Katarakt Ameliyatında Hastanede Yatılır Mı?

0
282

Katarakt, göz içerisinde bulunan lensin saydamlığını kaybetmesi demektir.

Katarakt Neden Olur?

Genellikle yaş ile birlikte gelişen bu hastalıkta, gözde meydana gelen travmalar da etkili olmaktadır. Şeker hastalığı ve bazı ilaçların uzun süre kullanılması da, bu rahatsızlığı ortaya çıkarabilir.

Katarakt Nasıl Oluşur?

Genel olarak, ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Yaş ilerleyince, vücudun her organı gibi gözümüzde de, bozulmalar ortaya çıkar.

Katarakt Ameliyatı Öncesi

Katarakt ameliyatından önce, ayrıntılı olarak göz muayenesi yapılır. Göz içine yerleştirilmesi düşünülen lensin numarası özel aletler vasıtasıyla ölçülür. Ortalama bu işlemler, 1-2 saat bir zaman alır. Katarakt ameliyatında, hastanede yatılmasına gerek duyulmaz. Ancak gerekli olması halinde, katarakt ameliyatında hastanede yatılabilir. 

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme

Katarakt ameliyatının sonrasında, görme yavaş olarak başlar. Katarakt ameliyatından 1-2 gün sonra görme kalitesi giderek artar. 10-15 gün sonra da, istenilen görme seviyesine ulaşılır. İyileşme her hasta için aynı olmaz, kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Ameliyat Riskli Midir?

Her ameliyatın riski olduğu gibi, katarakt ameliyatının da riski bulunur.vardır, Katarakt ameliyatında hastanede ameliyat öncesi ve sonrasında antibiyotikli damlalar ile koruma yapılır. Ameliyat sonrası damlaların düzenli kullanılması, hijyen koşullarına uyulması gerekir.

Katarakt Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Katarakt ameliyatı sonrası, hastanın normal görüşe kavuşması için geçen zaman, ameliyatın güçlük ve kataraktın sertliğine göre değişir. Her hasta için iyileşme süreci farklı olur. Takip eden günlerde görme giderek netleşir.

Katarakt Ameliyatında Hastanede Yatılır Mı?

Katarakt ameliyatında hastanede yatılması gerekmiyor, ancak ertesi gün sabah kontrol için gidilmesi gerekiyor. Bunun dışında, bir hafta süreyle gözü ovuşturmamaya ve duş almamaya özen gösterilmelidir. Gerekli olması halinde, katarakt ameliyatında hastanede yatılabilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrasında İlaç Kullanılması

Katarakt ameliyatı sonrası, yaklaşık 3 hafta süre ile steroidli ve antibiyotikli damlalar, günde 4-6 defa olmak üzere kullanılır. Ameliyat sonrası kontroller 1.gün 1.hafta ve 1.ayda (gözlük muayenesi ile birlikte) yapılır.

Hastanın İki Gözü Aynı Gün Ameliyat Edilir mi?

Enfeksiyon ihtimali sebebi ile iki gözün ameliyatı, aynı gün yapılmamaktadır. Diğer gözün ameliyatı için, en az 2 gün beklenmektedir.

Ameliyattan Ne Kadar Süre Sonra Banyo Yapılabilir?

Ameliyattan bir hafta sonra, banyo yapılabilir. Gözü, ovuşturmamak gerekir.

Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Katarakt ameliyatından sonra hastanın normal görüşe kavuşması, ameliyatın zorluk ve kataraktın sertliğine göre değişir. 7 ile 15 gün arasında iyi bir görme seviyesi elde edilir. Hasta, bir ay sonra tam olarak iyileşir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here