Saç Ekimi Faydalı Mı?

0
124

Saç ekimi, saç dökülmesi sorununun kalıcı çözümü olarak açıklanabilir. Saç ekimi operasyonu, hastane ortamında yapılan mikro cerrahi, bir işlemdir.

Saç Ekimi Faydalı Mı?

Saç ekim operasyonu, tıbbi olarak erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kişiler için, etkili, kalıcı ve faydalı bir çözümdür. Bunun haricinde, yara izleri olanlar ya da çeşitli saç hastalıkları ile saç kaybına uğrayan kişiler de, bu operasyonu rahatlıkla yaptırabilir.

Yapılan muayeneden sonra, saç ekim tekniği ve seyrelmenin büyüklüğüne göre, greft sayısı belirlenir. Saç ekimi ameliyatının planlaması, kişilere göre değişiklik gösterir. Kelliğin seviyesi, alınması ve ekilmesi, gerekli olan greft sayısını belirler. Saç yoğunluğu uygun olan kişilerde, tek seansta ortalama olarak 8 bin saç kökü alınarak, seyrekleşmenin olduğu bölgeye ekilebilir.

Acısız ve Ağrısız Teknik

DHI (Direct Hair Implant) saç ekimi işlemi yapılırsa, ameliyat esnasında ve ameliyat sonrasında, herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez. Bundan dolayı, ağrı kesici ilaç kullanılmaz. DHI tekniğiyle yapılan ameliyatlarda, dikiş ya da kesik izi olmaz. Operasyon sonrasında, sargı bezi kullanılmasına gerek duyulmaz. Saç ekimi sonrasında, saçı yıkamak için en az 3 gün kadar, beklemek gerekir. İlk yıkamanın ardından saçların, her gün yıkanması ve saç ekilen alana, masaj yapılması gerekir. İlk günlerde, saç köklerinde kabuklanmalar olur ancak saçlar her gün yıkanırsa, bu kabuklanmalar kaybolur. Bir süre sonra, ekilen saçlar dökülür ve yerine kalıcı olacak, saç kökleri çıkmaya başlar. Saç ekiminin faydalı olup olmadığı anlaşılır.

Saç ekimi uygulamasında doğru yöntem kullanılırsa, saçların çıkmama ihtimali olmaz ve saç ekiminin faydası görülür. Saçlar, genel olarak 1 yılda, çıkış sürelerini tamamlar.

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Normal Yatılır?

Uyurken, sırt üstü yatılması gerekir. Saç ekimi işlemi sonrasındaki 15 gün, sert ve küçük yastıkta yatılmalıdır. Hastanın ekim işlemi için, kıl köklerinin alındığı ense bölgesinin üzerine yatmasının, hiçbir sakıncası bulunmaz.

Saç Ekiminin Yan Etkileri Var Mı?

  • Kanama,
  • Ödem,
  • Donör ve ekim alanlarında duyu değişimleri,
  • Eritem – kızarıklık,
  • Enfeksiyon,
  • Ekim sonrası donör alanda saç dökülmesi,
  • Ekim sonrası ekim alanında saç dökülmesi,

Saç Ekimi Zararları Nelerdir?

Çok kötü şartlarda ve ehil olmayan teknisyenlerin, yaptığı saç ekimlerinde, ensedeki verici alanda kalıcı hasar , saç kaybı, ensede kellik , enfeksiyon ve saçların hiç çıkmaması gibi, istenmeyen sonuçlar alınabilir.

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here