Katarakt Ameliyatında Hastanede Yatılır Mı?

0
449

Katarakt, göz içerisinde bulunan lensin zamanla saydamlığını kaybetmesidir.

Katarakt Neden Olur?

Genellikle yaşlanma ile birlikte gelişen bu hastalıkta, gözde meydana gelen travmalar da etkili olur. Uzun süre kullanılan, bazı ilaçlar da bu rahatsızlığı ortaya çıkarabilmektedir.

Katarakt Nasıl Oluşur?

Genel olarak, ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Yaş ilerledikçe vücudun her organı gibi, gözümüzde bozulmalar ortaya çıkar.

Katarakt Ameliyatı Öncesi

Katarakt ameliyatından önce, ayrıntılı olarak göz muayenesi yapılır. Göz içine yerleştirilmesi düşünülen, lensin numarası özel aletler ile ölçülür. Bu işlemler, 1-2 saat zaman alır. Katarakt ameliyatında, hastanede yatılmasına gerek duyulmaz. Gerekli olması halinde, katarakt ameliyatında hastanede yatılabilir. 

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme

Katarakt ameliyatının sonrasında, görme yavaş olarak başlar. Katarakt ameliyatından 1-2 gün sonra görme kalitesi artar. 10-15 gün sonra, iyi bir görme seviyesine ulaşılır. İyileşme her hasta için aynı olmaz, kişilere göre değişiklik gösterir.

Ameliyat Riskli Midir?

Katarakt ameliyatının da riski vardır. Hastanede katarakt ameliyatının öncesi ve sonrasında, antibiyotikli damlalar ile koruma yapılır. Ameliyat sonrası, damlaları düzenli kullanmak ve hijyen koşullarına dikkat etmek gerekir.

Katarakt Ameliyatında Hastanede Yatılır Mı?

Katarakt ameliyatında hastanede yatılması gerekmez. Bir gün sonra, hastaneye kontrol için gidilmesi gerekir. Bir hafta süreyle, gözü ovuşturmamaya ve duş almamaya özen göstermelidir. Gerek duyulması halinde, katarakt ameliyatında hastanede yatılabilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrasında İlaç Kullanılması

Katarakt ameliyatı sonrasında, 3 hafta süre ile steroidli ve antibiyotikli damlalar kullanılır. Ameliyat sonrası kontroller 1.gün, 1.hafta ve 1.ayda (gözlük muayenesi ile birlikte) yapılmaktadır.

Hastanın İki Gözü Aynı Gün Ameliyat Edilir mi?

Enfeksiyon ihtimali nedeniyle, iki gözün ameliyatı aynı gün yapılmaz. Diğer göz ameliyatı için, en az 2 gün beklemek gerekir.

Ameliyattan Ne Kadar Süre Sonra Banyo Yapılabilir?

Ameliyattan bir hafta sonra, banyo yapılabilir. Gözü, ovuşturmamak gerekir.

Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Katarakt ameliyatından sonra, hastanın normal görüşe kavuşması ameliyatın zorluk durumuna göre değişir. 7 ile 15 gün arasında, iyi görme seviyesi elde edilmektedir. Hasta, bir ay sonra tam olarak iyileşir.
Katarakt ameliyatından sonra hastanın, evde yürümesinde ve televizyon izlemesinde bir sorun olmaz. Hasta, ilk 2-3 gün gözüne bastırmamalı ve gözünü gelebilecek darbelerden sakınmalıdır. Katarakt ameliyatından sonra, 2 gün ameliyat olduğu göz tarafına yatmaması gerekir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here