Katarakt Hangi Yaşlarda Görülür?

0
152

Genellikle ilerleyen yaş ile birlikte görülen katarakt hastalığı, erken yaşta da ortaya çıkabiliyor. Buğulu bir cam arkasından bakıldığı hissi veren hastalık, kısa sürede tedavi edilmediği takdirde, görme kaybına sebep olabilmektedir.

Katarakt, ileri yaş hastalığı olarak bilinmektedir, ancak gençler ve bebeklerde bile görülmektedir. İhmal edilirse, görme kayıplarına sebep olmaktadır. 40 yaşından sonra yapılan, düzenli kontroller gözleri korur. Halk arasında, göze perde inmesi olarak da bilinen katarakt, her yaşta insanı tehdit etmektedir.

Bebeklerde Katarakt Hastalığı

Katarakt, gözde saydam olan merceğin çeşitli sebepler ile saydamlığını kaybetmesi sonucunda, görmenin azalmasıdır. Çoğunlukla, yaşa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Bazı sistemik hastalıklar, travma, üveit gibi göz rahatsızlıkları ve uzun süreli olarak kullanılan kortizon benzeri ilaçların kullanımı da katarak oluşmasına sebep olabilmektedir.

Genellikle orta ve ileri yaş hastalığı olan katarakt, 40 yaşından sonra daha çok görülmektedir. 50 yaşlarında ise, ameliyat olacak seviyeye ulaşır. Annenin, hamilelik döneminde geçirdiği hastalıklar veya kullandığı ilaçlardan dolayı da, bebeklerde katarakt olabilmektedir. Sürekli olarak güneşte ve sıcakta kalan insanlarda, 25-26 yaşlarında katarakt görülebilmektedir. Katarakt hastalığının, ameliyat dışında tedavisi yoktur. İlaç ile tedavisi, mümkün değildir. Tanı konduktan sonra, ameliyat için karar verilmesi gerekiyor.

İleri yaş hastalığı olarak bilinen katarakt, genç insanlarda hatta bebeklerde bile görülmektedir.  İhmal edilirse, göz kayıplarına bile sebep olmaktadır. Genellikle ilerleyen yaş ile birlikte görülen katarakt hastalığı, erken yaşta da ortaya çıkabiliyor. Buğulu bir cam arkasından bakıldığı hissi veren hastalık, kısa sürede tedavi edilmediği takdirde görme kaybına sebep olabilmektedir. 40 yaşından sonra yapılan, düzenli kontroller gözleri korur. Halk arasında göze perde inmesi olarak da bilinen katarakt, her yaşta insanı tehdit etmektedir.

İnsanların yaşlanması ile birlikte artış gösteren bu hastalık, ileri yaş ve orta yaştaki insanlarda görüldüğü gibi, bebeklerde bile görülmektedir.

Tek Çare Ameliyat

Kataraktın olgunlaşarak sertleşmesi, ameliyatın normal katarakta göre daha zor ve iyileşme süresini, daha çok zaman almasına sebep olmaktadır.

Katarakt ameliyatı sonrası, görme gücü çok hızlı olarak kazanılır. Ameliyat, özel mercekler sayesinde dikişsiz olarak gerçekleşir. Katarak ameliyatında narkoz kullanılmaz, gözün uyuşması damlalar ile yapılır. Ameliyat olan hasta, çok kısa bir sürede evine döner ve birkaç gün içerisinde, günlük yaşamına devam eder.

Katarakt Tekrarlar Mı?

Katarakt ameliyatı, göz bebeğini damlalar ile uyuşturarak büyüttükten sonra, yaklaşık olarak 15-20 dakika da tamamlanır. Ameliyat sonrasında hasta, normal görmeye 7-15 gün içerisinde kavuşur. İyi bir zamanlama yapılarak ameliyat olan bir hasta, 1-2 gün sonra bile iyileşebilmektedir. Bir kez katarakt ameliyatı olan hasta, ikinci kez katarakt sorunu yaşamaz. Çünkü, bir kez katarakt ameliyatı olduktan sonra, bu hastalık tekrarlamaz. Katarakt olan doğal göz lensi, çıkarılır ve yerine yapay göz lensi takılır. Yapay göz lenslerinde de, katarakt oluşmaz.

Katarakt Genç Yaşta Olur Mu?

Genel olarak ilerleyen yaş ile birlikte görüldüğü düşünülen katarakt hastalığı, erken yaşta da ortaya çıkabilmektedir. Buğulu bir cam arkasından bakıldığı hissi veren hastalık, kısa zamanda tedavi edilmez ise, görme kaybına neden olabilmektedir.

Katarakt Gözlükle Düzelir Mi?

Oluşmuş kataraktın, gözlük veya ilaç ile tedavisi mümkün değildir. Kataraktın tek tedavisi, cerrahi işlemdir. Katarakt ilerledikçe, görme giderek azalır ve hastanın yaşantısını, rahatsız etmeye başlar.

Katarakta İyi Gelen Besinler

Sarımsak: Katarakt hastalığının gelişiminin yavaşlamasına yardımcı olur.
Limon: Antioksidan etkisiyle katarakta karşı korur.
Muz: Gözleri besler ve katarakt ile savaşır. Göz sağlığını iyileştirir.
Zençefil: Antioksidan etkisi ile katarakta karşı koruma görevi yapar.
Ispanak: Görme kabiliyetine katkı sağlar.
Badem: Görme sorunlarının geleneksel ilacıdır. Katarakt gelişimini yavaşlatır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here