Kronik Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
1193
Chronic Diabetes

Şeker hastalığı, vücutta insülin üretiminin yetersizliği ya da vücut dokularının insüline karşı duyarsız kalmasıdır. Basit olarak diyabet denilen diabetes mellitus, kan dolaşım sisteminde yüksek düzeyde şeker yapılanması ile görülen kronik bir hastalıktır.

Kronik şeker hastalığı, en çok ağız kuruması, kilo kaybı, çok su içme, çok yemek yeme ve çok idrara çıkma gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır.

Kronik Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı, kanda şeker seviyesinin yükselmesi ve şeker olmaması gereken idrarda, şekerin görülmesidir.

Şeker hastalığı, temelde iki faktör ile oluşur.

 1. İnsülin hormonu yetersizliği; Vücut, yeterince insülin üretemez.
 2. İnsülin hormonuna direnç; Vücutta yeteri kadar insülin olduğu halde, dokular bu insüline karşı direnç gösterir. İnsülin etkili olamaz.

Şeker Hastalığı Çeşitleri Nelerdir? 

Şeker hastalığının çeşitleri;

 • Tip 1 diyabet (insüline bağımlı diyabet); Genel olarak, çocukluk döneminde ortaya çıkar. Pankreasta, insülin üretiminin yetersiz olması, ya da insülin üretiminin hiç olmamasından kaynaklanan ve dışarıdan insülin alınmasının zorunlu olduğu, şeker hastalığı türüdür.
 • Tip 2 diyabet; Kanda bulunan şeker seviyesini dengede tutan, insülin hormonunun eksikliği veya yeterince salgılanmasına rağmen, vücutta kullanılamaması sonucunda oluşan, kronik metabolizma bozukluğudur.
 • Latent Autoimmune Diabetes in Adults (LADA); İleri yaşlarda görülen, Tip 1 diyabet benzeri insüline bağımlı diyabet hastalığı türüdür.
 • Maturity Onset Diabetes (MODY); Erken yaşlarda görülen, Tip 2 diyabet benzeri hastalık türüdür.
 • Gestasyonel diyabet; Hamilelik sırasında ortaya çıkan diyabet hastalığıdır.

Şeker hastalığının en fazla görülen çeşitleri, Tip 1 ve Tip 2 diyabet türleridir.

Şeker Hastalığı Kronik Midir?

Şeker hastalığı (diyabet),kronik bir hastalıktır. Şeker hastalığının, görülme sıklığı günden güne artmaktadır.

Şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, kronik bir hastalıktır. İnsanlar bir ömür boyu, bu hastalık ile yaşamak zorunda kalırlar.

Şeker Hastalığı Kronik Yara 

Üç ay içinde iyileşmeyen yaralar, “kronik yara” olarak adlandırılır.

Kronik yaralar genellikle, ileri yaş grubunda olan şeker hastalığı, yüksek tansiyon, damar yetmezliği, beslenme problemi bulunan hastalarda görülmektedir. Bu hasta grubunda yaralar, genellikle eşlik eden hastalıklarla birlikte, bağışıklık sisteminin işleyişinde bozukluklara yol açar.

Kronik yaralar, özellikle açlık kan şekeri düzensizliği olan, ayak bakımını yapmayan, şeker hastalığına bağlı his kaybı olan veya şeker hastalığına bağlı damar tıkanıklığı olan, kişilerde görülmektedir.

Şeker Hastalığı Riski Yüksek Olanlar 

Şeker hastalığı, her yaşta ve herkeste teşhis edilebilir. En çok görülen kişiler;

 • Şişman kişiler,
 • Ailesinde şeker hastalığı olanlar,
 • Stres altında yaşayanlar,
 • 4 kg’dan daha ağır bebek doğumu yapan kadınlar,
 • Pankreas kronik iltihabı, panreas tümörleri, hipertiroidi ve akremegali gibi hastalıklar, şeker hastalığına sebep olabilir.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Tedavisi 

Şeker hastalığında tedavi yöntemleri, hastalığın türüne göre farklılık gösterir.

Tip 1 diyabette, insülin tedavisi ile beraber tıbbi beslenme tedavisi, titiz bir şekilde uygulanmalıdır. Hasta için uygun olan diyeti, doktor tarafından önerilen insülin dozu ve planına göre diyetisyen tarafından planlanır. Besinlerin içerdiği karbonhidrat miktarına göre, insülin dozunun ayarlanabildiği karbonhidrat sayımı uygulaması ile beraber, hastaların hayatı oldukça kolaylaşır.

Tip 2 diyabette ise, tedavi beslenme düzeninin sağlanması ile beraber hücrelerin insülin hormonuna duyarlılığını artırmaya ya da doğrudan insülin hormonu salınımını artırmaya yönelik, oral antidiyetik ilaçların kullanılması önerilir.

Şeker hastalığında hastalar, önerilen tedavi ilkelerine uymadığı takdirde, sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Şeker hastalarının, kontrollerini düzenli olarak yaptırmaları ve doktor tavsiyelerine uymaları gerekir.

Şeker Hastalığı Düzelir Mi?

Kronik bir hastalık olan şeker hastalığının, kesin bir tedavisi yoktur. Ancak, kan şekerinin normal seviyelerde tutulması ve hastalığın etkilerinin, en aza düşürülmesi önem taşımaktadır.

Yaşa Göre Şeker Değerleri Kaç Olmalıdır?

Şeker hastalarında açlık kan şekeri 100 mg/dl nin altında, tokluk kan şekeri 2. saat 140 mg/dl altında olmalıdır. 60 yaş üzerinde bu değerler biraz yüksek tutulabilir. 60 yaşın üzerinde olan kişilerin açlık kan şekeri 110 mg/dl altında, tokluk kan şekeri 2. saat 160-180 mg/dl altında olmalıdır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here