Katarakt Nedir?

0
216

Katarakt, gözümüzün içerisindeki lensin saydamlığını kaybederek bulanıklaşması demektir. Bu rahatsızlık, gözün içerisinde bulunan ve net görmeyi sağlayan doğal merceğin, saydamlığını kaybetmesi ile oluşur. Matlaşan doğal mercekten dolayı, buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibi hissedilir.

Katarakt Neden Olur?

Genel olarak yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan bu hastalıkta, gözde meydana gelen travmaların da etkisi olmaktadır. Şeker hastalığı ve steroid içerikli ilaçların uzun süre kullanılması da, bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kataraktın Belirtileri

Katarakt rahatsızlığında bulanık görme, çift görme, ışığa karşı hassasiyet, okumada güçlük yaşama, ve gözlük numaralarının sık olarak değişmesi gibi durumlar yaşanır.

Katarakt, genel olarak ileri yaşlarda ortaya çıkar. Yaş ilerledikçe, her organ gibi gözümüzde de, bozulmalar ortaya çıkar.

Kataraktın Tedavisi Mümkün Mü?

Kataraktın tek tedavi yöntemi, cerrahi işlemdir.

Katarakt Ameliyatı

Katarakt gelişen lensin ön zarı ince aletler ile yuvarlak olarak açılır. Kataraktın ön zarı, lazer ile yuvarlak bir şekilde kesilerek çıkartılır. Femtosaniye lazer ile katarakt gelişen lens, parçalara bölünerek gözden alınır.

Katarakt Ameliyatı Öncesi

Katarakt ameliyatından önce, ayrıntılı olarak göz muayenesi yapılır. Gözün ön ve arka kısmı ayrıntılı bir şekilde tetkik edilir. Göz içine yerleştirilmesi düşünülen lensin, numarası ölçülür. Yaklaşık olarak bu işlemler, 1-2 saatte tamamlanır.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme

Katarakt ameliyatının hemen sonrasında, görme yavaş olarak başlar. Katarakt ameliyatından sonra gözde sulanma, yanma ve batma olabilir. 1-2 gün içinde görme kalitesi, giderek artar. 10-15 gün içerisinde, istenilen görme seviyesine ulaşır. İyileşme her hasta için aynı olmaz.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Katarakt ameliyatı sonrası ağrı olmaz. Şiddetli ağrı olduğu takdirde, yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Doktor ile irtibata geçilmesi gerekir.

Katarakt Tekrarlar Mı?

Katarakt, tekrarlamaz. Katarakt gelişen doğal lens ameliyat ile çıkartılır ve yerine yeni bir lens konulur. Yeni konan lenste katarakt gelişmesi mümkün olmadığı için, rahatsızlık tekrarlamaz.

Ameliyat Riskli Midir?

Her ameliyatın riski olduğu gibi, katarakt ameliyatının da riski vardır. En önemli risk enfeksiyondur. Tedbir olarak ameliyat öncesinde ve sonrasında sürekli antibiyotikli damlalar ile koruma yapılır. Ameliyat sonrasında görmede ani azalma, ağrı, yoğun kızarıklık ve iltihap olduğu takdirde, vakit kaybetmeden kontrole gidilmelidir.

Katarakt Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Katarakt tedavi edilmediği takdirde, ilerleyerek görmeyi tamamen engeller. Katarakt zamanında tedavi edilmezse, görmenin azalması beraberinde başka sorunlar da ortaya çıkarabilir. Göz tansiyonu artar, glokom dediğimiz hastalığın ortaya çıkmasına ve gözün ağrılı bir hale gelmesine sebep olabilir.

Katarakt Kimlerde Olur?

Katarakt, genel olarak ileri yaşlarda ortaya çıkar. Hastaların çoğunluğu 60 yaşın üzerindedir. Ancak, katarakt her yaşta da görülebilmektedir. Yeni doğan bebeklerde doğuştan görülebildiği gibi çocuklarda, gençlerde ve orta yaşlılarda da katarakta rastlanmaktadır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here