Katarakt Ameliyatında Hasta Uyutulur Mu?

0
156

Katarakt ameliyatında genel anestezi ( tamamen uyutma), genellikle çocuk hastalarda tercih edilir. Diğer tercih ise, göz çevresine iğne yapılarak (sınırlı uyuşturma) anestezi uygulanmasıdır. İğnesiz olarak damlalar ile gözün uyuşturulması sağlanarak, ameliyat yapılmaktadır. Bazı özel durumlarda, katarakt ameliyatında genel anestezi (tamamen uyutma) uygulanabilir.

Katarakt gelişince, tek çözüm cerrahi işlemdir. Ameliyatın hangi dönemde yapılacağına, hekim ile hasta birlikte karar vermelidir. Hastanın işi, yaşı, yaşadığı yer, genel sağlık durumu ve özel hayatında görme zorluğu karar vermek için önem taşır. Kataraktın sertliği ve oluşum hızı da ameliyat kararı için önemlidir.

Kullandığımız modern katarakt ameliyatlarında, kataraktın fazla sertleşmeden tedavi edilmesi çok önemlidir. Kullandığımız Fako tekniğinde, katarakt küçük parçalar halinde cihaz ile emilir ve temizlenir.

Damla Anestezi Yöntemi

Bugün yapılan katarak ameliyatlarında, (tam uyuma) genel anestezi ve sınırlı uyuşturma, giderek daha az kullanılmaya başlamıştır. Katarakt ameliyatlarında, damla anestezisi  daha çok kullanılmaktadır.

Damla anestezisi, ameliyattan birkaç dakika önce göze konulur ve gözün yüzeyi uyuşur. Hasta için ameliyat acısız ve sıkıntısız geçer. Hastanın bilinci yerinde olduğu için, hasta ile hekimin iletişimi daha iyi olur. Damla anestezisi ile katarakt ameliyatı kısa, başarılı ve anestezi tekniğinin olabilecek bazı sorunlarından, uzak olarak gerçekleşir.

Yapılan kesi 2,2 – 2,8 mm. genişliğinde olur ve herhangi bir dikiş gerekmez. Fako cihazı ile temizlenen kataraktın yerine, yapay göz merceği yerleştirilir. Yapay mercekler çok gelişmiş, yumuşak olarak katlanabilen ve gözün içinde açılan yapıları ile doğal göz yerine yerleştirilirler.

Mercek seçimi ve doğru uygulanması, ameliyatın en önemli parçasıdır. Kullanılan merceğin numarası önceden hesaplanarak, ameliyat sonrasında hastanın gözlüklerden kurtulması da, mümkün olmaktadır.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı?

Katarakt ameliyatı sonrasında, belirli bir süre damlalar kullanılarak göze koruma sağlamak gerekir. Yaklaşık olarak bir ay kadar süre, bu damlaların kullanılması ve gözün korunması gereklidir.

Katarakt ameliyatından 3-4 gün sonra, hastalar günlük işlerine dönebilmektedir. Katarakt ameliyatlarının başarı oranı, çok yüksek ve komplikasyon oranları çok düşüktür. Hastalar için, çok az bir sıkıntı yaşatan tedavidir.

 

 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here