Saç Ekimi Çatlak

0
197

Saç ekimi sonrasında, hastaların karşılaştığı birçok sorun olabilir. Bu sorunlardan birisi de, saç ekimi sonrası ortaya çıkan çatlaklardır. Çatlaklar, kişilere göre farklı boyutlarda olmaktadır. Hastalar, başlangıçta bu durumdan rahatsız olsalar da, zaman ilerledikçe her şey güzel olur ve sorunlar ortadan kalkar.

Saç Ekimi Sonrası Çatlak Nedir?

Saç ekimi işleminden sonra, ortaya çıkan çatlak ekim yapılan bölgede küçük kanallar şeklinde olur ve içerisinde, saç kökü bulunmaz. İrili ve ufaklı olan bu çatlaklar, saç köklerinin kenarlarında ortaya çıkar.

Saç Ekimi Sonrası Çatlakların Oluşması

Saç ekimi işlemi, cerrahi bir operasyondur. Saç ekimi işleminde, ekim yapılacak bölgede saç köklerinin ekileceği, kanallar veya delikler açılır. Açılan her kanal veya delikten dışarıya, belirli bir şekilde kan sızıntısı olur. Saç ekimi işleminden sonra, en az 2-3 gün ekim bölgesi yıkanmaz. Dolayısıyla, bu kanları su ile yıkamak ve temizlemek, mümkün olmaz. Derinin yüzeyine sızan kanlar, pıhtılaşarak kurur ve kabuk tutar. Kan ve kabuklanmalar kuruyunca, gerilir ve büzüşür. Bunun sonucunda, ekim yapılan bölgedeki kabuklar birbirinden ayrılır ve çatlamaya, neden olur.

Saç ekimi işleminden sonra, ortaya çıkan çatlaklar 3. günden itibaren belirginleşir. En yoğun olarak görüldüğü günler, 5-8. Günler arasındadır. Özellikle, ilk hafta ortaya çıkan çatlaklar saç ekimi yaptıran birçok hastada, görülmektedir ve normal bir durum olarak görülür.

Saç Ekimi Sonrası Çatlaklar Ne Zaman Geçer?

Saç ekimi sonrası, karşılaşılan birçok sorunda olduğu gibi çatlak sorunu da, zamanla kendiliğinden geçer. İlk yıkamadan sonra, çatlaklar 10-15 gün arasında tam olarak geçmiş olur.

Saç ekimi yaptıran kişiler, saç yıkamasına özen gösterince, kabuklanmalar yumuşar ve deriden temizlenir. Kabuklanmalar temizlenince, saç derisi normal durumuna kavuşur.

Saç ekiminden 15 gün sonra, çatlak problemi devam ederse, saç ekimi uzmanına danışmak gerekli olur. Uzmanın tavsiyesi doğrultusunda hareket edilmelidir.

Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

Saç ekimi sonrasında çatlakları önlemek ve bu çatlakların çabuk geçmesini sağlamak için, dikkat edilmesi gerekenler;

  • Saç ekiminden sonra, verilen ilaçlar dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.
  • Saçları, ilk yıkama gününe kadar su, yağmur ve güneşten korumak gerekir.
  • Yumuşatıcı krem losyonunu, ekim bölgesine uygulayıp 45 dakika sonra, yıkama işlemi yapılmalıdır.
  • Saçları yıkadıktan sonra, şampuanı çok iyi bir şekilde durulanmalıdır.
  • Çatlaklar, derin ve geniş boyutlarda olursa, uzmandan yardım istenmeli ve verilecek losyon itinalı bir şekilde uygulanmalıdır.

Saç Ekiminde Çatlakların Oluşması Normal midir?

Bazı sorunlar, hastaların genel olarak karşılaştığı sorunlar olsa da, derin çatlaklar her hastada görülmeyebilir. Bu çatlaklar, saç ekimi sonrasında normal olarak görülür.

Ekilen Saça Jöle Sürülür Mü?

Saç ekiminden sonra jöle, sprey ve saç boyası gibi ürünler ilk 3 ay kullanılmamalıdır. Üç ay sonra kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Ekilen Saçların Çıkmama İhtimali Var Mı?

Saç ekiminde ekilen saçların tamamı çıkmaz. Operasyon ne kadar başarılı olarak yapılırsa yapılsın, başarı oranı %100 olmaz. Ekilen saçların % 8-10 civarının tutmaması, normal olarak görülmektedir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here