Saç Ekimi Bilgilendirme

0
146

Saç ekimi, kıl köklerinin nakil edilme işlemidir. Saç ekiminde, saç kökleri kuvvetli ve yoğun olduğu bölgelerden (ense ve yan kısım) alınarak, daha seyrek olan boş bölgelere ekilir. Saç ekiminde, kişinin kendi dokusu kullanıldığı için doku ile kök uyumu, % 100’dür. İlerleyen teknoloji ile saç ekim işlemlerinde, çok daha doğal görünümler elde edilmektedir.

Saç dökülmesi ile insanlarda olabilecek, çeşitli psikolojik bozukluklar ya da sosyal yaşamdan uzaklaşma gibi durumlar, saç ekimiyle ortadan kaldırılmaktadır.

Saç Ekimi Yöntemleri

Saç Ekimi FUE (Follicular Unit Extraction)

FUE tekniği, cerrahi bıçaklar (bisturi) kullanılmaksızın saçların özel bir iğne ile çıkarılması esasına dayanmaktadır. 0.5-1 mm’lik motorlu cihazlarla cildin üst tabakası, kıl ortada kalacak şekilde kesilir ve özel aletler ile alttaki gevşek dokulardan, hiçbir zarar vermeden çıkarılır.

Saç Ekimi FUT (Follicular Unite Transplantasyon)

Saç ekiminde FUT ( Foliküler Ünite Transplantasyonu ) yöntemi, ense bölgesinde İki kulak arasında yer alan bölgede saç köklerinin, uygun şekilde ve deri parçasının şerit şeklinde, çıkarılması işlemidir. Plastik cerrahi doktoru tarafından, sınırlı uyuşturma ile yapılan işlem sonucunda başın arka kısmında, iz kalma olasılığı yüksektir.

Günümüzde, mikro motor sistemiyle yapılan FUE saç ekim yönteminde, FUT saç ekim yöntemi ile alınan greft sayısına yaklaşık oranda saç kökü alınabilmesi, bu yöntemin tercih edilmesine engel olmuştur. Operasyon sonrasında, ortaya çıkan gerginlik ağrısı ve kalıcı iz sebebiyle FUT saç ekim yönteminin yerini, mikro motor sistemiyle yapılan FUE saç ekim yöntemi almıştır.

Saç Ekiminin Sağlık Açısından Zararı Var mı?

Saç ekiminin insanlarda, yaşamları boyunca sorun çıkaracak yan etkisi ve komplikasyonu bulunmaz.

Saç Ekimi Nasıl Yapılıyor?

Saç ekimi, sınırlı uyuşturma uygulanarak yapılan, cerrahi bir işlemdir. Hasta, işlem boyunca uyanık olur. Gazete, dergi okuyabilir ve TV seyredebilir. Saç ekimi, birkaç aşamalı olarak gerçekleştirilir.

Saç Ekimi Doğal Oluyor Mu?

Ekim tekniklerinin gelişmesi ile birlikte, ekilen saçlar çok doğal olarak görünmektedir. Foliküler ünite transplantasyonu yöntemi ile ekilen saçların yeterince doğal görünmediği, saç ekimi dönemi sona ermiştir.

Sürekli Bakım Gerekir Mi?

Saç ekiminden sonra, 2. gün yıkama başlar. 15 günlük süre ile özel bir yıkama yapılır. Daha sonra kişi, istediği gibi yıkama yapabilir. Saç ekimi sonrasında, sürekli bakım gerekli değildir.

Aynı Gün Yolculuk Yapılır Mı?

Operasyondan sonra hasta, hava veya kara yoluyla rahat bir şekilde yolculuk yapabilir.

Kaç Gün Sonra İş Hayatına Başlanır?

Şapka takılarak, ertesi gün işe başlanır. Kişinin işi uygun olursa, kabuklar düşünceye kadar şapka takması tavsiye edilir.

Sürekli Kontrol Gerekir mi?

Sürekli olarak, kontrol gerekli değildir. Saç ekimi işleminin 3.günü, hastaların görülmesi tercih edilir.

Saç Ekiminde Yaşın Önemi

Saç ekimi işlemi için, yaştan çok saç dökülmesinin şekli belirleyici olur. Saç yoğunluğu % 50’nin altına düştüğü zaman, kişilere yapılabilecek en etkili tedavi, saç ekimi olabilir.

Ekim işleminde yaşın belirleyici olması, saç dökülmesinin durumudur. Erkek tipi saç dökülmesi, hayat boyu süren bir olaydır. Ancak, 39-40 yaşından sonra, dökülme hızı yavaşlar.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here