Kronik Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
771
Chronic Diabetes

Çağımızın hastalıkları arasında, en ön sıralarda yer alan kronik şeker hastalığı (diyabet), ölümcül birçok hastalığın oluşmasına sebep olur. Dünyanın her yerinde, çok yaygın olarak görülmektedir.

Sağlıklı olan insanlarda, kan şekeri seviyesi 70-100 mg/dl aralığında olur. Kandaki şeker seviyesinin, bu aralığın üzerinde olması, genel olarak şeker hastalığını işaret etmektedir.
Hastalığın sebebi, vücutta insülin üretiminin yeterli olmaması veya vücut dokularının, insüline karşı duyarsız kalmasıdır.

Birçok farklı çeşidi bulunan kronik şeker hastalığının, en çok görünen ve genellikle 40 yaş üzeri insanlarda belirtileri ile kendini gösteren, tip 2 diyabettir. Tip 2 diyabet hastalığında, pankreasta insülin üretimi yeterli olduğu halde, hücrelerde insülin hormonunu salgılayan reseptörler çalışmaz. Bundan dolayı, insülin hormonuna karşı bir duyarsızlık oluşur. Bu durumda, kan şekeri insülin tarafından dokulara taşınamaz ve kan şekeri seviyesi, normal değerlerin üzerinde olur. Bunun sonucu olarak da, insanlarda ağız kuruması, kilo kaybı, çok su içme, çok yemek yeme ve çok idrara çıkma gibi belirtiler ile kendini gösterir.

Kronik Şeker Hastalığı Nedir?

Genellikle halk arasında, şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, kanda şeker seviyesinin yükselmesi, buna bağlı olarak normalde şeker içermemesi gereken idrarda, şekere rastlanmasıdır. Şeker (glikoz), vücudumuz için önemli bir besin kaynağı olmakla birlikte, beyin dokusunun temel enerji kaynağıdır. Ancak kan şekeri belli seviyenin üzerine çıkarsa, dokulara zarar vermeye başlar.

Şeker hastalığı, temelde iki faktör ile oluşur.

 1. İnsülin hormonu yetersizliği; Vücut, yeterince insülin üretemez.
 2. İnsülin hormonuna direnç; Yeterli insülin olduğu halde, dokularda bu insüline karşı direnç bulunur. İnsülin etkili olamaz.

Kronik Şeker Hastalığı Belirtileri 

Kronik şeker hastalığının, insanlarda çok yemek yeme ve doymama hissi, çok sık idrara çıkma, ağızda kuruluk ve tatlılık hissi, aşırı su içme isteği gibi belirtileri olur. Ayrıca halsizlik ve yorgunluk hissi, bulanık görme, hızlı bir şekilde kilo verme, yaraların geç iyileşmesi, ayaklarda uyuşma ve karıncalanma, ciltte kuruluk ve kaşıntı, ağızda aseton benzeri koku oluşması gibi belirtileri de vardır.

Şeker Hastalığı Çeşitleri Nelerdir? 

Şeker hastalığının çeşitleri;

 • Tip 1 diyabet (insüline bağımlı diyabet); Genel olarak, çocukluk döneminde ortaya çıkar. Pankreasta, insülin üretiminin yetersiz olması, ya da insülin üretiminin hiç olmamasından kaynaklanan ve dışarıdan insülin alınmasının zorunlu olduğu, şeker hastalığı türüdür.
 • Tip 2 diyabet; Kanda bulunan şeker seviyesini dengede tutan, insülin hormonunun eksikliği veya yeterince salgılanmasına rağmen, vücutta kullanılamaması sonucunda oluşan, kronik metabolizma bozukluğudur.
 • Latent Autoimmune Diabetes in Adults (LADA); İleri yaşlarda görülen, Tip 1 diyabet benzeri insüline bağımlı diyabet hastalığı türüdür.
 • Maturity Onset Diabetes (MODY); Erken yaşlarda görülen, Tip 2 diyabet benzeri hastalık türüdür.
 • Gestasyonel diyabet; Hamilelik esnasında oluşan, diyabet hastalığı türüdür.

Ayrıca, halk arasında gizli şeker hastalığı olarak bilinen pre-diyabet dönemi, tip 2 diyabet oluşumu öncesinde doğru tedavi ve diyet ile önüne geçilebilen, bir dönem vardır.

