Kekik Balı

0
104

Kekik balı, nefes açıcı olması ve göğsü yumuşatması ile ön plana çıkan bir bal çeşididir. Grip, zatürre, astım, mide hastalıkları ve sinüzit gibi hastalıklarda kekik balı tüketmekte fayda vardır. Ciğerleri temizleyen ve nefes açıcı olan kekik balını, sigara tiryakilerinin tüketmeleri tavsiye edilir.

Kekik Balı Nasıl Toplanır?

Kekik balının toplanma ve üretilme işlemi kekik bitkisinin çiçeklenme dönemi olan, mayıs ve ağustos ayları arasında olur. Kekik balı, arıların kekik otunun özünü toplaması ile elde edilir. En çok sevilen ve tüketilen bal olarak bilinir. Kekik bitkisi mayıs ayından başlayarak, ağustos ayının sonuna kadar çiçeklenmeye devam eder. Arıların, kekik özlerini toplayarak bal üretmeleri, halk dilinde kekik balı olarak adlandırılır. Kekik balı, daha çok yüksek rakımlı kırsal bölgelerde (Kütahya, Çankırı, Kastamonu, Amasya, Ordu ve Trabzon illerinde) üretilir.

Kekik Balı Faydaları Nelerdir?

Kekik balı, arıların kekik otu çiçeğinin balını toplaması sonucunda elde edilir. Kekik balı, açık altın sarısı renginde olur. Anti parazit etkisi olan kekik balı, soğuk algınlığı ve yaraların iyileşmesine fayda sağlar. Mide, egzama, astım ve karaciğer hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Göğsü yumuşatan ve nefes açıcı olan kekik balını, özellikle sigara içen kişilerin tüketmesi gerekir. Akciğerlerin temizlenmesi ve nefesin açılması, birçok sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olacaktır. Öksürük, soğuk algınlığı, zatürre, bronşit, mide hastalıkları ve egzama için, uzmanlar tarafından düzenli olarak kekik balı tüketilmesi önerilmektedir. Cilt hastalıklarının ve cilt kusurlarının da iyileşmesini sağlamaktadır.

Kekik Balını Nasıl Tüketmek Gerekir?

Kekik balının, organik olmasına dikkat etmek gerekir. Kekik balı, her sabah tüketilerek bağışıklığın kuvvetlenmesi sağlanabilir. Kahvaltılara, ara öğünlere veya tatlılara da, kekik balı eklenerek tüketilebilir.

Kekik balı cilt için faydalı olduğu için, kişisel bakımda da kullanılabilir. Kekik balının kendine özel olan tadını almak için, her sabah bir tatlı kaşığı tüketmek gerekir. Sabah, kahve içerisine veya gün içinde tüketilen içeceklere de eklenerek beslenilmesi yararlı olur.

Kekik Balı Ne İşe Yarar?

Doğadan elde edilen kekik balı, en özellikli ballardan birisidir. Karaciğer, mide, astım ve egzama hastalıklarına iyi gelir.
Kekik balı, aynı zamanda cilt hastalıklarının ve cilt kusurlarının da iyileşmesini sağlamaktadır.

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here