Kivi Şeker Oranı

0
117

Vücudumuzun sağlıklı şekere ihtiyacı vardır. Şeker oranı düşük meyveler, sağlığımız için önem taşımaktadır.

Meyvelerin içerisinde fruktoz bulunur. Fruktoz sağlıklı olan doğal bir şekerdir. Yüksek oranlarda tüketmek sağlığımızı olumsuz olarak etkileyebilir.

Meyveler lif ve vitaminler içerse de, şeker nedeniyle kontrollü tüketilmelidir.

Şeker Oranı Düşük Meyveler

Limon

Şeker oranı düşük meyveler arasında, C vitamini deposu olan limon ekşi meyve grubundadır. Tadının ekşiliğinden de belli olan limon, şeker açısından oldukça düşük C vitamini açısından ise zengin meyvedir. Bir limonda, 1 veya 2 gramdan fazla şeker bulunmaz. İçme suyuna, dilim limon ekleyerek rahatça tüketilebilir.

Kivi

Kivi, C vitamini bakımından zengin olan ve şeker oranı düşük olan bir meyvedir. Bir adet kivi, altı gram şeker içerir. Kiviyi her mevsimde bulmak mümkündür.

Portakal

Şeker oranı en düşük meyvelerden olan portakal, C vitamini alımını artırır. Bir portakal, yaklaşık olarak 12 gram şeker ve 70’den az kalori içerir.

Greyfurt

Şeker oranı düşük meyveler arasında, greyfurt önemli bir yere sahiptir.

Orta boy bir greyfurtta 18 gram şeker bulunur. Kahvaltıda 9 gram şekeri bulunan, yarım greyfurt tüketilmesi yararlı olur.

Ahududu

Şekeri oranı düşük meyveler, kan şekerini dengeler. Bir kase ahududu da, 5 gram şeker bulunur. Ahududu, zengin lif içeriği ile çok sağlıklıdır ve insanları tok tutmaktadır.

Çilek

Tatlı bir meyve olduğu düşünülse de, çilek şeker oranı düşük meyveler arasındadır. Ancak, çok fazla tüketilirse, alınan şeker oranı artabilir. Bir kase çilekte, 7 gram şeker bulunur.

Böğürtlen

Şeker oranı düşük meyveler grubunda olan böğürtlende, kase başına yaklaşık 7 gram şeker bulunur. Böğürtlen, çok zengin bir lif kaynağı ve antioksidandır.

Avokado

Avakado, şeker oranı en düşük meyveler grubundadır. En şekersiz meyve olan Avakado da, sadece yaklaşık bir gram şeker bulunur. Avokado da bol olarak bulunan yağlar, tok tutmaya yardımcı olur.

Karpuz

Yaz meyvesi olan karpuzun tahmin edilenden daha az şekeri vardır. Porsiyona dikkat edilmesi gerekir. Bir kase dilimlenmiş karpuzun yaklaşık olarak 10 gram şekeri bulunur.

Kavun

Lezzetli meyve olan kavunun, bir fincanı 13 gramdan daha az şekeri vardır. Aşırı tüketmemek gerekir, yüksek şeker alımına neden olabilir.

Şeftali

Kendisi çok tatlı olan orta boy bir şeftalinin, 13 gramdan daha az şekeri bulunur.

Kivi Kan Şekerini Yükseltir Mi?

Kivi, şeker hastaları tarafından tüketilebilir. Glisemik indeksi 47-58 aralığında olur ve kan şekeri seviyesini yükseltmez.

En Az Şeker Hangi Meyvede Var?

Şeker Oranı En Yüksek Meyve Hangisi?

Üzüm, şeker oranı en yüksek meyve olarak bilinmektedir. Karpuz da şeker oranı yüksek meyvelerden biridir. Şeker hastalarının, bu meyveleri dikkatli tüketmeleri gerekir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here