Lokal anestezi sebebiyle, gerginlik de olabilir. Doktor tarafından, tavsiye edilen ilaçlar kullanıldığı zaman birkaç gün içinde, bu şikayetler ortadan kalkar.

Saç ekiminden sonra, ilk gün sırt üstü yatılması ve uygulama yapılan alanın, hiçbir şey ile temas ettirilmemesi gerekir. Uygulama başın arka tarafına da yapılır ise, yüz üstü yatmak gerekir.

Saç ekiminden sonra, ilk gün ekim yapılan alanın üstüne yatılması durumunda, ödem oluşabilir. Saç ekiminin ertesi günü, saç alınan bölgenin bandajı çıkarılır ve pansumanı yapılır. Bundan sonra, alın bölgesine bir bandaj takılarak oluşabilecek ödemin, alın ve gözlere inmesi engellenir.

Saç ekiminden sonra, ikinci günden itibaren ekim yapılan alana, herhangi bir işlem yapılmaz. Doktor tarafından verilen, ilaç ve solüsyonlar kullanılır.

Saç Ekiminden Sonra İlk 3 Gün

Saç ekimi sonrası ilk gün, saçlar yıkanmamalıdır. İkinci gün hastaneye gidilerek ense bölgesine pansuman yaptırılır. Saçların yıkanması 3. günden sonra yapılır. Daha önce yıkama yapıldığı takdirde, saç ekiminden istenilen sonucun alınması zorlaşır.

İlk üç gün, güneşe çıkmamak gerekir. Çıkılması gerekli olursa da, başı sıkmayacak yumuşak kumaştan yapılan, bir şapka takılmalıdır.

Saç ekilen bölgenin, herhangi bir yerle temas etmemesine ve darbe almamasına, özen gösterilmelidir.

Saç ekimi sonrası ilk üç günde sigara, kahve, çay ve alkol tüketiminden kaçınmalıdır.

Saç Ekiminden Sonra İlk 15 Gün

Saç ekimi sonrası, en az 15 gün kesinlikle güneş ışınlarından ve yağmurdan, korunmak gerekir.

Çok sıcak veya çok soğuk, ortamlara girilmemeli ve sıcak veya soğuk su yerine, ılık su ile yıkanmalıdır. Hamam, sauna, havuz ve denizden uzak durmalıdır.

Saç ekiminden bir hafta sonra, operasyon sırasında ortaya çıkan kesiler ve yara izleri, tamamen geçer.

Operasyondan sonra, saç köklerinin alındığı kısımlarda, küçük kızarıklık ve sivilceler görülebilir. İlaçların, düzenli kullanılması ve hijyene dikkat edilmesi halinde, bir süre sonra geçecektir.

Saçların ilk yıkama işlemi, 3 gün sonra uygulama yapılan merkezde yapılır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here