Özel Evde Sağlık Hizmetleri

0
1007
özel evde sağlık hizmetleri

Evde uygulanabilen sağlık hizmetlerinden olan evde bakım, çok insanın hayatını değiştirmektedir. Özel evde sağlık hizmetleri kapsamında devlet, belediye, sivil toplum kuruluşları ve özel hastaneler tarafından, ihtiyacı olan kişilere evde bakım desteği verilmektedir.

Özel evde sağlık hizmetlerinin varlığı, detayları ya da ücretleri henüz diğer sağlık hizmetleri kadar bilinmiyor. Her geçen gün evde bakıma ihtiyacı olan insanların sayısı artmakta ve buna bağlı olarak da merak etme ve bilinçlenme sayısı yükselmektedir. Yaşlanma ile birlikte artan kronik hastalıklar, devamlı artan kanser vakaları ve her yıl sayıları devamlı olarak artan bedensel engelli sayısı, Türkiye’de evde sağlık hizmetlerini önemli bir konuma getirmiştir.

Yaşlılara Evde Sağlık Hizmetleri

Hastanın engel durumundan ya da sadece yaş itibariyle kendi bakımını sağlayamama durumuna göre sağlık veya sosyal hizmetlere ihtiyacı olmaktadır.

Resmi devlet kurumları, sivil toplum kuruluşları, aile, komşular, toplum kuruluşları ve kurumlar ihtiyacı olan yaşlılara evde bakım hizmeti vermektedir.

Devlet, çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç olan kişilere evde sağlık hizmeti verecek. Bunun için hiçbir bedel de istenmeyecek.

Yaşlılar için evde sağlık hizmetleri alınmasında her hangi bir kriter yoktur. Sadece 444 38 33 numaralı telefonu aramak yeterli oluyor.

Evde Sağlık Hizmetleri

Evde sağlık hizmetleri kişilerin ihtiyacı olan bütün sağlık hizmetleri hususunda tecrübeli uzman bir kadro ile hastanın kendi ev ortamında hizmetin verilmesini sağlamak ve hizmet alan kişinin yaşam kalitesinin artmasını hedeflemektedir.

Hastaneden taburcu olan hastaların, evde bakım hizmetine ihtiyacı olacak ise tedavi yapan hekim tarafından, koordinasyon merkezine bildirilir. Koordinasyon merkezi yapacağı ön değerlendirme sonucuna göre uygun gördüğü birimi veya aile hekimini evde sağlık hizmeti vermesi için görevlendirir.

Sağlık Bakanlığı Evde Bakım Hizmetleri İletişim 

Sağlık Bakanlığı evde bakım hizmetleri başvurusu için hasta, hasta yakını veya diğer kişiler tarafından 444 38 33 numaralı telefon hattı aranarak, ya da evde Sağlık Hizmeti Başvuru Formu doldurularak il koordinasyon merkezine yapılır.

Koordinasyon merkezi, yapacağı ön değerlendirme sonucunda, uygun olan birimi veya hastanın kayıtlı bulunduğu Aile Hekimini görevlendirir.

Evde Sağlık Hizmetleri Telefon Numarası

Evde sağlık hizmetleri almak isteyen vatandaşlar başvurularını 444 38 33 numaralı telefon hattını arayarak yapacaklardır.

Büyük Şehir Evde Sağlık Hizmetleri

İstanbul Büyük Şehir Evde Sağlık Hizmetleri; İstanbul’da yaşayıp, maddi durumu iyi olmayan hasta, bakıma muhtaç, engelli ve yaşlı kişilere evlerinde sağlık hizmeti vermeyi hedefliyor.

Evde sağlık hizmetinin amacının, kişilerin sosyal koşullarının düzeltilmesi ve bu şekilde bedensel, zihinsel ve sosyal sağlığın korunmasının önemli olduğu belirtilmektedir.

Sağlık Bakanlığı Evde Bakım Hizmetleri

Sağlık Bakanlığının, evde sağlık hizmetlerinin kapsamı;

  1. Hastaya konulan teşhis ve tedavi çerçevesinde, bulunduğu evde muayene, tahlil, tetkik, tıbbi bakım ve rehabilitasyon hizmetinin verilmesi.
  2. Sağlık raporu ile belgelendirilen ilaçların reçete edilmesi.
  3. Hasta ve ailesinin, evde bakım sürecinde yapacakları görevler ile hastalık ve bakım süreçleri konusunda bilgi verilmesi.
  4. Tıbbi cihaz ve medikal malzeme için yardımcı olunması.
  5. Hastaya, evde kullanılan tıbbi cihazlar için bilgi verilmesi.
  6. Gerekli durumlarda hastanın sağlık kuruluşuna veya sağlık kuruluşundan evine nakli.

Eve Gelen Sağlık Hizmeti

Özel evde sağlık hizmeti, kronik bir hastalığın takibi için, yatağa bağımlı olan hastaların ihtiyacı olan sağlık hizmetlerinin ev ortamında verilmesidir. Hastaya tanı koymaktan ziyade, tanısı konulmuş hastaya tıbbi bakım ve tedavisinin sağlanmasıdır.

Evde Bakım Hizmeti Ücretli Mi?

Ücretsiz olan bu hizmet, “evde sağlık hizmetleri başvuru formu” ile kamu kurumlarından talep edilmektedir. Sağlık Bakanlığı evde sağlık hizmetleri, Türkiye’nin her ilinde aktif olarak çalışmaktadır. Kamu hastanelerinde, özel birimler tarafından bu hizmet verilmektedir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here