Kimlere Saç ekimi Yapılmaz?

0
69

Saç ekimi, saç dökülmesi yaşayan kişiler için uygulanabilecek en etkili çözümdür. Genetik yapıdan ve erkek tipi saç dökülmesinden kaynaklı, saç dökülmeleri önlenemiyor. Saç açıklığı gelişmekte, ilaç tedavisi ve diğer saç bakımları işe yaramamaktadır. Şakak ve tepe bölgesinde ortaya çıkan saç dökülmeleri, kalıcı kelliğe kadar ilerlemektedir.

Saç ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekiminde, genellikle FUE saç ekim tekniği uygulanır. Saç ekimi operasyonunda, ilk olarak ekilecek greftler donör bölgeden alınır. Greftler, çoğunlukla ense ya da kulak arkası, bölgelerinden seçilir.  Ense bölgesinden alınan saç köklerinin yetersiz olması halinde, vücudun çeşitli bölgelerinden kıl kökü alınabilir. Alınan bu greftler, özel bir solüsyon içerisinde bekletilerek, ekime hazır hale getirilir. Daha sonra ise, önceden belirlenen ekim bölgesine nakil işlemi yapılır.

Saç ekimi sonrasında birkaç gün, işlem yapılan alana çok özen göstermek gerekir. İlk yıkama işlemi, saç ekimi sonrasının üçüncü gününde yapılmalıdır. Saç ekimi operasyonundan sonra oluşan kabuklaşmanın, 15 gün içerisinde dökülmesi gerekir.

Saç ekimi yapıldıktan sonra, ilk 15 gün ile 2 ay arasında şok dökülme evresi yaşanır. Bu evrede, ekilen saç kökleri dökülmez. Üçüncü aydan sonra, ekilen saçlar çıkmaya başlar. Saç ekiminden yaklaşık bir yıl sonra, ekilen saçlar en doğal hali alır.

Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?

  • Genetik yapı, hormonal bozukluklar, çevresel etkiler, hastalıklar ve ilaç kullanımından dolayı saçları dökülenler, saç ekimi yaptırabilir.
  • 24 yaşından büyük, Genel sağlık durumu iyi olan, 24 yaşın üzerinde, greft sayısı ve donör bölgesi yeterli olan her birey, saç ekimi yaptırabilir.
  • Yanık gibi durumlardan dolayı, saçları dökülmüş olan kişiler saç ekimi yaptırabilir.

Kimlere Saç Ekimi Yapılmaz?

Doğuştan saçsız olan kişilere, saç ekimi işlemi yapılamaz. Saç ekimi yaptırmak için kişiden, kök hücre alınması gerekli olur. Doğuştan saçı olmayan kişilerde ise, nakil yapılacak bu kök hücreler bulunmaz. Bundan dolayı, saç ekimi uygulamalarının doğuştan saçsız kişilere, herhangi bir etkisi olmaz. Protez saç kullanmaları, tavsiye edilir.

  • Şeker hastalığı, kalp hastalığı, karaciğer yetmezliği ve böbrek yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıklara sahip olan kişilere, saç ekimi yapılmaz.
  • 24 yaşından önce, saç dökülmesi yaşayan kişilere, saç ekimi yapılmaz. 24 yaşından küçük olup, kaza ve yanık gibi özel durumlarda saçlarını kaybetmiş kişilere doktor gözetimi altında saç ekimi yapılabilir.
  • Hepatit B hastaları, doktorlarının gözetimi altında saç ekimi yaptırabilirler. Saç ekimi operasyonu yapılacak kişi Hepatit B hastalığına sahipse, operasyonun yapılacağı yerin steril olmasına, çok dikkat etmek gerekir.
  • Hepatit C ve HIV gibi kan yolu ile bulaşabilen hastalıklara sahip kişilere, saç ekimi yapılmaz.

Saç ekimi öncesinde yapılan saç analizleri ile donör bölge, ekim bölgesi ve alınacak köklerin kalitesinde inceleme yapılır. Nakledilecek saç köklerinin alınacağı donör bölge ile greftlerin ekileceği saçsız bölgenin birbirini desteklemesi gerekir. Donör bölgeden alınan saç köklerinin, kel bölgeyi tek seansta kapatmadığı görülürse, saç ekimi yapılmaması gerekir.

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here