Şeker hastalığının en fazla görülen çeşitleri, Tip 1 ve Tip 2 diyabet türleridir.

Şeker Hastalığı Kronik Midir?

Şeker hastalığı (diyabet),kronik bir hastalıktır. Şeker hastalığının, ülkemizde görülme sıklığı giderek artmakta ve yaşam kalitesini, olumsuz olarak etkilemektedir. Yeterli ve dengeli beslenme ile birlikte, fiziksel aktivitenin diyabetin ortaya çıkmasının engellenmesinde ve gecikmesinde, önemli bir rolü vardır.

Şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, kronik bir hastalıktır. İnsanlar bir ömür boyu, bu hastalık ile yaşamak zorunda kalırlar.

Şeker Hastalığı Kronik Yara 

Üç aylık süre içerisinde, iyileşmeyen yaralar “kronik yara” olarak adlandırılmaktadır.

Kronik yaralar genellikle, ileri yaş grubunda olan şeker hastalığı, yüksek tansiyon, damar yetmezliği, beslenme problemi bulunan hastalarda görülmektedir. Bu hasta grubunda yaralar, genellikle eşlik eden hastalıklarla birlikte, bağışıklık sisteminin işleyişinde bozukluklara yol açar. Enfeksiyonlara ve ölümcül olabilecek, tablolara zemin hazırlar.

Kronik yarası olan hastaların, çoğunluğunu şeker hastalığına bağlı ayak yaraları oluşturur. Kronik yaralar, özellikle açlık kan şekeri düzensizliği olan, ayak bakımını yapmayan, şeker hastalığına bağlı his kaybı olan veya şeker hastalığına bağlı damar tıkanıklığı olan, kişilerde görülmektedir.

Şeker Hastalığı Riski Yüksek Olanlar 

Şeker hastalığı, her yaşta ve herkeste teşhis edilebilir. En çok görülen kişiler;

 • Şişman kişiler,
 • Ailesinde şeker hastalığı olanlar,
 • Stres altında yaşayanlar,
 • 4 kg’dan daha ağır bebek doğumu yapan kadınlar,
 • Pankreas kronik iltihabı, panreas tümörleri, hipertiroidi ve akremegali gibi hastalıklar, şeker hastalığına sebep olabilir.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Tedavisi 

Şeker hastalığında tedavi yöntemleri, hastalığın türüne göre farklılık gösterir.

Tip 1 diyabette, insülin tedavisi ile beraber tıbbi beslenme tedavisi, titiz bir şekilde uygulanmalıdır. Hasta için uygun olan diyeti, doktor tarafından önerilen insülin dozu ve planına göre diyetisyen tarafından planlanır. Besinlerin içerdiği karbonhidrat miktarına göre, insülin dozunun ayarlanabildiği karbonhidrat sayımı uygulaması ile beraber, hastaların hayatı oldukça kolaylaşır.

Tip 2 diyabette ise, tedavi beslenme düzeninin sağlanması ile beraber hücrelerin insülin hormonuna duyarlılığını artırmaya ya da doğrudan insülin hormonu salınımını artırmaya yönelik, oral antidiyetik ilaçların kullanılması önerilir.

Şeker hastalığında hastalar, önerilen tedavi ilkelerine uymadığı takdirde, birçok sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Şeker hastalarının, kontrollerini düzenli olarak yaptırmaları ve doktor tavsiyelerine uymaları gerekir.

Şeker Hastalarına Tavsiyeler

 • Doktorunuzun diyet, egzersiz ve ilaç önerilerini titizlikle uygulayın.
 • Kan şekeri seviyesini düzenli olarak ölçün ve kaydedin.
 • Sigaradan uzak durun.
 • Tansiyonunuzu kontrol edin, yüksek olduğu zaman ne yapılması gerektiğini öğrenin ve tedaviye devam edin.
 • Uzun dönemde, şeker hastalığının komplikasyonları konusunda, bilgi sahibi olun.
 • Her yıl göz muayenesi yaptırın.
 • Kan yağlarınızı ölçtürün ve tedaviye uyun.
 • Böbrek hasarı için, kan ve idrar tahlili yaptırın.
 • Sinir hasarınızı kontrol edin, şikayetleriniz (his azalması, el-ayaklarda karıncalanma ve yanma hissi) varsa doktorunuza iletin.
 • Derinizi ve ayaklarınızı her gün kontrol edin. bir sorun olursa hemen tedavi olun.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here